‌استاندار یزد در جمع پیشکسوتان و فعالان بخش تولید و واحدهای اقتصادی استان، ضمن تاکید بر پیگیری جدی مطالبات واحدهای صنعتی در حوزه بانکی، پولی و ارزی، خاطرنشان کرد: حق مردم است که بدانند سپرده هایشان در کجا هزینه و مصرف می‌شود ‌و بانکها مکلف به شفاف‌سازی و اطلاع‌رسانی در این رابطه هستند.

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری یزد، "محمدعلی طالبی" در نشست با پیشکسوتان و فعالان بخش تولید و واحدهای صنعتی استان که با حضور "سیدمسعود عظیمی" معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار و "عباس حیدری" مدیرکل حوزه استاندار در پارک علم و فناوری یزد برگزار شد‌، گفت: صنعتگران استان عموماً پاکدست، اهل کار، تولید و تلاش هستند و درحال حاضر همه ما در یک جبهه واحد در کشور درحال خدمت به مردم هستیم.
"محمدعلی طالبی" ادامه داد: در رابطه با ‌موضوع نسبت تسهیلات به سپرده ها لازم است معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار پیگیری های مورد نظر را انجام دهد تا با یک بررسی، دقیقا بدانیم که وضعیت در استان چگونه است.
عالی ترین مقام اجرایی استان افزود: بسیاری از موضوعاتی که در این جلسه مطرح شد از جمله مسائل ار‌زی، موضوعات کشوری هستند و اگر در اختیار ما در استان بود بسیار خوب می‌توانستیم این موارد را مدیریت کنیم.
"طالبی" خاطرنشان کرد: در مورد مشکلات واحدهای صنعتی استان، بارها مکاتبات جداگانه ای با مسئولان کشوری داشته ام و بسیاری از موارد هم مرتفع شده و در نشست با بانک مرکزی و متولیان امر، حرف‌ها و خواسته‌های تولیدکنندگان استان را منعکس کرده ایم.
استاندار یزد با اشاره به اینکه مشکلات بخش تولید و صنعت را در جلسه استانداران با وزیر اقتصاد و رئیس کل بانک مرکزی مطرح کردیم، گفت: طرح این موضوعات موجب شد از اوایل سال ۹۷ ‌که کشور درگیر این مسائل شد، به تدریج سیاستگذاری ها در حوزه مسائل ارزی بهتر شود.
وی ادامه داد: اما بانک مرکزی دیدگاه هایی دارد و اگرچه صنعتگران استان به دنبال ارز آوری، تولید و بازگشت سرمایه به کشور و استان هستند اما دیدگاه بانک مرکزی این است که واحدهایی در کشور وجود داشتند که ارزشان را در خارج از کشور سرمایه گذاری کرده اند و علاقه ای نیز به بازگشت این سرمایه ندارند بنابراین چوب چنین صنعتگرانی را استان یزد می خورد و در بعضی بخشنامه ها و سیاست گذاری ها در سطح ملی، به اصطلاح خشک و تر با هم می سوزند.
عالی ترین مقام اجرایی استان افزود: البته همه این ها ناشی از ‌شرایط و تحریم های ظالمانه ای است که ما اجباراً در آن واقع شده ایم و هر لحظه انتظار بهبود وضعیت و کاهش محدودیت‌ها را داریم.
"طالبی" خاطرنشان کرد: با جدیت پیگیر مطالبات واحدهای صنعتی و تولیدی استان در حوزه بانکی و ارزی هستیم و در ستاد راهبردی و مدیریت اقتصاد مقاومتی از خانه صنعت، معدن و تجارت ‌استان خواسته‌ایم موضوعات مختلف را جمع بندی و برای پیگیری ارائه دهند.
استاندار یزد در پایان سخنان خود از رئیس شورای هماهنگی بانک های استان خواست تا نسبت به استقرار نماینده ای از بانک مرکزی در استان پیگیری های لازم را انجام دهد و تصریح کرد: حق مردم است که بدانند سپرده هایشان در کجا هزینه و مصرف می‌شود و از مسیر این سپرده گذاری آیا استانشان نفعی می برد یا خیر ‌و بانک‌ها مکلف به شفاف سازی و اطلاع رسانی در این رابطه هستند تا  مردم تصمیم بگیرند که پولشان را در کدام بانک سپرده گذاری کنند.
گفتنی است در ابتدای این نشست تعدادی از پیشکسوتان و فعالان بخش تولید و صنعت استان مسائل و مشکلات واحدهای تولیدی و صنعتی در حوزه بانکی، پولی و ارزی را مطرح کردند.

 

  • نویسنده : یزدفردا
  • منبع خبر : خبرگزاری فردا