با هدف پاسداشت یک قرن تاریخ تعلیم و تربیت ندوشن
معلمان و آموزگاران اولین مدرسه روستایی ایران تجلیل شدند

با هدف پاسداشت یک قرن تاریخ تعلیم و تربیت ندوشن آموزگاران، معلمان و پیشکسوتان دبستان تاریخی ناصر خسرو ندوشن به عنوان قدیمی ترین و اولین مدرسه روستایی ایران طی مراسمی تجلیل و تکریم شدند.

21 اسفند 1395 - 10:23                          تعداد بازدید: 5221                          کد خبر : 134693

 

این مراسم باشکوه پنجشنبه شب با حضور مسئولان آموزشی و فرهنگی استان، دانش آموزان ، معلمان و پیشکسوتان عرصه تعلیم و تربیت و  شماری از مردم ندوشن در محل تالار فرهنگ اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد برگزار شد.

امام جمعه ندوشن در این مراسم با گرامی داشت یاد و خاطره معلمان و آموزگاران دبستان ناصر خسرو، شغل معلمی را یک افتخار دانست و گفت: فرهنگیان و معلمان، انسان های فرهیخته ای هستند که جامعه را روشنی می بخشند.

حجت الاسلام " محمد جوادی " افزود: باید قدر آنها را بدانیم و مقام و منزلتشان  را ارج نهیم؛ چرا که علم و ادب را به ما آموختند و حق بزرگی بر گردن ما دارند.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد هم در این مراسم با اشاره به قدمت بالای تعلیم و تربیت در ندوشن از  آموزگاران و پیشکسوتان این عرصه در شهر ندوشن همچون مرحوم مازارچی، ضیغمیان، قاسمی و جلالی به نیکی یاد کرد و گفت: شاگردان بسیاری در مکتب این بزرگواران پرورش یافتند که امروز در گوشه و کنار کشور  خدمت می کنند.

" علی غیاثی ندوشن" با بیان اینکه امروز تعلیم و تربیت ندوشن مدیون تلاش ها و زحمات این معلمان است افزود: آموزگاران دبستان ناصر خسرو در کنار تعلیم و تربیت، دلسوزانه به امور فرهنگی، دینی و اجتماعی دانش آموزان این منطقه نیز توجه ویژه داشتند و حمایت و دلسوزی آنها زبانزد مردم آن سامان است.

عضو هیات علمی دانشگاه یزد نیز با تجلیل از مقام و منزلت معلمان و آموزگاران دبستان ناصر خسرو ندوشن گفت: دانش آموزان دهه 30 تاکنون این آموزشگاه، مدارج عالی تحصیل را طی و موفقیت های بزرگی را کسب کرده اند و این از افتخارات ندوشن  است.

" علی اکبر جعفری ندوشن "با بیان اینکه این خطه تاریخ بلند آوازه ای دارد گفت: دانشمندان، عرفا و معلمان این دیار، تاریخ پرافتخاری را برای شهر خود رقم زده اند و ما به عنوان وارثان این فرهنگ و ادب ، باید آن را حفظ و به نسل بعدی منتقل کنیم.

این استاد دانشگاه یزد در بخش دیگری از سخنانش اقدام ابتکاری و خلاقانه موسسه اندیشه روشن ندوشن را در برگزاری محفل های فرهنگی و ادبی ستود و اظهار داشت: این گونه محفل ها، کانون احوال پرسی، مودت ، صمیمت ، پاسداشت خدمات بزرگان و برگ زرینی بر تاریخ پر افتخار این دیار است.

در این مراسم چند نفر از معلمان و پیشکسوتان عرصه تعلیم و تربیت ندوشن خاطراتی از دوران تحصیل خود در این مدرسه را بیان کردند.

همچنین در این مراسم معلمان و پیشکسوتان عرصه تعلیم و تربیت ندوشن تکریم شدند.

گرامی داشت یاد و خاطره مرحوم محمد علی قاسمی موسس دبستان ناصر خسرو، سپاس ویژه از خدمات ارزنده و تجلیل از سلطنت اکبر پور همسر  آن مرحوم و موسس دبستان دخترانه ندوشن از برنامه اصلی این مراسم بود..

مراسم یاد شده با هدف تجدید خاطرات معلمان و دانش آموزان دهه 30 تاکنون دبستان ناصر خسرو ندوشن و تجلیل از معلمان و پیشکسوتان این آموزشگاه  به همت موسسه فرهنگی اجتماعی اندیشه روشن ندوشن برگزار شد.

دبستان ناصر خسرو ندوشن یکی از قدیمی ترین و اولین دبستان روستایی ایران می باشد و نسل دهه های ۳۰  هجری شمسی تاکنون خاطرات زیادی از این مدرسه و تلاش آموزشگاران و معلمان آن دارند


سایت خبری یزد فردا