فوق تخصص گوارش و کبد گفت: سرطان روده بزرگ با تشخیص به موقع قابل پیشگیری است.

یزد فردا: محسن آخوندی فوق تخصص گوارش و کبد در گفت: یکی از شایع‌ترین سرطان‌های دستگاه گوارش سرطان روده بزرگ است که غربالگری ۲۵ درصد مرگ و میر را در این سرطان کاهش می‌دهد.

او افزود: علائم سرطان روده بزرگ کم خونی فقرآهن، تغییر در اجابت مزاج، یبوست و درد هنگام دفع مدفوع است، اما مهم‌ترین علامت آن خونریزی از روده و مقعد است.

آخوندی ادامه داد: مصرف سبزیجات، میوه‌های تازه و فیبر همچنین پرهیز از مصرف غذا‌های پرکالری و گوشت فرآوری شده مانند سوسیس و کالباس از ابتلا به سرطان روده بزرگ پیشگیری می‌کند.

فوق تخصص گوارش و کبد اظهار داشت: یکی از فاکتور‌های مهم ابتلا به سرطان روده بزرگ سن است و این بیماری در افراد بالای ۵۰ سال بیشتر دیده می‌شود، اما سابقه خانوادگی سرطان شانس ابتلا را چند برابر افزایش می‌دهد.

او گفت: احتمال ابتلا به سرطان روده بزرگ درافرادی که بیماری ارثی سندرم پولیپوزیس و فرد دارای سابقه سرطان همچنین فرد مبتلا به بیماری کولیت اولسروز پس از ۱۵ سال از گذشت این بیماری افزایش می‌یابد.

فوق تخصص گوارش و کبد توصیه کرد: افراد بالای ۵۰ سال هر ۵ تا ۱۰ سال و افرادی که یکی از اعضای خانواده آن‌ها به سرطان روده بزرگ مبتلا است ۱۰ سال زودتر از سن ابتلای فرد بیمار کولونوسکوپی شوند.

آخوندی گفت: تشخیص زود هنگام سرطان روده بزرگ در درمان موفق این بیماری تاثیر دارد و مقاله‌های دنیا کولونوسکوپی و برداشتن پولیپ را یکی از مهم‌ترین پیشرفت‌های علم پزشکی معرفی کرده است.

  • نویسنده : یزدفردا
  • منبع خبر : خبرگزاری فردا