یزدفردا: رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان یزد از اجرای طرح سایبان برای اولین بار در استان خبر داد.

به گزارش یزدفردا: محمدعلی حاتمی زاده با بیان اینکه سایبان‌ها را می‌توان برای محافظت از اغلب محصولات باغی از جمله میوه‌ها، نشاها، سبزی‌ها و انواع جالیز در مناطق گرم یا معتدل گرم مورد بهره برداری قرار داد، گفت: اجرای این طرح بیشتر در باغ‌ها صورت می‌گیرد، اما هم اکنون در مزارع سبزی، صیفی و جالیز در حال افزایش است.

وی افزود: طرح سایبان برای اولین بار به صورت پایلوت در سطحی به متراژ ۶ هزار متر مربع از باغ های زردآلوی شهرستان ابرکوه اجرا شده که سرمایه‌ای بالغ بر ۱۵ میلیارد ریال با زمینی به مساحت ۹ هزار مترمربع برای احداث آن اختصاص داده شده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خاطر نشان کرد: با توجه به چالش‌های موجود از قبیل خشکسالی و تغییر اقلیم، فرسایش بستر کشت و عوامل خسارت زا، توسعه کشت‌های محافظت شده با net‌ها و سایبان برای تولید محصول سالم و توسعه روزافزون محصولات باغی امری اجتناب ناپذیر است.

حاتمی زاده هدف از اجرای طرح سایبان را مقابله با آفتاب سوختگی، افزایش کیفیت و بازار پسندی میوه، کاهش تبخیر و تعرق محصولات، کاهش مصرف آب، کاهش خسارت تگرگ و باران، محافظت در برابر وزش باد، گرد و خاک، مقابله با حمله پرندگان، دیگر آفات و عوامل خسارت زا، محافظت در برابر طول موج‌های مضر و تنش نوری گیاهان و کمک به افزایش دوره رشد گیاه عنوان کرد.

وی ادامه داد: سیاست ما حمایت همه جانبه از کشاورزان است و در راستای پیشبرد اهداف بخش کشاورزی استان از هیچ کوششی دریغ نمی‌کنیم.

  • نویسنده : یزدفردا
  • منبع خبر : خبرگزاری فردا