یزدفردا:حماسه 7 اسفند و حضور ایرانی ها در پای صندوق های رأی همچنان در کانون توجه رسانه های جهان است.


خبرگزاری رویترز گزارش داد: نتایج دو انتخابات روز جمعه ایران راه را برای تغییر سیاست‌های اقتصادی باز می‌کند.

تحلیلگران و بازرگانان بر این باورند که پیروزی نامزدهای اصلاح‌طلب در انتخابات اخیر ایران راه را برای تغییرات سیاست اقتصادی که به افزایش سرمایه‌گذاری خارجی و تجارت با غرب منجر می‌شود، باز خواهد کرد.

نتایج انتخابات روز جمعه به بیش‌ از یک دهه تسلط اصولگرایان بر مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری پایان داد.

حسن روحانی، رییس‌جمهوری ایران نیز که معمار توافق هسته‌ای این کشور با قدرت‌های جهانی محسوب می‌شود، اکنون فضای بیش‌تری برای اصلاحات قانونی دارد تا اقتصاد کشورش را با شرکت‌های خارجی جذاب‌تر کند.

سعید لیلاز، کارشناس مسائل اقتصادی معتقد است که پارلمان جدید برای امور اقتصادی بسیار بهتر خواهد بود.

او گفت: ایران با مشکلات متعددی در اقتصاد روبه‌رو است اما همه آن‌ها از طریق رفع موانع قابل هستند.

به گزارش رویترز، یکی از اولین تأثیرات این انتخابات می‌تواند موافقت با دولت برای بستن قراردادهای جدید نفت و گاز با شرکت‌های خارجی باشد که یکی از طرح‌های دولت برای افزایش تولید در بخش انرژی پس از لغو تحریم‌های بین‌المللی وضع شده علیه تهران است.

در همین حال روزنامه گاردین در گزارشی با اشاره به نتایج انتخابات ایران نوشت: این انتخابات درس‌هایی را به همراه داشت که نشان دهنده تغییر رویکرد ایران است.

 روزنامه گاردین، در ادامه نوشت: برگزاری دو انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری در ایران، دارای نکات قابل توجهی است. آن‌هایی که این انتخابات را به عنوان یک مناقشه میان اصلاح‌طلبان و تندروها می‌بینند مسائل را طی کرده‌اند، به ویژه پس از گزارشات درباره‌ی رد صلاحیت اصلاح‌طلبان از سوی نهاد نظارتی شورای نگهبان در ایران.

اختلاف اولیه میان حامیان و مخالفان توافق هسته‌ای بوده است.