زمان : 07 Mehr 1402 - 13:33
شناسه : 181302
بازدید : 2774
متقی: نمی‌گذاریم افغانستان تهدیدی برای کشورهای همسایه باشد متقی: نمی‌گذاریم افغانستان تهدیدی برای کشورهای همسایه باشد به گزارش یزدفردا: وزیر خارجه دولت موقت طالبان در افغانستان امروز در سخنانی در نشست «چارچوب مسکو» در شهر «کازان» در روسیه اعلام کرد: مشکل افغانستان نسخه‌های پیشنهادی خارجی است.

به گزارش یزدفردا به نقل از اسپوتنیک، «امیر خان متقی» وزیر خارجه دولت موقت طالبان در افغانستان امروز جمعه در سخنانی در نشست «چارچوب مسکو» درباره افغانستان در شهر «کازان» (Kazan) اعلام کرد: طالبان به صورت اساسی با داعش مقابله کرده است.

وزیر خارجه دولت موقت طالبان در افغانستان در این نشست ادامه داد: مشکل اساسی افغانستان نسخه‌های پیشنهادی خارجی است. کشورهای خارجی از فرهنگ افغان ها بی خبر هستند.

وی در این باره تصریح کرد: اجازه نمی‌دهیم کشور ما برای کشورهای همسایه تهدیدی باشد و برای ایجاد ثبات در منطقه نیز تلاش می کنیم.

این در حالیست که نشست چارچوب مسکو با حضور نمایندگانی از کشورهای ایران، روسیه، هند، قزاقستان، قرقیزستان، چین، پاکستان، تاجیکستان، ترکمنستان و ازبکستان ساعاتی پیش آغاز شد.

رستم مینیخانوف، ریٔیس جمهور تاتارستان نخستین سخنران این نشست بود.

امیرخان متقی، وزیر خارجه طالبان نیز از مهمانان پنجمین دور نشست فرمت مسکو است.

«ضمیر کابلوف»، فرستاده ویژه «ولادیمیر پوتین»، رئیس جمهور روسیه در امور افغانستان، پیشتر در گفتگو با رسانه ارتی‌وی‌ای تصریح کرد که انتظار نمی‌رود که نام گروه طالبان از فهرست تروریستی دولت روسیه حذف شود.

کابلوف با اشاره به اینکه نشست فرمت مسکو، یک گفتگوی سیاسی است، همچنین افزود که در مورد حذف نام طالبان از فهرست گروه‌های تروریستی و ممنوعه در روسیه، هیچ بحثی صورت نگرفته است.