زمان : 05 Mehr 1402 - 18:47
شناسه : 180970
بازدید : 2785
گربه‌ها عامل نیمی از موارد حیوان گزیدگی در استان یزد رئیس گروه مبارزه با بیماری‌های واگیردار مرکز بهداشت استان یزد: گربه‌ها عامل نیمی از موارد حیوان گزیدگی در استان یزد یزدفردا: رئیس گروه مبارزه با بیماری‌های واگیردار مرکز بهداشت استان یزد: بیش از ۵۰ درصد موارد حیوان گزیدگی در استان یزد مربوط به گزش گربه ها است.

به گزارش یزدفردا: کارشناس زئونوز مرکز بهداشت استان یزد گفت: در سطح کشور حدود ۸۰ درصد گزش‌ها توسط سگ اتفاق می‌افتد، اما در استان یزد ۵۰ درصد مربوط به گربه‌ها است.

 تاج فیروزه تصریح کرد:در سال گذشته ۴۶۷۰ مورد در سطح استان یزد، حیوان گزیدگی به مراکز جامع سلامت مراجعه کردند که میزان بروز ۳۶۰ در صد هزار نفر می‌باشد.

 کارشناس زئونوز مرکز بهداشت استان یزد تصریح کرد: از ابتدای سال جاری تاکنون بیش از ۳ هزار مورد حیوان گزیدگی گزارش شده که نسبت به سال گذشته افزایش قابل ملاحظه‌ای را نشان می‌دهد.

 دکتر مینوسپهر رئیس گروه مبارزه با بیماری‌های واگیر مرکز بهداشت استان یزد هم با اشاره به اینکه عامل ۵۰ درصد حیوان گزیدگی‌ها مربوط به گربه است، افزود:گزارش مربوط به گربه‌های مبتلا به هاری در استان قابل توجه است و امسال مورد مثبت گربه به هاری داشته ایم.

رئیس گروه مبارزه با بیماری‌های واگیر مرکز بهداشت استان یزد ادامه داد:بیماری هاری یک بیماری ویروسی مشترک بین انسان و حیوان است که از طریق گزش پستانداران خونگرم به حیوانات و انسان منتقل می‌شود.

 مینو سپهر ادامه داد: افزایش موارد هاری در گربه‌ها به دلیل بی علامت بودن این بیماری و پرسه‌زدن آزاد آن‌ها است که ممکن است با حیوانات حیات‌وحش هار یا حیوانات ولگرد تماس داشته باشند.

 مینوسپهر تاکیدکرد: هیچ درمانی برای هاری در گربه‌ها وجود ندارد. به همین دلیل است که واکسیناسیون هاری برای همه گربه‌های خانگی و اهلی کاملاً ضروری است و هر زخم گزش یا آسیب باید در اسرع وقت توسط دامپزشک درمان شود.

 ششم مهرماه روزجهانی بیماری هاری است که شعار امسال «حذف هاری برای همه با هماهنگی بین بخشی» است.