سردرگمی ترامپ در مورد ایران

26 شهریور 1398 - 19:23                          تعداد بازدید: 3141                          کد خبر : 153575

سی ان ان در این تحلیل که به قلم «پیتر برگن» نگاشته شده آورده است: رهبران ایران حق دارند درباره اهداف ترامپ در برابر کشورشان دچار سردرگمی شوند. نوسان مداوم ترامپ بین خشونت و سازش شاید در معاملات ملک های منهتن کارآمد باشد اما زمانی که با حسابگری های پیچیده یک قدرت برتر منطقه ای مانند ایران روبرو هستیم، این نوسانات کاملا گیج کننده و خطرناک می شود.

گذشته از ایرانی ها به نظر می رسد تغییر مداوم موضع گیری های ترامپ حتی اعضای دولت خودش را هم دچار سردرگمی کرده است. وزرای خزانه داری و امور خارجه ترامپ در چند هفته گذشته تاکید کرده اند که ترامپ «بدون پیش شرط» آماده دیدار با روحانی است. حتی شخص رئیس جمهور هم در ماه ژوئن اعلام کرد که بدون هیچ شرطی آمادگی دیدار با روحانی را دارد. اکنون به نظر می رسد ترامپ در این زمینه دچار فراموشی شده و تمایلش برای گفتگوی بدون پیش شرط با همتای ایرانی را اخبار جعلی می نامد.

ترامپ پیشینه درازی در ارسال پیام های پیچیده درباره تنش هایش با ایران دارد. پس از سرنگونی پهپاد آمریکایی توسط ایران، ترامپ با ارسال پیام «ایران اشتباه بزرگی کرد» دستور یورش نظامی به تاسیسات موشکی ایران را صادر و در دقیقه آخر آن را لغو کرد. در هفته های اخیر اظهارات ترامپ درباره ایرانی ها آشتی جویانه بوده و حتی در این راستا مشاور امنیت ملی تندروی خود را برکنار کرد.

خط سیر سیاست خارجی ترامپ اکنون در آشفتگی کامل است. گفتگوهای این مشتاق توافق با کره شمالی بدون هیچ نتیجه ای به بن بست رسیده است. ترامپ در ماه جاری گفتگوها با طالبان را ناگهان متوقف کرد. به نظر می رسد گفتگوهای تجاری رئیس جمهور آمریکا با چینی ها نیز به بن بست رسیده و احتمال موفقیت توافق صلح اسرائیلی-فلسطینی نیز از نگاه او نزدیک به صفر است.

گسترش کارزار «فشار حداکثری» علیه ایران نقشی مهم در حملات اخیر به تاسیسات نفتی عربستان، هم پیمان نزدیک ایالات متحده، داشته و احتمال جنگ گسترده تر منطقه ای را افزایش داده است. این است هنر توافق ترامپ.

بین ترامپ و ایران چه اتفاقی خواهد افتاد؟ گفتگوها کاملا به جنگ اولویت دارد و به نظر می رسد این سرشت طبیعی ترامپ است. او در سال 2017 میلادی با بی میلی نیروهای بیشتری به افغانستان اعزام و سپس توافق خروج با طالبان را پی گیری کرد. ترامپ در اواخر 2018 میلادی اعلام کرد تمام نیروهای آمریکایی را از سوریه خارج می کند و به این ترتیب روند استعفای وزیر دفاع وقت را تسریع کرد. ترامپ کره شمالی را با «آتش و خشم» تهدید کرد تا «عشق» خود به کیم جونگ اون را نشان بدهد.

اکنون که ترامپ با نخستین بحران واقعی سیاست خارجی خود روبروست تنها یک مشاور امنیت ملی برای هماهنگ کردن مجموع اقدامات نظامی و دیپلماتیک دارد. آیا هیچ کس، حتی خود رئیس جمهور، می داند اهداف نهایی ترامپ در برابر ایران چیست؟


سایت خبری یزد فردا