یزدفردا:ناسا با انتشار یک تصویر از یک طرح مفهومی از شمایل لباس‌های فضایی نسل جدید که برای ماموریت بازگشت به ماه تحت عنوان "آرتمیس" استفاده خواهند شد، رونمایی کرد.

 

در حالی که ما در انتظار اولین معرفی عمومی ناسا در ۱۵ اکتبر ۲۰۱۹(فردا) برای رونمایی از لباس‌های فضایی جدید هستیم که فضانوردان آمریکایی برای بازگشت به کره ماه به عنوان بخشی از مأموریت‌های "آرتمیس" از آن استفاده خواهند کرد، تصویری منتشر شده است که این لباس جدید را نشان می‌دهد.

این لباس‌های به روز شده مبتنی بر یک طراحی ماژولار است که نسبت به لباس‌های قبلی ایمنی و تحرک بیشتری فراهم می‌کند.

اگرچه فضانوردان ناسا مرتباً به ایستگاه فضایی بین المللی(ISS) می‌روند و بازمی‌گردند، اما طراحی لباس‌هایی که برای محافظت از آنها در برابر شرایط مرگبار فضا استفاده می‌شود، به دهه ۱۹۸۰ باز می‌گردد. حتی گذشته از چند تلاش تجربی، آمریکایی‌ها از روزهای انجام ماموریت‌های آپولو تاکنون هیچ لباسی برای اکتشافات قمری طراحی نکرده‌اند.

اکنون که ناسا متعهد شده است که فضانوردان آمریکایی را تا سال ۲۰۲۴ به عنوان بخشی از برنامه "آرتمیس" به ماه برگرداند، آژانس فضایی آمریکا در حال توسعه لباس فضایی پیشرفته‌تری برای نسل بعدی مأموریت‌های فضایی است. این واحد نه تنها از آنچه در مورد ماه آموخته استفاده می‌کند، بلکه از نیم قرن توسعه فناوری فضایی نیز بهره خواهد برد.

طبق گفته ناسا، یک نمونه از استفاده از تجربیات به دست آمده از مأموریت‌های آپولو این است که خطر اصلی سطح ماه نیست که از وزن یک فضانورد پشتیبانی نمی‌کند، بلکه ذرات گرد و غبار ریز و شیشه مانندی است که به مفصل‌های لباس فضایی و سیستم‌های پشتیبانی از حیات حمله می‌کنند و آنها را آلوده کرده و به ریه‌ها نفوذ می‌کنند.

نه تنها مفاصل و سیستم‌های پشتیبانی از حیات طوری طراحی شده‌اند تا در برابر گرد و غبار مقاوم‌تر باشند، بلکه لباس فضایی جدید شامل سیستم پشتیبانی از حیات قابل حمل مانند کوله پشتی در یک نسخه کوچک‌تر از نسخه مورد استفاده برای آپولو است. این بدان معناست که لباس جدید نه تنها کوچک‌تر است، بلکه قابلیت افزودن سیستم‌های بیشتری نیز در آنها فراهم است تا در صورت بروز نقص، ایمنی بیشتری ایجاد شود.

 

این لباس فضایی جدید مبتنی بر یک طراحی ماژولار است که دارای یک تنه بالایی، کلاه ایمنی، قسمت پایینی و جامه خنک کننده است. همه این موارد را می‌توان تعویض کرد تا فضانوردان دارای یک لباس با کیفیت بهتر، راحت‌تر و همچنین تطبیق پذیر با ماموریت‌های مختلف باشد.

این لباس دارای مواد پیشرفته‌تر و مفاصل بهتری برای تحرک بیشتر است و چکمه‌ها شبیه چکمه‌های کوه‌پیمایی با کفی انعطاف پذیر طراحی شده است.

قسمت شانه نیم تنه فوقانی دارای یک طراحی به روز شده است تا بتواند طیف وسیعی از حرکات بازو را در حالی که تحت فشار قرار می‌گیرد با کمک مکانیکی به واسطه کابل و قرقره امکان پذیر کند.

این لباس همچنین دارای دریچه ورودی عقب است که پوشیدن آن را تسهیل می‌کند.

کلاه ایمنی نیز با یک محافظ به روز شده است و میکروفن و هدفونی که برای ارتباطات در کلاه‌های قدیمی تعبیه شده بود، با یک مجموعه از میکروفن‌های هوشمند جایگزین شده‌اند که دقیقاً مانند دستیاران صوتی هوشمند که اکنون در بسیاری از موبایل‌ها و خانه‌ها یافت می‌شوند، می‌توانند به طور خودکار صدای فضانورد را ردیابی کنند.

به گفته ناسا یک پیشرفت بزرگ در مورد طراحی مجدد لباس‌های قدیمی ماموریت‌های آپولو، انجام اسکن‌های بدن سه بعدی است که به دانشمندان این امکان را می‌دهد تا اندازه گیری‌های دقیق و برآورد خوبی از حرکات و حالت‌های بدن داشته باشند. این بدان معناست که لباس‌های ماژولار نه تنها مناسب‌تر هستند، بلکه دامنه بسیار وسیع‌تری از حرکات فضانوردان را ممکن می‌کند.

ناسا قبل از آزمودن این لباس جدید در ماه، قصد دارد آن را در استگاه فضایی بین‌المللی مورد آزمایش قرار دهد.

 

منبع: ایسنا


  • نویسنده : یزدفردا
  • منبع خبر : خبرگزاری فردا