به نام خدا/یزدفردا :سد نهرین در 21 كیلومتری شرق شهر طبس با هدف تامین آب شرب و بهداشت و صنعت شهر طبس، تامین آب حقابه بران، مهار سیلاب‌های رودخانه سردر و جلوگیری از هدر رفتن آب با حضور معاون وزیر نیرو افتتاح شد.

 در مراسم افتتاح سد نهرین دكتر اردكانیان معاون وزیر نیرو ،مهندس نبوی زاده معاونت عمرانی استانداری یزد و فرماندار شهرستان طبس حضور داشتند .

گفتنی است، سد نهرین از نوع خاكی با هسته رسی است و حداكثر ارتفاع آن از پی 60 متر ، حجم مخزن آن 5 میلیون مترمكعب و حجم آب قابل تنظیم آن 4/8 میلیون متر مكعب در سال است. طول تاج سد 343 مترو عرض آن 10 متر می‌باشد و خاكریزی بدنه این سد رقمی معادل یك میلیون و 100 هزار مترمعكب را شامل می‌شود.

این گزارش می‌افزاید، عملیات اجرایی سد نهرین دراسفندماه سال 79 آغاز شده و بعد از گذشت چهار سال ،آماده آبگیری شده است. سرریز سد نهرین كه از نوع اوجی و با حوضچه آرامش است، سیلاب‌ها را با دوره بازگشت یك هزار سال از خود عبور می دهد و حداكثر دبی تخلیه سرریز آن حدود یك هزار مترمكعب در ثانیه محاسبه شده است.

به گزارش یزدفردا ، بهره برداری از سد نهرین در منطقه محروم از آب فلات مركزی كشور ، تاثیر بسزایی در رونق اقتصادی این منطقه خواهد داشت و به علت تضمین تامین آب شرب و بهداشت و صنعت شهر طبس تا افق 1410 هجری شمسی و هماهنگ با سایر برنامه‌های تامین آب وزارت نیرو در منطقه موجب شكوفایی و رشد فعالیت‌های خدماتی و صنعتی می شود و به تبع آن مسیر تلاش و سرمایه‌گزاری و در نتیجه اشتغال بیشتر را افزایش خواهد داد و نهایتاً آنكه این طرح عمرانی قطعاً نقش اساسی در توسعه پایدار و متوازن شهر كویری طبس و مناطق همجوار آن ایفا خواند نمود.

  • نویسنده : یزد فردا
  • منبع خبر : خبرگزاری فردا