کتابخانه مرکزی یزد به عنوان یک پروژه عظیم فرهنگی در سطح ملی با حضور معاون اول رئیس جمهور و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افتتاح می‌شود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان یزد، پروژه کتابخانه مرکزی یزد پس از 25 سال انتظار با حمایت ویژه نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور آماده بهره‌برداری شد.

مراسم افتتاح این کتابخانه که یکی از پروژه‌های بزرگ فرهنگی استان و کشور است، روز شنبه ۱۶ اسفند ماه با حضور اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور؛ سیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی؛ علیرضا مختارپور، دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور؛ معاونان و مدیران نهاد؛ نمایندگان استان یزد در مجلس شورای اسلامی، استاندار یزد و جمعی از مدیران و مسئولان این استان برگزار می‌شود.

با افتتاح کتابخانه مرکزی یزد، تعداد کتابخانه‌های مرکزی در کشور به ۱۰ باب خواهد رسید و حدود ۸ هزار مترمربع به سرانه کتابخانه‌ای کشور افزوده می‌شود و این امر، تحول بزرگی در فعالیت‌های فرهنگی و کتابخانه‌ای در سطح استان یزد پدید خواهد آورد.

ظرفیت پیش بینی شده منابع چاپی و غیرچاپی برای این کتابخانه ۲۰۰ هزار نسخه است که از این تعداد ۱۰۰ هزار نسخه در مخزن اصلی کتابخانه جای می‌گیرد.

گفتنی است، پس از اقدامات اولیه نهاد برای ورود به بحث عمرانی کتابخانه مرکزی یزد و زمان‌ اعلام شده برای اتمام و افتتاح پروژه تا پایان سال ۱۳۹۸، بسیاری از کارشناسان معتقد بودند که این کتابخانه در موعد مقرر آماده افتتاح نخواهد شد؛ چراکه تا پیش از آن، بسیاری از فعالان حوزه عمرانی در این استان، اتمام این پروژه را در خوشبینانه‌ترین حالت برای سال ۱۴۰۰ تخمین می‌زدند.

اما این پروژه به عنوان یک پروژه عظیم فرهنگی و یکی از مهم‌ترین مطالبات مردمی استان یزد پس از حدود ۲۵ سال، با همت نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در اواخر سال ۱۳۹۸ آماده افتتاح شد، اما به دلیل آغاز پاندمی کرونا افتتاح آن تا کنون به تاخیر افتاد که در نهایت طی مراسمی روز شنبه ۱۶ اسفند ماه سال جاری با رعایت دستورالعمل های بهداشتی به بهره‌برداری می‌رسد.

  • نویسنده : یزدفردا
  • منبع خبر : خبرگزاری فردا