کمبود بارندگی، پوشش گیاهی کم و همچنین تشدید سرما در فصل زمستان، بر میزان تولید عسل استان تاثیر گذاشته و آن را کاهش داده است...

معاون بهبود تولیدات دامی استان گفت عمده تولید عسل در مناطق بنادکوه و شیرکوه این شهرستان صورت می‌گیرد که تولید 118 تنی را تا پایان آذر ماه امسال برای این شهرستان رقم‌زده است در حالی که مجموع تولید عسل در استان در سال جاری 190 تن بوده است.
نادر سلیم عمده شهرستان های تولیدکنندگان عسل استان را شهرستان‌های تفت، مهریز، میبد و اشکذر نام برد و گفت میزان تولید عسل استان در سال گذشته، 210 تن بوده است در حالی که میزان تولید عسل در سال‌های قبل به مراتب بیش از این بوده است


وی افزود: قطعا افزایش بارندگی بر میزان تولید عسل تاثیر مطلوبی به جای خواهد گذاشت چرا که اصلی‌ترین دلیل کاهش تولید عسل در استان کاهش بارندگی و فقر پوشش گیاهی است. وی درباره تعداد کلنی‌های موجود در استان گفت: 47‌هزار و 600 کلنی در استان وجود دارد و 650 زنبوردار به پرورش زنبور عسل مشغول هستند.
سلیم ادامه داد:کلنی‌ها در شرایط آب و هوایی مناسب تا 15کیلوگرم عسل تولید می‌کنند در حالی ‌که میزان تولید هر کلنی در استان حدود 4 کیلوگرم است که این میزان تولید بسیار کم است.

معاون تولید بهبود تولیدات دامی جهادکشاورزی استان درباره شرکت‌ها و فروشگاه‌های موجود در استان گفت: 2 شرکت تعاونی و 4 فروشگاه در حوزه تولید و فروش عسل در استان فعال هستند.

http://www.hezargiah.com/wp-content/uploads/2009/07/2.jpg

 

  • نویسنده : یزد فردا
  • منبع خبر : خبرگزاری فردا