یزدفردا:در بیش از پنجاه مکان گردشگری استان اعم از هتلها، رستوران ها، مراکز اقامتی و مناطق نمونه گردشگری در کلیه شهرستانهای استان، جشنواره ها و همایش های بزرگداشت شب چله برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری یزدفردا " سيد مصطفي فاطمي با اعلام اين خبر گفت: امسال پس از گذشت چند سال که آيين هاي عزاداري محرم و صفر پايان يافته و اعياد امامت حضرت ولي عصر (عج‏)‎ و ازدواج حضرت محمد (ص‏)‎ و حضرت خدیجه نيز با شب چله ايراني مصادف شده، اين آيين، با شکوه و وسعت خاصي در بيش از ‎پنجاه مکان گردشگري برگزار شد.

وي افزود: شب يلدا يا شب چلّه بلندترين شب سال در نيم‌کره شمالي زمين است. اين شب به زمان بين غروب آفتاب از ‎سی آذر (آخرين روز پاييز‏)‎ تا طلوع آفتاب در اول ماه دي (نخستين روز زمستان‏)‎ اطلاق مي‌شود.

معاون گردشگري اداره کل ميراث فرهنگي يزد افزود: يلدا و جشن ‌هايي که در اين شب برگزار مي‌شود، يک سنت باستاني است و ايرانيان و بسياري از ديگر اقوام شب يلدا را جشن مي‌گيرند.

وي خاطرنشان ساخت: آيين شب يلدا يا شب چله، خوردن آجيل مخصوص، هندوانه، انار و شيريني و ميوه هاي گوناگون است که همه جنبه نمادي دارند و نشانه برکت، تندرستي، فراواني و شادکامي هستند. جشن شب يلدا جشني است که از هفت هزارسال پيش تاکنون در ميان ايرانيان برگزار مي شود.