زمان : 17 Esfand 1400 - 23:02
شناسه : 172184
بازدید : 5754
نفت از مرز ۱۳۳ دلار عبور کرد/قیمت روبل روسیه سقوط آزاد کرد نفت از مرز ۱۳۳ دلار عبور کرد/قیمت روبل روسیه سقوط آزاد کرد گفته می‌شود قیمت روبل روسیه به محض اعلام تحریم نفتی و گازی توسط آمریکا سقوط آزاد کرد.
 

در پی صدور فرمان تحریم نفت و گاز روسیه از سوی رئیس جمهوری آمریکا بهای هر بشکه نفت پایه برنت از مرز ۱۳۳ دلار عبور کرد.

 یورونیوز، در پی صدور فرمان تحریم نفت و گاز روسیه از سوی رئیس جمهوری آمریکا بهای هر بشکه نفت پایه برنت از مرز ۱۳۳ دلار عبور کرد و قیمت هر اونس طلا نیز در بازارهای جهانی به بیش از دو هزار و ۵۶ دلار رسید.

همچنین گفته می‌شود قیمت روبل روسیه به محض اعلام تحریم نفتی و گازی توسط آمریکا سقوط آزاد کرد.

جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا در سخنرانی خود از ریزش پنجاه درصدی ارزش روبل از زمان آغاز جنگ با اوکراین و هدف قرار گرفتن توسط بسته‌های تحریمی غرب خبر داد و اعلام کرد: یک روبل هم‌اکنون کم‌ارزش‌تر از یک پنی آمریکایی است. ما جلوی بانک مرکزی روسیه را گرفته‌ایم تا نتواند ارزش روبل را بالا بکشد. ما بزرگ‌ترین بانک‌های روسیه را از سیستم مالی بین‌المللی جدا و توانایی آن‌ها در دادوستد با سایر جهان را فلج کردیم.

رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرد که در پی حمله روسیه به اوکراین واردات نفت این کشور به آمریکا ممنوع می‌شود. این تصمیم باید در کنگره آمریکا به رای گذاشته و تصویب شود.

بایدن تاکید کرد که این تصمیم در «هماهنگی نزدیک» با متحدان آمریکا گرفته شده است.

وی در عین حال اذعان کرد که این موضوع برای آمریکایی‌ها به‌ویژه در پمپ بنزین‌ها هزینه‌هایی را به همراه خواهد داشت.

این اقدام در پی درخواست ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین از مقامات آمریکایی و غربی برای قطع واردات صورت می‌گیرد.

بایدن گفت: «ما [با واردات نفت و گاز] به جنگ پوتین یارانه نمی‌دهیم.»

او هشدار داد که آمریکایی‌ها شاهد افزایش قیمت‌ها خواهند بود و گفت: «دفاع از آزادی هزینه دارد.»

وی تاکید کرد که ایالات متحده آمریکا با ممنوعیت واردات نفت روسیه، «شریان اصلی اقتصاد روسیه» را هدف قرار می‌دهد.

بایدن در اتاق روزولت در کاخ سفید اذعان کرد که متحدان اروپایی آمریکا ممنوعیت مشابهی را اعلام نمی‌کنند زیرا آن‌ها برای نفت و گاز، به مسکو بیشتر متکی هستند.

وی افزود: «بنابراین ما می‌توانیم زمانی که دیگران نمی‌توانند، این گام را برداریم. اما ما در حال همکاری نزدیک با اروپا و شرکای خود برای توسعه یک استراتژی بلند مدت برای کاهش وابستگی آن‌ها به انرژی روسیه نیز هستیم.»

آمریکا در سال ۲۰۲۱ به‌طور متوسط روزانه حدود ۷۰۰ هزار بشکه نفت و فرآورده‌های نفتی از روسیه وارد کرده که معادل ۸ درصد مجموع واردات ایالات متحده است. از این میزان واردات، روزانه نزدیک به ۲۰۰ هزار بشکه به نفت خام اختصاص داشته که سهم آن در صادرات روزانه روسیه حدود ۴ درصد است./ایسنا