جمعیت جوان استان یزد رو به کاهش است .

نگاهی اجمالی به وضعیت جمعیتی کشور و استان به‌ویژه آمارهای وقایع حیاتی ولادت، وفات، ازدواج و طلاق سال‌جاری نشان می‎‎دهد که از مجموع جمعیت کنونی 79میلیون و 93هزار و 78نفری کشور، یک میلیون و 74هزار و 81 نفر مربوط به استان یزد است.این در حالی است که براساس آخرین تقسیمات سیاسی کشور، به دنبال جدا شدن طبس از استان یزد سهم جمعیت این استان در کشور از 1/4 درصد به 1/35 درصد کاهش یافته است که این کاهش نرخ تاثیر بسزایی در توسعه اقتصادی استان دارد.

مدیر کل ثبت احوال استان با تاکید بر لزوم تجدید جمعیت جوان استان گفت: بر اساس آخرین برآوردهای ثبت جمعیتی، در حال حاضر حدود 25 هزار نفر از گروه جمعیت جوان استان خارج و به گروه میانسالی وارد شده‎‎اند ولی در مقابل جمعیتی که وارد گروه سنی 15سال و جایگزین جمعیت جوان استان شده‌‌اند، تنها حدود 24‌هزار نفر بوده است.

"سید محمد طباطبایی " تراکم نسبی جمعیت استان را نیز 14نفر در هر کیلومتر مربع اعلام کرد و ادامه داد: در حال حاضر 84درصد جمعیت استان شهری و 16درصد از آن روستایی هستند و در مجموع به ازای هر 100‌زن، 106‌مرد در استان زندگی می‎‎کنند.

تولد روزانه 70 نفر در استان

طباطبایی با اشاره به تولد 24 هزار و 415‌نفر در استان طی سال گذشته گفت: از ابتدای سال تا پایان مرداد ماه امسال 10 هزار و 863 نفر در استان متولد شده‌‌اند. به عبارتی به طور متوسط روزانه 70 نفر در استان به دنیا آمده‎‎اند که این رقم در مقایسه با 5 ماه سال گذشته، 9درصد افزایش را نشان می‎‎دهد.

به گفته این مسئول، نسبت جنسی ولادت‎‎های امسال استان نیز 106 فرزند پسر به ازای تولد 100 دختر بوده است.وی نرخ طبیعی جمعیت استان را 1/6درصد اعلام کرد.

صدور حدود 18 هزار شناسنامه جدید

طباطبایی با اشاره به صدور شناسنامه جدید برای افراد بالای 15 سال گفت: در 5 ماه امسال 17 هزار و 700 شناسنامه جدید به صورت کاملا مکانیزه چاپ و به مردم تحویل شده است.

وی با اشاره به صدور کارت هوشمند ملی در استان اظهار کرد: در سال گذشته در این باره 15‌هزار و 36 درخواست و در 5 ماه امسال نیز 13 هزار و 638درخواست کارت هوشمند ملی در استان تکمیل شده است.

کاهش نرخ وفات در استان

مدیر کل ثبت احوال استان در ادامه اظهار کرد: در سال گذشته 4 هزار و 597 نفر و در 5 ماهه اول امسال هم 1764 نفر در استان فوت کردند .وی گفت: در 5 ماه امسال نیز به طور متوسط روزانه 11 نفر در یزد فوت کرده‎‎اند که در مقایسه با مدت مشابه پارسال 9درصد کاهش را شاهد هستیم.

طباطبایی با بیان این که نسبت جنسی وفات در استان 122 مرد به ازای هر 100 زن است، عنوان کرد: استان یزد به لحاظ نرخ وفات در کشور رتبه هجدهم و در ثبت وقایع وفات در مهلت قانونی ده روزه نیز رتبه دوم کشور را در اختیار دارد.

افزایش 5 درصدی ثبت ازدواج

مدیر کل ثبت احوال استان با اشاره به افزایش 18درصدی ازدواج‌های استان در سال جاری، تصریح کرد: در سال گذشته شاهد ثبت 8 هزار و 929 ازدواج بودیم و از ابتدای سال جاری تا پایان مرداد ماه ، 3هزار و 726 مورد ازدواج به ثبت رسیده است که این آمار در مقایسه با مدت مشابه افزایش 5 درصدی این رویداد را نشان می‎‎دهد.

به گفته وی، در حالی که نرخ ازدواج کشور 10درصد است، این رقم در استان 8/5 درصد برآورد شده و استان یزد را در جایگاه 23 کشور قرار داده است.

طباطبایی متوسط سن ازدواج در استان را برای مردان 27 سال و برای زنان 22/4 سال ذکر کرد.

رشد 14 درصدی طلاق

مدیر کل ثبت احوال استان در مورد نرخ طلاق استان نیز گفت: در سال گذشته در استان هزار و 325 و در 5 ‌ماه امسال هم 544 مورد طلاق در استان به ثبت رسیده که آمار اخیر در مقایسه با مدت مشابه پارسال، رشد 14درصدی طلاق را نشان می‎‎دهد.

وی جایگاه استان در مورد طلاق را علی‌رغم رشد مذکور، نسبتا خوب و در جایگاه بیست‌وهشتم کشور اعلام کرد و گفت: نرخ طلاق استان‎‎های سیستان و بلوچستان، ایلام و کرمان، کمتر از یزد است.

طباطبایی متوسط سن طلاق استان در مورد مردان را 34/5 و در زنان 29/5 سال بیان کرد و افزود: نسبت ازدواج به طلاق در کشور 5 و در استان 7 است و به عبارتی به ازای هر 7 ازدواج، یک طلاق در استان ثبت شده است.

  • نویسنده : یزد فردا
  • منبع خبر : خبرگزاری فردا