روابط عمومي شبكه دامپزشكي شهرستان ابرکوه از نظارت بهداشتي بر 349 هزار قطعه جوجه ريزي در سال جاري در اين شهرستان خبرداد.

روابط عمومي شبكه دامپزشكي شهرستان ابرکوه از نظارت بهداشتي بر 349 هزار قطعه جوجه ريزي در سال جاري در اين شهرستان خبرداد.

رئيس شبكه دامپزشكي شهرستان ابرکوه در جمع مرغداران اين شهرستان گفت: گوشت مرغ منبع مناسبي از آهن ، فسفر، پروتئين و ويتامين D محسوب مي شود و از نظرپروتئين نسبت به گوشت هاي ديگركمبودي ندارد با اين تفاوت كه ميزان كلسترول گوشت مرغ كم است. تخم مرغ نیز حاوي تمامي املاح يا مواد معدني مورد نياز براي تامين سلامتي بدن است.بخصوص منبع بسيار خوب يد و فسفر مي باشد.

دكتر علی فاتحی نیا افزود: به دليل اهميت گوشت سفيد و تخم مرغ به عنوان يك ماده غذايي پرمصرف در سبد كالاي خانوار رعايت نكات بهداشتي و مقررات قرنطينه اي نظارت براين صنعت امري ضروري محسوب مي شود كه علاوه بر افزايش سطح بهداشت جامعه مي تواند افزايش توليد و جلوگيري از خسارات اقتصادي را به همراه داشته باشد.

وي در ادامه با اشاره به برخی از فعالیت های شبکه دامپزشکی گفت: اين شبكه با انجام مراقبت فعال و غير فعال در مرغداري ها و نظارت بر اقدامات بهداشتي در تمامي مراحل توليد از جمله نظارت بر جوجه ريزي ، واكسيناسيون ، درمان و ... سعي مي كند تا از اين سرمايه عظيم دامي حراست نمايد و نقش خودر را در تامين گوشت سفيد و تخم مرغ سالم و بهداشتی مورد نياز مردم پررنگ تر كند.

فاتحی نیا تصريح كرد: براي جوجه ريزي نياز به مجوز جوجه ريزي مي باشد كه براي كسب آن بايد شرايطي از جمله داشتن چاه مناسب و يا كوره لاشه سوز و همچنين جمع آوري، نگهداري، فرآوري و حمل و نقل بهداشتي كود، رعايت فاصله زماني بين دو دوره جوجه ريزي و همچنين رعايت مسائل امنيت زيستي فراهم شود.

این مقام مسئول خاطر نشان کرد: در طی سال جاری تعداد واحدهاي فعال در فارم گوشتي 15 واحد و در فارم تخمگذار 3 واحد بوده است كه در سال جاری جمعا 349 هزار قطعه جوجه ريزي صورت گرفت.

وی در پایان از مرغداران خواست: با رعایت دقیق دستورالعمل های سازمان دامپزشکی در کلیه مراحل پرورش اعم از خرید جوجه، حمل و نقل   جوجه ها، ایجاد سالن های پرورش بهداشتی، واکسیناسیون و درمان جوجه ها، علاوه بر تضمین موفقیت فعالیت اقتصادی خود، در تهیه گوشت مرغ سالم، با کیفیت و بهداشتی برای مصرف عموم مردم سهیم باشند.

  • نویسنده : یزد فردا
  • منبع خبر : خبرگزاری فردا