وبسایت خبری - تحلیلی فرارو farau.com | @fararunews
بمب‌های پیشرفته هوشمند هدایت شونده یاسین، بالابان و اپتیکی نسل جدید نقطه زن سری قائم رونمایی شد

در آستانه ۳۱ مرداد، روز صنعت دفاعی، امیر سرتیپ حاتمی وزیر دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح در مراسم رونمایی از بمب‌های پیشرفته هوشمند با تقدیر از تلاش و همت جهادی دانشمندان متعهد صنعت دفاعی در اعتلای بنیه دفاعی و توسعه قدرت بازدارنگی جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: امروز حفظ و افزایش قدرت دفاعی به عنوان یکی از مؤلفه‌های اقتدارآفرین در نظام بین الملل بسیار حائز اهمیت است و از این حیث در راستای تعهد و رسالت خود به نظام مقدس جمهوری اسلامی لحظه‌ای از این مهم غفلت نکردیم و در مجموعه وزارت دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح با تلاش شبانه روزی متخصصان و دانشمندان مومن، انقلابی و مجاهد خود راهبرد بازدارندگی دفاعی فعال را سرلوحه اقدامات خود قرار دادیم.

امیر سرتیپ حاتمی با بیان اینکه مجموعه دفاعی کشور با بهره گیری از ظرفیت‌های دانشگاهی برجسته و سازمان‌های تخصص محور در عرصه‌های مختلف توانسته است به نحو شایسته نیاز نیرو‌های مسلح را در عرصه‌های رزم زمینی، دریایی، هوایی و ... تأمین کند، گفت: اقدام مشترک دو سازمان صنایع دفاع و صنایع الکترونیک ایران (صا ایران) در ساخت بمب‌های هوشمند هدایت شونده و پیشرفته نقطه زن "یاسین"، "بالابان" و سری "قائم"، برگ زرین دیگری از اقتدار و عزت را برای جمهوری اسلامی ایران به ارمغان آورد و نشان داد مجموعه وزارت دفاع برغم خباثت و دسیسه‌های شیطان بزرگ امریکا و ایادی مزدورش، لحظه‌ای برای دفاع از کیان جمهوری اسلامی و توسعه امنیت درنگ نخواهد کرد.
 
وزیر دفاع در ادامه با تشریح مشخصات بمب هوشمند بالابان گفت: این بمب دارای بال‌های تاشو جهت افزایش برد و همچنین سیستم هدایت مبتنی بر INS&GPS جهت افزایش دقت است.

وی درباره عملکرد بمب هوشمند بالابان گفت: بمب بالابان به مکانیزم بال‌های تاشونده جهت نصب در زیر هواپیمای حامل کرار، مجهز شده است. مشخصات هدف قبل از پرواز، طرح ریزی و به مجموعه هدایت و کنترل منتقل می‌شود. پس از رهایش، بال‌های تاشو باز می‌شود و با کمک سیستم هدایت، به سمت هدف حرکت می‌کند.
 
وزیر دفاع در ادامه با تشریح بمب هوشمند هدایت شونده دیگر به نام "یاسین" افزود: این بمب هدایت شونده برد بلند به عنوان یک بمب هوشمند قادر است از فاصله بیش از ۵۰ کیلومتری رها و به سمت هدف هدایت شود و آن را مورد اصابت قرار دهد.
 
امیر سرتیپ حاتمی امکان استفاده در تمام شرایط آب و هوایی در روز و شب، قابلیت نصب روی هواپیما‌های سرنشین دار و بدون سرنشین، افزایش امنیت و ایمنی سامانه و قابلیت انجام عملیات در برد کوتاه و بلند را از مهم‌ترین ویژگی‌های بمب یاسین برشمرد.
 
وزیر دفاع همچنین درباره نحوه عملکرد بمب هوشمند "یاسین" افزود: ابتدا مختصات نقطه هدف بر روی رایانه پرواز بمب توسط کاربر نشان داده می‌شود و اطلاعات با توجه به برد مورد نظر و با توجه به جدول تیر بمب، نقطه رهایش، سرعت و ارتفاع رهایش در اختیار خلبان قرار می‌گیرد.
 
وی گفت: پس از رهایش بمب از هواپیمای حامل، بال‌های تاشو باز می‌شود و بمب به سمت نقطه هدف پرواز می‌کند. بمب در طول مسیر با استفاده از سطوح کنترلی تعبیه شده روی بال‌ها و بالک‌های افقی، مسیر خود را اصلاح می‌کند تا به نقطه هدف اصابت کند.
 

امیر سرتیپ حاتمی در ادامه با تشریح ویژگی‌های نسل دیگر بمب‌های هوشمند، در خصوص بمب‌های نقطه زن اپتیکی سری نسل "قائم" گفت: بمب‌های پیشرفته نسل قائم به انواع جستجوگر مرئی، حرارتی و سیلندری مجهز است و با دقت نقطه‏ زنی بهتر از نیم متر قابل نصب بر روی انواع پرنده ‏های بدون سرنشین، بالگرد و جنگنده هاست که به منظور تخریب استحکامات، انهدام تجمع و انهدام اهداف متحرک، بهره برداری می‌شود.

امیر سرتیپ حاتمی با تشریح سایر مشخصات بمب‌های هوشمند نقطه زن قائم از جمله محدوده عملکرد وسیع از ارتفاع ۴ هزار تا ۱۰ هزار پا و قابلیت نصب سرجنگی مختلف نفوذی و ترکشی تصریح کرد: این بمب‌ها با وزن‌ها و برد متفاوت و قدرت تخریب متنوع، قابلیت نصب بر روی انواع پهپاد از جمله شاهد ۱۲۹، حماسه و مهاجر ۶ را دارد.


  • نویسنده : یزد فردا
  • منبع خبر : خبرگزاری فردا