یزدفردا:از نظر تاریخ تولید گوشی های هوشمند،  اپل همیشه به عنوان استاندارد طلایی امنیت سایبری شناخته شده است. اما دو هک اخیر ممکن است این برداشت را تغییر داده و اپل اکنون هدف اصلی هکرها باشد.

 حملات سایبری آینده به لطف دسترسی جهانی به نرم افزارهای اختصاصی اپل، احتمالاً کاربران آیفون و مک را هدف قرار خواهد داد. پیش از این، هکرها مایکروسافت و سیستم عامل ویندوز را طعمه می کردند و اپل می تواند طعمه بعدی باشد.

سالها بود که اپل به عنوان استاندارد طلای امنیت سایبر شناخته می شد و تصور می شد که برنامه ها و سیستم عامل های آن غیر قابل نفوذ هستند. بهار گذشته، هکرها از یک آسیب پذیری در برنامه پیام رسان واتس اپ برای نصب بدافزار روی تلفن های هوشمند از جمله آیفون ها استفاده کردند. پس از پذیرش تماس های تلفنی هکرها از طریق واتس اپ، هکر امکان نفوذ به تلفنهای کاربران را به دست می آورد. این نقص نخستین بار در ماه مه اعلام کرد.

سپس یک هک جدید علیه اپل ظاهر شد: محققان گوگل در ماه آگوست فاش کردند که یک هک آیفون  ممکن است مسلمانان اویغور در چین را هدف قرار دهد. آیفون های قربانیان هنگام بازدید از وب سایت های مخرب خاص، که قادر به نصب بدافزارهای جاسوسی بودند ، به خطر افتاده بودند. البته در هر دو مورد ، اپل در زمان اعلام عمومی، مسائل را برطرف كرده بود اما هک آیفون جدید اخیر شاهکاری بود که قبلاً  کاملا غیرممکن بود. هکرها نه تنها در iOS نفوذ کردند بلکه به تعدادی از اطلاعات موجود در آیفون یک قربانی نیز دسترسی پیدا کردند: داده های مکانی ، عکس ها و پیام ها و به عبارتی دیگر همه چیز برای گرفتن این اطلاعات در دسترس بود.اکنون یک کارشناس فضای مجازی پیش بینی می کند که هک های اپل حتی بیشتر می شود. الکس هاید ، مدیر ارشد تحقیق و توسعه شرکت امنیت سایبری SecurityScorecard ، به بیزینس اینسایدر گفت که اپل اکنون هدف اصلی هکرهایی است که به دنبال پول یا قدرت هستند. به گزارش استراتژی آنالیتیکس ، این شرکت با داشتن 18٪درصد سهم بازار جهانی تلفن های هوشمند، در سه ماهه چهارم سال 2018 میلادی با سهم بازار جهانی تلفن های هوشمند، دومین سهم بازار گوشی های هوشمند را به خود اختصاص داد.

یک بررسی از 300 هکر در سال 2018 نشان داد که ویندوز به طرز فاحش به عنوان آسانترین درگاه ورود هک ها دیده می شود ، در حالی که اپل غیر قابل نفوذ تر به نظر می رسید.اما اکنون که هکرها در چندین نوبت با موفقیت در سیستم عامل های اپل ورود کرده اند، به احتمال زیاد با یک سرنوشت مشابه روبرو می شوند. اپل ظاهراً این موضوع را تشخیص داده و به همین دلیل نیز جوایز خاص خود را به هکرهای کلاه سفید که می توانند ضعف های امنیتی  شرکت را  تشخصی دهند اختصاص داده است.

 

منبع: انتخاب

  • نویسنده : یزدفردا
  • منبع خبر : خبرگزاری فردا