زمان : 25 مرداد 1389 - 01:56
شناسه : 25046
بازدید : 53097
 آیا ساعت مارکار در یزد  یک نماد فراماسونری (Obelisk) است؟(38نظر) آیا ساعت مارکار در یزد یک نماد فراماسونری (Obelisk) است؟(38نظر)

 اختصاصی یزدفردا :آیا ساعت مارکار در یزد  یک نماد فراماسونری (Obelisk) است؟


احسان عابدییزدفردا "احسان عابدی :
مقدمه اول:همه یزدی ها میدان مارکار را دیده اند و احتمالا در طول روز گذری به آنجا هم داشته باشند.

در این میدان یک برج جهت قرار گرفتن ساعت بزرگ قرار دارد که با هزینه پشوتن جی دوساباهای مارکار که از زرتشتیان ساکن هند بود ساخته شده‌است. علاوه بر این ساعت٬ پرورشگاه و یک مدرسه نیز با این نام توسط ایشان ساخته شده و هنوز برای هزینه‌های جاری آن‌ها از محل وقف این شخص نیک نام  ِ درگذشته استفاده می‌شود.پیشاپیش تاکید  می کنیم که مخاطبان  گرامی سوء برداشتی  از این مطلب نداشته باشند. موضوع بحث تطراحی و معماری این بنا بوده  وتنها بررسی شباهت زیاد آن با نمادهای   ماسونی می باشد .

مقدمه دوم:

ماسونری یک تشکیلات منظم جهانی است که بر ارکان دولت های جهان و اکثر وجوه زندگی سیاسی، اقتصادی و فرهنگی جوامع، سلطه یافته است و  بسیار  هم آزادانه عمل می کند . کسی که عضو فراماسونری است ، ماسون یا  فراماسون نامیده می شود .

 یکی از بزرگترین اهداف گروه های ماسونی این است که زمینه را برای حکومت فردی از بین ماسون ها با عنوان نمادین ضد مسیح (Antichrist  = دجال)، یا به تعبیر بعضی از گروه های ماسونی، فرعون جدید (New Pharaoh) آماده کنند. فراماسونری جمعیتی سرّی است که کسی به راحتی نمی تواند در حریم آن نفوذ کند و اگر هم راه یافت، مکلف است اسرار آن را مکتوم نگه دارد؛ اما با این وجود ، کسانی توانستند به حریم آن نفوذ کنند و موفق به کشف و  افشای اسرار آنها شوند .

همه ی این افراد متفق الرأی  هستند  که : "مسئله  یک  توطئه است که این توطئه از اواخر قرن هجدهم آغاز شده و تا به امروز هم با موفقیت تمام ادامه دارد و هدف نهائی آن ایجاد یک حکومت جهانی «شیطانی» است و برای پیاده کردن آن در سراسر عالم، به یک مبارزه وسیع و بی امان دست زده اند".

علائم و نمادهای فراماسونری:

چشم جهان بین٬ ستون سنگی با نوک هرمی (Obelisk)٬ ستاره شش گوش٬ عدد های ۱۳ و ۳۳ و ... از جمله مهمترین نمادهای ماسون هاست که از آنها در معماری های خود در سراسر جهان استفاده می کنند و با نفوذ در بین شهرهای کشورهای مختلف این نمادها را به کار می برند.


ستون سنگی با نوک هرمی (Obelisk)

این  نماد  که  نماد  زایندگی و باروری در مصر باستان بوده است، در بناهای ماسونی متعددی به کار رفته است . توجه کنید که Obelisk ها دقیقاً به شکل فوق می باشند  و  به  صورت  ستون سنگی منشوری شکل هستند که سطح مقطع مربعی دارند و در انتهای آن ها نیز همیشه هرم وجود دارد. بنابراین بناهایی  که  ویژگی های  فوق  را  نداشته باشند، Obelisk محسوب نمی شوند.


برج ساعت یکی از شعب یونایتد بانک

اما بحث اصلی:

این تصاویر ی ازبرج ساعت واقع  میدان مارکار یزد است:

 شباهت این بنا با نماد ابلیسک انکار ناپذیر است٬ اما جستجوهای نگارنده پیرامون طراح و معمار این بنا نتیجه ای در پی نداشت .

متاسفانه این پدیده مختص به این بنا در شهر یزد نیست و معماری های مشکوکی با نماد های ماسونی و شیطان پرستی در مشهد و رشت و ... نیز مشهود است.

جالب اینکه ساختمانهای موسسه قوامین هم وام گرفته از این نماد (ابلیسک)  است:

 

سخن پایانی :

به هرحال جا دارد یزد شناسان و مسئولین فرهنگی یزد کنکاشی در این مورد داشته باشند و البته در معماری های معاصر هم بناهای مشکوکی دیده شده که به طور مثال ورودی خلدبرین یزد که متشکل از یک مناره و دو گنبد در دو طرف بود که در زمان شهردار شرافت مورد شناسایی و با توجه به نا تمام  بودن آن  تخریب شد و البته اگر چه برج ساعت مارکار یزد  را نمی توان خراب کرد اما با اطلاع رسانی از احداث  ساختمان های مشابه می توان جلوگیری کرد .

یزدفردا