معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان عنوان کرد:
آنفلوآنزا در رفسنجان چهار نفر را به کام مرگ برد

معاون بهداشتی دانشگاه علوم‌پزشکی رفسنجان گفت: طی دو ماه گذشته ۲۱۰ مورد بستری مشکوک به آنفلوآنزا داشتیم که تعدادی فوت کردند که از این تعداد ۴ مورد مرگ ثابت‌شده آنفلوآنزا نوع A بوده است.

11 آذر 1398 - 12:30                          تعداد بازدید: 3165                          کد خبر : 155706

به گزارش رفسنجان فردا؛ دکتر احمد جمالی زاده در جمع خبرنگاران در رفسنجان اظهار کرد: هر ساله با شروع فصل سرد سال با شیوع آنفلوآنزا در کشور مواجه هستیم این ویروس هر یک تا 4 سال تغییرات جزیی در خود ایجاد می کند که می تواند باعث اپیدمی(همه گیری) شود.
وی افزود: در سال جاری نیز به نظر می آید شاهد اپیدمی و بروز همه گیری بیشتری نسبت به سالیان گذشته باشیم ضمن اینکه بیماران نیازمند به بستری و مرگ و میر نیز رو به افزایش هستند.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان تصریح کرد: متاسفانه طی دو ماه گذشته 210 مورد بستری مشکوک به آنفلوآنزا داشته ایم که تعدادی فوت کرده اند که از این تعداد 4 مورد مرگ ثابت شده آنفلوآنزا که نوع آن آنفلوآنزای نوع A بوده است.
جمالی زاده یادآور شد: آنفلوآنزا یک بیماری حاد ویروسی دستگاه تنفسی است که با یک دوره نهفتگی 1 تا 3 روزه ناگهانی شروع می شود و علائم آن شامل تب، لرز، خستگی، درد عضلانی، آبریزش بینی و چشم، بی حالی و بی اشتهایی می باشد.
وی با بیان اینکه این بیماری می تواند افراد در هر گروه سنی را مبتلا کند، افزود: علائم غالباً پس از 3 روز فروکش می کند، هر چند که در بعضی افراد علائم تا بیش از دو هفته نیز طول می کشد.
رئیس مرکز بهداشت شهرستان رفسنجان خاطرنشان کرد: علائم آنفلوآنزا ممکن است با سرماخوردگی اشتباه گرفته شود در حالی که در سرماخوردگی علائم به تدریج شروع شده و تب و ضعف عموومی وجود ندارد و یا خیلی خفیف است و بیمار بدحال نیست.
جمالی زاده تاکید کرد: باید توجه شود که آنفلوآنزا عمدتاً یک بیماری خودمحدود شونده است یعنی بعد از چند روز از شروع بیماری، روند بهبودی آغاز می شود، برخی از بیماران با داشتن علائم شبه آنفلوآنزا مانند تب بالای 38 درجه یا گلودرد بایستی به پزشک مراجعه نمایند. این بیماران شامل بیمارانی که بیماری زمینه ای، بیماری مزمن تنفسی مانند آسم، برونشیت مزمن و… بیماران قلبی، بیماران قلبی، بیماران کلیوی، کسانی که تحت شیمی درمانی قرار دارند و خانمهای باردار می باشند.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان عنوان کرد: در سایر گروهها علائم شبه آنفلوآنزا مشکلی ایجاد نمی کند مگر اینکه دچار علائم خطر شوند که این علائم شامل کاهش سطح هوشیاری، خلط خونی، مشکل واضح تنفسی، تنگی نفس، افزایش تعداد تنفس، دل درد و کمبود آب بدن می باشند.
وی یادآور شد: بیماری آنفلوآنزا در کسانی که بیماری زمینه ای نداشته و باردار نیستند عمدتا بدون مشکل خاصی بهبود پیدا می کند و لازم است افرادی که علائم شبه آنفلوآنزا یا سرماخوردگی را دارند از حضور در اماکن شلوغ اجتناب کرده و در صورت حضور از ماسک استفاده کنند.
جمالی زاده با بیان اینکه بهترین اقدام برای بیماران خواب، استراحت کافی، مصرف مایعات فراوان و تغذیه مناسب می باشد، تصریح کرد: از مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک مگر با تجویز پزشک معالج بایستی اجتناب گردد ولی می تواند از داروهای تب بر استفاده کند.
وی در خصوص موارد پیشگیری از آنفلوآنزا توضیح داد: شستن دستها بصورت مرتب و کامل با آب و صابون(15 تا 20 ثانیه)، اجتناب از دست دادن و روبوسی، عدم تماس دستهای آلوده با بینی، دهان و چشم و تزریق واکسن از جمله موارد پیشگیری از بیماری آنفلوآنزا به شمار می روند.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان همچنین گفت: تزریق واکسن آنفلوآنزا به زنان باردار، کودکان 6 تا 59 ماهه، افراد بالای 65 سال، بیماران مزمن قلبی عروقی، مبتلایان به بیماریهای ریوی، مبتلایان به بیماریهای مزمن کلیوی، کبدی، ضایعات مغزی و قطع نخاع، بیماریهیا خونی و دیابت توصیه می شود.
جمالی زاده با بیان اینکه بهترین زمان تزریق واکسن آنفلوآنزا ابتدای فصل سرما می باشد، خاطرنشان کرد: با این وجود در افراد پرخطر که در بالا ذکر شد در هر زمانی از سال در صورتی که دچار بیماری نباشند می توان تلقیح واکسن را صورت داد.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان تاکید کرد: داروی لازم جهت درمان بیماران مبتلا به آنفلوآنزا در اختیار دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان و مراکز بهداشت شهرستان قرار دارد و در صورت نیاز بیماران بستری در بیمارستان و با تجویز پزشکان معالج در اختیار بیماران قرار خواهد گرفت و در حال حاضر هیچ نگرانی از تامین داروی این بیماران وجود ندارد./خانه خشتی

 


سایت خبری یزد فردا