یزدفردا :رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان اردکان از مشاهده دو قلاده یوزپلنگ در پناهگاه حیات وحش دره انجیر این شهرستان خبر داد.

یزدفردا :رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان اردکان از مشاهده دو قلاده یوزپلنگ در پناهگاه حیات وحش دره انجیر این شهرستان خبر داد.
مرتضی عزیزی، رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان اردکان در این باره گفت: این گزارش به دنبال ترددهای بسیار زیاد و ثبت تصاویر توسط دوربین‌های تله‌ای در این پناهگاه ارائه شد. به این ترتیب که محیط‌بان اکبر جعفرپور برای مشاهده مستقیم و بررسی سلامت و تعداد دقیق یوزپلنگ‌ها اقدام به کومه‌نشینی کرد و پس از 10 روز کومه‌نشینی از ساعت 4 صبح لغایت 8 شب و رعایت تمام اصول مربوط به استتار و موارد دیگر به اتفاق قرق‌بان امیرحسین محمدی‌نژاد ساعت 6:30 روز 29 خرداد ماه امسال موفق به مشاهده دو قلاده یوزپلنگ از فاصله 10 متری شدند.
به گفته وی، به دلیل رعایت تمام موارد استتاری توسط ماموران، یوزپلنگ‌ها در آرامش کامل روی آبشخور اقدام به نوشیدن آب و بررسی و نشانه‌گذاری در منطقه کردند و براساس مشاهدات، شرایط بدنی و ظاهری آنها سالم و کاملا سرحال بودند.
این مسئول یادآور شد: ماموران محیط‌ زیست شهرستان همچنین در حدود 20 دقیقه موفق به مشاهده و تصویربرداری از این دو یوزپیلنگ شده‌اند که این موفقیت در کشور بسیار نادر و مرهون تجربه و دقت و صبر محیط بانان مذکور است.
عزیزی ادامه داد: پناهگاه حیات وحش دره انجیر یکی از مهمترین زیستگاه‌های یوزپلنگ آسیایی در حوزه کویر مرکزی است که به دلیل دارا بودن شرایط طبیعی و وجود مرکز یوزپلنگ آسیایی و زیر ساخت‌های مناسب می‌تواند به عنوان یکی از مهمترین سایت‌های مطالعاتی کشور قلمداد شود.
گفتنی است؛ یوزپلنگ‌های مشاهده شده همان برادرهایی بودند که در سال 89 در پارک ملی سیاه کوه به دنیا آمده بودند و حدود 7 سال است که زندگی خود را در حوزه شهرستان اردکان با سلامت گذرانده‌اند و در زمان‌های جفت یابی به مناطق حاشیه‌ای شهرستان اردکان، نظیر بافق و بهاباد نیز تردد داشته‌اند.

  • نویسنده : یزد فردا
  • منبع خبر : خبرگزاری فردا