دومین سفر فرداییان (یزدفردا) به شهرستان خاتم (هرات و مروست) :

سردبیر  "در راستای معرفی استان به هموطنان و علاقمندان به گردشگری، یزدفردا با ثبت نام از علاقمندان عکاس استان  سعی دارد به تمام شهرستانهای استان سفر کرده و حاصل کار را به صورت نمایشگاههای تخصصی و همچنین انتشار در یزدفردا ارائه نماید  .

با توجه به هماهنگی به عمل آمده با فرماندار محترم و فردایی خاتم آقای مهندس محمد زاده رحمانی  و معاونت محترم گردشگری سازمان میراث فرهنگی استان آقای فاطمی
تعداد 20 نفر از علاقمندانی فردایی به عنوان همسفران فردایی  عازم سفر به شهرستان خاتم شدیم .

 

اولین سفر فرداییان در آبانماه سال 89 نیز یزدفردا با تفکر معرفی شهرستانهای استان با یک گروه چهار نفره متشکل از آقایان رضا برستانی ،محسن اختیاری به عنوان نویسنده و پژهشکر ومسعود ساکی و جلالی به عنوان عکاس به شهرستان خاتم انجام شده بود که سعی خواهیم کرد در گزارش پیش رو از تصاویر سفر قبلی هم استفاده شود .


حضور فردائیان در شهرستان های استان به نشست با فرماندار ومسئولین محدود نخواهد بود و با برنامه ریزی های صورت گرفته قصد داریم تا با هر حضور ،مناطق گردشگری و جاذبه های طبیعی آن شهرستان معرفی شود .

  نکته مهمی که برای یزدفردا ضروری و در راس برنامه قرار دارد انعکاس گوشه ای از سفر با موضوع آزاد در یزدفردا خواهد بود و کسانی که فرصت حضور ندارند،نیز  می توانند دغدغه های خود و مواردی که به نظرشان باید در این سفر ها مد نظر قرار می گرفته  از طریق ایمیل :info@yazdfarda.com    انعکاس داده تا انشالله در سفرهای بعدی لحاظ شده و با دستی پر از سفر شهرستان های استان   باز گردیم .

جاذبه های طبیعی

شهرستان خاتم به دلیل موقعیت خاص جغرافیایی که در آن قرار گرفته و واقع شدن در ناحیه رویشی ایران - تورانی ،نقطه تلاقی زیست بومها و اکوسیستمهای مختلف و متنوع می باشد و این تلاقی و هم پوشانی زیستگاهی سبب پدیدار شدن تنوع زیستی Biodiversity)) بالایی در این منطقه شده است . به طوریکه به لحاظ منابع زیستی و طبیعی و فلور گیاهی و فون جانوری شرایط زیست اکثر گونه های ایران مرکزی در این منطقه فراهم است . واین امر همواره مورد توجه متخصصان و کارشناسان محیط زیست داخلی و خارجی بوده است.

وجود گونه هایی از حیات وحش که به دلیل اهمیت گونه ای دار ای ارزش ملی و بین المللی    باشند نظیر هوبره ، زاغ بور ، گوزن زرد ایرانی، رودک عسل خوار ، خرس قهوه ای ،آهو ، جبیر و کل وبز و قوچ ومیش و همچنین گربه سانانی نظیر کاراکال ، سیاه گوش از جمله قابلیتهای محیط زیست طبیعی شهرستان می باشد.

وجود تنها مرکز تحقیقات هوبره کشور که کار تکثیر و پرورش و تحقیق و مطالعه

برروی این گونه ارزشمند که در فهرست سرخ اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت و محیط زیست(IUCN) به عنوان گونه آسیب پذیر و در ایران به عنوان یک گونه حمایت شده مورد حفاظت قرار می گیرد و همچنین مرکز تحقیقات گوزن زرد ایرانی در باغ شادی از دیگر قابلیتهای محیط زیست شهرستان می باشد.

اداره محیط زیست شهرستان خاتم با تلاش شبانه روزی مامورین و محیط بانان زحمت کش و حافظان دلسوز طبیعت این خطه از سرزمین اسلامی و با حمایتهای قابل تقدیر مسئولین شهرستان و اداره کل محیط زیست استان توانسته است در به فعلیت رساندن پتانسیلهای زیست محیطی شهرستان گامهای موثری را بردارد. http://yazdfarda.com/media/news_gal/file_96104.jpeg

http://yazdfarda.com/media/news_gal/file_96105.jpeg

  • نویسنده : یزد فردا
  • منبع خبر : خبرگزاری فردا