همزمان با اولین از هفته دفاع مقدس روز دوشنبه در آیینی با حضور نماینده ولی‌فقیه در استان و امام جمعه یزد، استاندار و جمعی از مسوولان، آیین تجلیل از ۴۰ پیشکسوت آن دوران به نحو مناسب در سالن برق منطقه‌ای مرکز استان برگزار شد.

یزد فردا: در این مراسم شرکت‌کنندگان و یادگاران و پیشکسوتان جهاد و شهادت از سخنان مقام معظم رهبری که به صورت تصویری پخش شد استفاده کردند.

در ادامه امام جمعه بخش‌مرکزی یزد گفت:  برای برون رفت از مشکلات فرهنگی و اقتصادی و غلبه بر تحریم‌های دشمنان باید مدیریت جهادی دوران دفاع مقدس در کشور گسترش یابد.

حجت‌الاسلام سید محمد کاظم مدرسی افزود: رزمندگان اسلام با تکیه بر قدرت ایمان و با بصیرت و ولایتمداری بر دشمنان پیروز شدند و امروز هم به این روحیه نیاز مبرم است .

وی اظهار کرد: دوران دفاع مقدس برای ملت و کشور ما یک سرمایه و گنج بی‌بدیل و عظیمی است که تمامی لحظه‌های آن درس‌آموز و عزت‌بخش است .

در این آیین با لوح سپاس از فداکاری و ایثار جمعی از پیشکسوتان دفاع مقدس یزد تجلیل به عمل آمد.

بر اساس آمار موجود پنج میلیون ایرانی در جنگ تحمیلی شرکت کردند که از این تعداد افزون بر ۲۲۰ هزار نفر به شهادت رسیدند. از میان شهدای جنگ تحمیلی، ۱۶ هزار نفر در جریان بمباران مناطق مسکونی به شهادت رسیدند و بقیه در جبهه های نبرد شهید شدند.

 در دفاع مقدس ۸۵ هزار نیروی بسیجی و ۴۸ هزار ارتشی ، بیش از ۳۳ هزار دانش آموز و بیش از سه هزار و ۵۰۰ دانشجو به شهادت رسیدند.

در این دوران ۸۸ مسیحی، ۱۸ کلیمی و ۹ زرتشتی در دفاع از خاک میهن شهید شدند و ۲ هزار تبعه غیر ایرانی نیز با حضور در جبهه های نبرد در مقابل عراق به شهادت رسیدند.

  • نویسنده : یزدفردا
  • منبع خبر : خبرگزاری فردا