زمان : 05 Mehr 1402 - 22:13
شناسه : 180989
بازدید : 2775
کاهش ۴۰ درصدی قیمت داروهای تک نسخه‌ای کاهش ۴۰ درصدی قیمت داروهای تک نسخه‌ای یزدفردا: مدیرکل دارو سازمان غذا و دارو گفت: تامین و ذخیره یکساله داروهای بیماران تک نسخه ای از چهار ماه به کمتر از ۱۰ روز رسیده و قیمت آن نیز ۴۰ درصد کاهش یافته است.

به گزارش یزدفردا: محمد پیکانپور روز چهارشنبه در آیین گشایش هشتمین دوره نمایشگاه بین المللی ایران فارما در مصلی امام خمینی(ره) افزود: صنعت دارو از پر افتخارترین صنایع کشور به شمار می رود و رشته های مختلفی نیز به برکت این صنعت در حال توسعه است.

وی با بیان اینکه امروز حوزه ماشین آلات داروسازی رو پیشرفت بوده و با کیفیت و کمیت عالی قابل رقابت با محصولات مشابه دنیا است، اظهار داشت: ترکیه، ویتنام و تایلند با میزان ارزبری دو تا سه برابری داروی مورد نیاز شهروندان خود را تامین می کنند در حالی که ایران از اعتماد به متخصصان دارویی استفاده کرده و نفع زیادی در صرفه جویی ارزی داشته است.

پیکانپور با اشاره به موفقیت آمیز بودن طرح دارویار تصریح کرد: طرح دارویار تاکنون موفق بوده و زنجیره تامین به حداقل ممکن رسیده است و بزودی اخبار مثبت دارویی اعلام می شود.

۹۵ میلیارد تومان برای خرید تضمینی دارو

مدیرکل دارو سازمان غذا و دارو این نکته را گفت که مسیر برخی داروهای اساسی در حوزه تامین ارزی به اروپا بزودی حل می شود.

پیکانپور ادامه داد: با دستور وزیر بهداشت ۹۵ میلیارد تومان برای خرید تصمینی دارو در دستور کار است و در حوزه داشبوردهای دارویی، شناسه گذاری و تامین رو به رشد هستیم، به طور سیستمی تمامی گزارشات بیمارستانی در حوزه دارو ثبت و جمع آوری می شود.

انجام ذخیره دارویی برای ۶ ماه آینده/ واکسن‌ روتاویروس، آنفلوآنزا و کرونا موجود است

وی از افزایش ۲.۵ میلیون دلاری سهمیه ارزی بخش دارویی و حل مشکلات دارویی تا پایان سال خبر داد و گفت: مواد بسته بندی و جانبی صنعت دارو نیز مشمول ارز دولتی شده و ۱.۴۲ میلیارد دلار به آن ارز تخصیص یافته است.

پیکانپور با اشاره به تخصیص ۲۵۰ میلیون دلار برای بخش مواد اولیه دارویی اظهار داشت: از این مبلغ ۱.۷ میلیارد دلار ارز برای مواد اولیه در ۶ ماه گذشته ، پرداخت شده است‌ و ذخیره دارویی برای ۶ ماه انجام شده و تولید ۸۳۰ قلم دارو نیز پیش بینی شده‌ است.

وی تاکید کرد: برخی کمبودهای دارویی نیز مشکلاتشان برودی برای همیشه حل می شود و واکسن های روتاویروس، آنفلوآنزا و کرونا در کشور تامین و آنفلوآنزا در داروخانه ها موجود است.

کاهش کمبودهای دارویی به ۸۱ قلم

پیکانپور افزود: کمبودهای دارویی ۴۲۰ قلم در مهرماه پارسال بود که اکنون به ۸۱ قلم رسیده است.

مدیر کل دارو سازمان غذا و دارو از ۳۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات جدید برای تامین نیازهای دارویی خبر داد و با بیان اینکه ۶۰ درصد آن محقق شده است، گفت: ۴.۵ هزار میلیارد تومان تسهیلات نیز در حوزه تامین کمبودهای دارویی تخصیص یافته است.

وی ابراز امیدواری کرد که پرداخت های دارویار نیز سریع تر به نتیجه برسد تا زنجیره تامین ، تولید و توزیع به موقع انجام شود.

وی با اشاره به اینکه تدوین دستورالعمل های صادراتی دارو در دست اجرا است ، افزود: از شرکت های دارویی می خواهیم در این حوزه تقویت شوند پیگیر توسعه بازارهای منطقه باشند زیرا ایران در حوزه داروها آینده درخشانی دارد.

با سلامت مردم بازی نکنید

مدیر کل دارو سازمان غذا و دارو از دستگاه‌ها و نهادهای حوزه دارویی خواست به نظرات کارشناسی صنایع داروسازی دقت کرده و از اظهارنظرهای غیر علمی پرهیز کنند.

پیکانپور در این زمنه به این نهادهای مرتبط با حوزه دارو هشدار داد که با سلامت مردم بازی نکنند زیرا آسیب هایی به این سیستم تحمیل شده محصول مطالعات غیر علمی بوده است.

وی تصریح کرد: باید از اختلال در دسترسی برخی داروها جلوگیری کنیم و روز به روز شاهد این صنعت باشیم.