رضا سلطان زاده مدیر مسئول هفته نامه آيينه يزد

براساس اصل یکصد و هفتاد و پنجم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران باید در صدا و سیمای این نظام، آزادی بیان و نشر افکار با رعایت موازین اسلامی و مصالح کشور تأمین گردد. و در مقدمه قانون اساسی آمده است: «وسایل ارتباط جمعی (رادیو- تلویزیون) بایستی در جهت روند تکاملی انقلاب اسلامی در خدمت اشاعه فرهنگ اسلامی قرار گیرد و در این زمینه از برخورد سالم اندیشه‌های متفاوت بهره جوید و از اشاعه و ترویج خصلت‌های تخریبی و ضد اسلامی جداً ‌پرهیز کند…»

رسانه ملی متعلق به ملت ایران است و باید در جهت حفظ منافع ملی و حقوق شهروندی کوشا باشد و برنامه‌های خود را تنظیم و از پخش برنامه‌ها و اظهارنظرها و مستندهایی که بدون اسناد معتبر ساخته شده و احیاناً با ارزش و اعتبار و آبروی فرد یا خانواده و گروه و دسته و قوم و طایفه و معتقدان به مذاهب و ادیان رسمی کشور خدشه‌ای وارد می‌آورد خودداری نماید و اگر گاهی در اثر پخش برنامه‌ای حیثیت و آبروی دیگری که حرمتش از کعبه بالاتر است به بازی گرفته شد فرصت اعاده حیثیت به وی بدهند و به فراموشی سپرده نشود.

«رویکرد صداوسیما همواره مورد نقد اغلب مردم و حتی جریان‌های بسیار معتدل بوده است با این‌حال این رسانه نشان داده که کمتر تغییری در جهت‌گیری‌های افراطی خود ایجاد نخواهد کرد و همچنان بر رویه توهین به مخاطبان خود پافشاری می‌کند. تازه‌ترین اتفاق در این زمینه، اظهارنظر یک مجری زن در برنامه زنده‌ی شبکه افق است که در آن صراحتا اعلام می‌کند: «اگر کسی به وضعیت کنونی اعتقاد ندارد، جمع کند و از ایران برود.» پروانه سلحشوری نماینده مردم تهران در مجلس که خود مخاطب این اظهارات عجیب در تلویزیون بوده است، می‌گوید: یادم می‌آید چند سالی از انقلاب گذشته بود که آقای مصباح یزدی عین همین حرف را مطرح کرد که هرکس با ما نیست از کشور بیرون برود؛ ما در این کشور می‌خواهیم به کسانی که همفکرمان هستند، حکومت کنیم. اکنون نیز این دختر درست همین حرف را زده است. اما این کشور ارث پدری کسی نیست که چنین حرف‌هایی را مطرح کند. این مملکت مال مردم است و حاکمان و قدرتمندان هم برای مردم هستند و در خدمت آنها. باید دید که چطور یک مجری به خودش اجازه می‌دهد که چنین حرف‌هایی را در برنامه زنده تلویزیونی بزند؟!…»(1)

«پس از اعلام علت سقوط هواپیمای بوئینگ اوکراین در تهران انتظار می‌رفت صداوسیما نحوه عملکرد خود را تغییر دهد و سعی در آرام کردن خشم مردم و تلاش برای همدلی با مصیب‌زدگان واقعه کند، اما انتظارات بی‌جا بود صداوسیما به مسیر همیشگی خود ادامه داد و هیچ اقدام موثری انجام نداد و در عوض با برخی برنامه‌های خود به تخریب افکار عمومی دامن زد. صداوسیما پس از حادثه و پس از اطلاعیه ستاد کل نیرو‌های مسلح عملکرد خبری قابل قبولی نشان نداد. پوشش خبری ماجرا ضعیف بود. بسیاری از مردم موضوع را از شبکه‌های ماهواره‌ای دنبال کردند. در حالی که این رسانه می‌توانست نبض خبررسانی را به دست گیرد. حتی نشست خبری مهم سردار حاجی‌زاده به صورت زنده پخش نشد… در برنامه جهان آرا که از شبکه افق پخش می‌شود محمد صادق کوشکی و نادر طالب‌زاده دو فعال فرهنگی اصولگرا اظهارات عجیبی را مطرح کردند. از یکسو کوشکی به واکنش‌های هنرمندان پرداخت و با اشاره به فراخوان… برای تجمع گفت: «50 نیروی سپاه در مرز‌های شرق کشور هدف ترور قرار گرفته‌اند، خانمی که فراخوان می‌دهی، اگر آن بچه‌های سپاه در مرز نبودند، دست امثال عبدالمالک ریگی…» از سوی دیگر نادر طالب‌زاده اساسا اهمیت این سقوط و واکنش‌ها به آن را زیرسوال برد. او گفت: «از این اتفاقات ده تا دیگه هم بیفته، در مقا