یزدفردا"فکر می‌کنید واقعا پیتزا و شکلات باعث به وجود آمدن جوش‌های آکنه‌ای در شما می‌شوند؟ آیا واقعا برای اینکه از شر جوش‌های خود خلاص شوید سرخ‌کردنی کمتر می‌خورید؟ ۵ نکته زیر تصورات اشتباهی است که اغلب مردم راجع به پوست خود دارند.

● شکلات باعث آکنه نمی‌شود اما شیر چرا!
اگرچه مطالعات کمی در مورد رابطه رژیم غذایی و آکنه انجام شده است اما در اکثر این مطالعات چیزی راجع به تاثیر شکلات بر آکنه گفته نشده است. مردم اغلب فکر می‌کنند غذاهای چرب مثل شکلات و پیتزا و سیب‌زمینی سرخ‌کرده و بقیه غذاهای سرخ‌کردنی، یک جورهایی باعث بسته شدن منافذ پوستی‌شان می‌شوند و روغن آن هم به سطح پوست ترشح می‌شود. در واقع آکنه به این علت به وجود می‌آید که منافذ پوست به خاطر سلول‌های پوستی و باکتری‌های داخل منافذ بسته می‌شود. مطالعات اخیر نشان می‌دهد که ممکن است ارتباطی بین شیر و بقیه محصولات لبنی با به‌وجود آمدن آکنه وجود داشته باشد. گفته می‌شود که هورمون‌ها و بقیه فعل و انفعالات بدن غدد چربی پوست آکنه به وجود بیاورند. پزشکان الان به این بیماران توصیه می‌کنند که مصرف محصولات لبنی را محدود کنند اما به هیچ وجه قطع نکنند.
● ضدعرق‌ها و دئودرانت‌ها را بهتر است شب‌ها استفاده کنید
اغلب افراد از این موضوع شکایت دارند که ضدعرق‌ها و دئودرانت‌هایی که استفاده می‌کنند خیلی موثر نیستند. یک روش برای مقابله با این مساله این است که ضدعرق‌ها و اسپری‌ها را شب، قبل از خواب استفاده کرد. صبح بعد از بیدار شدن از خواب هم یک نوبت دیگر دئودرانت استفاده کنید. این‌طور میزان تعریق‌های آزارنده را به حداقل می‌رسانید. کسانی که تعریق شدید دارند و از این موضوع ناراحت هستند بهتر است به یک متخصص پوست مراجعه کنند.
برای این افراد گاهی محلول بوتوکس تزریق می‌شود که به مدت ۶ تا ۹ ماه جلوی تعریق غدد عرق ناحیه تزریق را می‌گیرد.خال‌های مسطح‌ هم می‌توانند زمینه یک سرطان پوست باشند اغلب افراد فکر می‌کنند فقط وقتی یک خال بزرگ و گوشتالو روی سطح پوست‌شان به وجود بیاید می‌تواند نشانه سرطان باشد. این افراد غالبا خال‌های مسطح یا ضایعات همسطح پوست را که تغییر رنگ داده‌اند نادیده می‌گیرند. در حالی که این ضایعات مسطح هم می‌توانند زمینه یک ملانوما یا سرطان پوست باشند. 
به‌طور کلی باید در مورد ضایعات پوستی متوجه چهار نکته زیر باشید؛ ضایعات و خال‌های نامتقارن، ضایعاتی که لبه و حاشیه نامنظم دارند رنگ غیرطبیعی ضایعات و سایر ضایعات بالاتر از نیم‌سانتی‌متر می‌تواند خطرناک باشد. به غیر از اینها هر نوع تغییر در شکل ضایعات پوستی، هشداردهنده محسوب می‌شود.
● داروهای ضدآکنه را باید روی تمام صورت مالید نه فقط روی جوش‌ها
اغلب کسانی که گرفتار آکنه هستند، داروهای ضدجوش‌های آکنه را چه آنهایی که توسط پزشک برایشان تجویز شده و چه آنهایی که خودشان از داروخانه‌ها تهیه کرده‌اند فقط روی جوش‌های صورت‌شان می‌مالند و به بقیه پوست کاری ندارند.
در حالی که اکثر این داروها، بیشتر برای جلوگیری از به وجود آمدن جوش‌های جدید در جاهای دیگر پوست تهیه شده‌اند و فقط جوش‌ها را از بین نمی‌برند و خشک نمی‌کنند.
این داروهای ضدآکنه، باکتری‌های سراسر پوست را که باعث به وجود آمدن یک جوش چرکی می‌شوند از بین می‌برند و به همین دلیل بهتر است در سراسر پوست صورت به کار برده شوند.
● زخم‌هایی که پانسمان شده‌اند زودتر از زخم‌های باز بهبود پیدا می‌کنند
این تصور غلط بین مردم وجود دارد که فکر می‌کنند با بازگذاشتن زخم و هوا خوردن آن، زخم زودتر خوب می‌شود. به همین دلیل بعد از یکی دو روز از پانسمان، زخم آن را باز می‌کنند تا به اصطلاح هوا بخورد و خشک شود. در واقع مطالعات نشان داده است که زخم‌ها در یک محیط مرطوب بهتر بهبود می‌یابند. بنابراین بهتر است تا جایی که امکان دارد با یک پانسمان استریل و پماد آنتی بیوتیکی مثل پماد نئومایسین زخم را مرطوب نگه داشت تا کاملا خوب شود. 
● ویتامین E جلوی خوب شدن زخم‌ها را می‌گیرد
این نکته تقریبا خلاف آن چیزی است که مردم تصور می‌کنند. در واقع ویتامین E یک آنتی‌اکسیدان است که جلوی آسیب‌های اکسیداتیو پوست را می‌گیرد اما هیچ مطالعه‌ای وجود ندارد که نشان بدهد این ویتامین می‌تواند باعث بهبود زخم‌ها بشود.
در واقع براساس بررسی‌ها مشخص شده است که این ویتامین به‌خاطر همین خاصیت خود جلوی بهبود سریع زخم را می‌گیرد و جوش خوردن زخم را آهسته می‌کند.
بهتر است به جای استفاده از ویتامین E، از ژل‌های سیلیکونی که به صورت ورقه درآمده‌اند برای پوشاندن زخم و کمک به جوش خوردن سریع‌تر آن استفاده کرد.

 

 

 

منبع : روزنامه تهران امروز

  • نویسنده : یزد فردا
  • منبع خبر : خبرگزاری فردا