دفتر امور بانوان و خانواده استانداری یزد با دعوت جمعی از نمایندگان دستگاه های اجرایی و افراد صاحب نظر در حوزه خانواده اقدام به برگزاری جلسه گروه کاری آموزش خانواده کرد


  به گزارش واحد دریافت پایگاه خبری یزدفردا "روز دوشنبه 19 مرداد ماه جلسه گروه کاری آموزش خانواده با هدف هم اندیشی و هماهنگی در خصوص برنامه های روز ملی خانواده و برگزاری کارگاه آموزشی ویژه اقشار تاثیرگذار در امر خانواده با حضور مدیر کل دفتر بانوان و خانواده استانداری یزد و جمعی از نمایندگان زن دستگاه ها و افراد صاحب نظر در این راستا در سالن شهید موحدین استانداری یزد برگزار شد.
" فخر السادات خامسی هامانه " در این جلسه اظهار داشت: در دفتر امور بانوان و خانواده استانداری پنج گروه کاری از قبیل گروه کاری آموزش خانواده، اشتغال ،  سلامت و ورزش، مناسبت ها و آسیبهای اجتماعی زیر مجموعه کار گروه زنان و خانواده تشکیل شده است.
وی ادامه داد: در این گروه های کاری هم مباحث و مشکلات این حوزه  بررسی می شود و هم ارائه راهکار و پیشنهاد طرح مطرح می شود که طرح های پیشنهادی طی چندین جلسه بررسی خواهد شد که طی این بررسی ها ضعف های آن برطرف و نقاط قوت آن پرنگ تر می شود وآنگاه وارد کار گروه زنان و خانواده که به ریاست معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار تشکیل می شود مورد بحث و  تبادل نظر قرار می گیرد و در صورت تصویب  و از طریق شورای برنامه ریزی و توسعه استان بودجه برای عملیاتی شدن آن در نظر گرفته می شود.
مدیر کل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری با بیان آنکه در سال های گذشته گروه های کاری زیر مجموعه کارگروه زنان و خانواده استانداری با حضور نمایندگان زن دستگاه ها تشکیل می شد،تصریح کرد: امسال در این روند تغییراتی را ایجاد کردیم تا جدا از نمایندگان زن دستگاه های اجرایی از حضور صاحب نظران در آن حوزه نیز استفاده نمائیم.
وی خاطر نشان کرد: ما در سال گذشته به مناسبت روز ملی خانواده  در جلسات گروه های کاری به این نتیجه رسیدیم که همایشی را برای اقشار تاثیر گذار در امر خانواده تعریف نمائیم یعنی جامعه هدف ما کسانی باشند که بتوانند مباحث را به خانواده ها منتقل نمایند، بنابراین این همایش در سال قبل با حضور گروه های از قبیل مشاوران خانواده، مددکاران اجتماعی کمیته امداد و سازمان بهزیستی ، کانون های فرهنگی وهنری مساجد، سرحلقه های گروه های صالحین، اعضای انجمن اولیا و مربیان و فیلم سازان در حوزه خانواده  برگزار شد.
" خامسی " مباحث ارائه شده در این همایش را حول محور سه موضوع سلامت روانی خانواده، بیماری زنان با محوریت موضوع سرطان زنان و بحث اجتماعی کردن مبارزه با مواد مخدر عنوان کرد.
وی افزود: امسال در نظر گرفته شده که همان مباحث را در قالب کارگاه های آموزشی ترجیحا با اساتید کشوری برگزار کنیم و در پایان دوره آموزشی گواهی آموزشی از سوی دفتر آموزش و پژوهش استان  به فرا گیران اهدا نمائیم . 
این مقام مسئول در خصوص بحث ازدواج و طلاق  در استان اظهار داشت: در سال 93 در استان یزد با افزایش نرخ طلاق و کاهش نرخ ازدواج روبرو بودیم.
وی عنوان کرد: در سال 92 ده هزار و 215 مورد ازدواج در استان  با نه و هشت دهم درصد نرخ ازدواج  اعلام شده در حالی  که در سال 93 هشت هزار و 929  مورد ازدواج با نرخ ازدواج هشت و پنج دهم درصد اعلام شده  است که این نشان دهنده آن است که در استان یزد با کاهش ازدواج روبرو بوده ایم.
" خامسی" تصریح کرد: در سال 92 در استان یزد هزار و 278 مورد طلاق با یک و دو دهم  درصد نرخ طلاق اعلام شده در حالی که در سال 93 هزار و 325 مورد طلاق با یک و 3 دهم درصد نرخ طلاق  اعلام شده است.
وی در پایان ضمن بیان آنکه انجمن های محلی در این حوزه حضور فعال نداشتند اظهار داشت: باید انجمن ها محلی و نهاد های مردمی را با  حمایت و پشتیبانی دولت درگیر این مباحث نمائیم.  
گفتنی است در طول جلسه هر کدام از نمایندگان دستگاه ها و صاحب نظران در این حوزه نقطه نظارات خود را در خصوص برنامه های روز ملی خانواده و نحوه برگزاری کارگاه آموزشی ویژه اقشار تاثیر گذار در امر خانواده ارائه نمودند.

  • نویسنده : یزد فردا
  • منبع خبر : خبرگزاری فردا