یزدفردا"سرویس اجتماعی"خبرهای پلیسی"  فرمانده انتظامی شهرستان "خاتم" از دستگیری دو شکارچی "پازن" کوهی توسط ماموران ایستگاه بازرسی "هرات " این شهرستان، خبر داد.

سرهنگ "علیرضا صالحی" گفت: ماموران ایستگاه بازرسی "هرات" این شهرستان، روز گذشته هنگام کنترل خودروهای عبوری به یکدستگاه خودرو پژو " 206" مشکوک و خودرو را جهت بررسی مدارک، متوقف کردند.

سرهنگ صالحی ادامه داد: ماموران پلیس در بازرسی از این خودرو یک لاشه "پازن" کوهی که توسط شکارچیان شکار شده بود به همراه سه قبضه اسلحه شکاری، کشف کردند.

وی، در پایان ضمن اشاره به دستگیری دو شکارچی، گفت : شکارچیان، این حیوان کوهی را در ارتفاعات کوهستانی، شکار کرده بودند که توسط ماموران پلیس خاتم دستگیر و به مقامات قضایی، معرفی شدند.

 

اطلاعات کامل در مورد پازن کوهی:
پازن ها در مناطق کوهستانی و صخره ای ( تا ارتفاعات 4 هزار متری ) زندگی می کنند.

 

اندازه: طول بدن پازن 120 تا 160 سانتی متر،طول بدنش 12 تا 15 سانتی متر،ارتفاع بدنش 65 تا95 سانتی متر،وزن نرها 70 تا 120 گیلوگرم و وزن ماده ها 50 تا55 کیلوگرم است.

 

 

 

ریخت شناسی: جثه ای تنومند،دمی سیاه و پاهایی کوتاه دارد. نرها،شاخ های گره دار و بلندی دارند که طول آن ها به 150 سانتی متر می رسد. اما شاخ ماده ها بسیار کوتاه تر است نرها دارای ریش بلند و سیاه رنگ و نوار تیره ای روی پشت و شانه هستند که در ناحیه ی سینه پهن می شود و به صورت طوق در می اید. رنگ بدن با بالا رفتن سن تییر می کند. جوان ها بدنی مایل به خاکستری دارند و بالغ ها در زمستان کرم رنگ هستند.

 

 

 

رژیم غذایی:پازن ها از علوفه و بوته ها تغذیه می کنند.
زاد آوری: جفت گیری کل و بز در پاییز صورت می گیرد و نوزادان 160 روز بعد به دنیا می آیند.
وضعیت حفاظتی: جمعیت این گونه در اکثر نقاط کشور رو به کاهش است.

بز در باور کهن
بز نماد طبیعت مذکر ، وفور نیروی حیاتی و انرژی آفریننده و چالاکی است.بز ماده نمایان گر نیروی تولید مثل ، باروری و فراوانی است . گوسفند و بز از اولین حیوانات اهلی شده به دست انسان های نخستین بودند . بز به سبب فواید غذایی و نیز اعتقادات آیینی ، مورد توجه هنرمندان بود و سفال های منقوشی به شکل های گوناگون از بز و پیکرک هایی از این حیوان به دست آمده است.
بز 9 هزار سال پیش از میلاد ، در غرب ایران اهلی شد و در زندگی ایرانیان ، نقش مهمی بازی کرد. از این رو ، بز را نماد فراوانی نیروی زندگی ، باروری ، آفرینندگی ، چالاکی و سرشت مردانه می دانستند . در کهن ترین سفال های نقش دار به دست آمده از ایران باستان ، نقش بز دیده می شود شناخته شده ترین نقش بز ، نقش هایی بر جام شهر سوخته است که کهن ترین پویانمایی جهان نیز به شمار می آید . تصویر بز در تزیین گبه ها و قالی های ایرانی ، به صورت های گوناگون به کار رفته است . در نگاره های دوره اسلامی نیز نقاشان در تصویر مناظر طبیعی و مردمی ، به بز توجه ویژهای کرده اند . یکی از معروف ترین آثار رضا عباسی ، نقاش دوره ی صفویه ، تصویر چوپان و بز اوست.

شاخ بز کوهی نماد قدرت و نیرو و باروری است.شاخ های گاو نر و بز کوهی در دنیای باستان نماد هلال ماه وکشتی نور بودند که در دریای شب سفر می کند. از آن جا که ماه را از زمان های بسیار کهن با باران مرتبط می دانستند و خورشید در نظر آنان با خشکی و گرما ارتباط داشت . شاخ خمیده نماد باروری (حاصل خیزی) نیز بود . از این رو گاهی فقط شاخ خمیده را بر ظرف نقاشی می کردند که "برکه ای از آب" را فرا گرفته بود.
بز در فرهنگ مردم
از صورت های فلکی برج جدی معادل دی است و قدما صورت فلکی این برج را شبیه به صورت بز تصور کرده اند. این برج ، بر خوی ها و روش های خاصی دلالت دارد: متکبر و دروغ زن و خشم آلود ، به اندیشه بسیار بد و سیار اندوه و در مکر مردانه ، خوب معیشت و فراموش کار ، پرخاش جوی و سخت گیر و دوست دارنده ی حکمت.

مهارت پازن ها در بالا رفتن از صخ