یزدفردا "سرویس اجتماعی "حوادث"خبرهای پلیسی"پلیس فتا"رئیس اداره پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتا ناجا در خصوص جدیدترین شگرد هکرها جاسوسی با اپلیکیشن های تلفن های هوشمند به شهروندان هشدار داد . 

به گزارش واحد دریافت خبر یزدفردا:رئیس اداره پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتا ناجا با اشاره به روند رو به رشد استفاده از تلفن های هوشمند گفت: اگر شما از تلفن‌های هوشمند استفاده می کنید، احتمالاً از برنامه های کاربردی موبایل برای بازی، دسترسی به اخبار، کتاب‌ها، آب و هوا و... نیز استفاده می‌کنید اما دسترسی آسان به این نرم افزارها و ساده بودن دانلود و اغلب رایگان بودن این برنامه‌ها نباید منجر به دانلود هر برنامه بدون در نظر گرفتن مسائل امنیتی شود.
سرهنگ علیرضا آذردرخش اظهارکرد: بسياري از دارندگان گوشي هاي هوشمند اين روزها با دانلود اپليکيشن هاي مختلف موبايلي از سايت ها و فروشگاه هاي مختلف خود را در معرض سوءاستفاده قرار مي دهند.
وی گفت: برخی از کاربران نسبت به دانلود حساسیت داشته و به نوعی معتاد به دانلود می باشند و بدون توجه به مشکلات احتمالی همواره اقدام به دانلود برنامه های غیر ضروری می نمایند.
این مقام مسئول با اشاره به ارسال ویروس و بدافزار واز طریق دانلود از سایت های غیر معتبر تاکید کرد: اپلیکیشن های مورد استفاده و میزان استفاده کاربران از این ابزارها بسیار مهم بوده و کاربران باید در نظر داشته باشند از دانلود اپلیکیشن های غیر ضروری خودداری نمایند. 
وی با بيان اينکه برخي اپليکيشن هاي موبايلي موجود در اين سايت ها و فروشگاه ها از کدهاي مخرب استفاده کرده و کنترل گوشي کاربر را در اختيار مي گيرند، افزود: فهيمدن اين موضوع نيز بسيار مشکل است چرا که کدهاي اين اپليکيشن ها با ترکيب ميليون‌ها کد مختلف ديگر در سيستم عامل باعث مي شوند از گوشي کاربران جاسوسي صورت گیرد.
سرهنگ آذردرخش تاکید کرد: کاربران عزیز قبل از دانلود باید بدانند این برنامه ها چه دسترسی هایی از کاربران می گیرند؛ لذا باید ابتدا از وضعیت دسترسی ها کسب اطلاع کرد و سپس اقدام به دانلود نمود.
رئیس اداره پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتا ناجا در پاسخ به این سوال که برنامه‌های کاربردی به چه نوع داده‌هایی می‌توانند دسترسی داشته باشند؟ گفت: برخی از نرم افزارها در حین نصب از شما مجوز دسترسی به دفترچه تلفن یا فهرست مخاطبین ایمیل، فهرست تماس‌ها، داده اینترنت، داده‌های تقویم، داده‌هایی درباره مکان دستگاه و شناسه‌های دستگاه و نیز اطلاعاتی درباره چگونگی استفاده از برنامه های کاربردی را از کاربر می گیرند.
سرهنگ آذردرخش تاکید کرد: برخی از دسترسی ها در راستای نوع فعالیت اپلیکیشن نبوده و هیچ ضرورتی ندارد که به اطلاعات خصوصی و مهم شما دسترسی داشته باشد. لذا در صورت مواجهه با اینچنین برنامه ها، از نصب کردن آنها خودداری نمایید.
وی نصب آنتی ویروس ها و بروز رسانی آنها را بسیار مهم دانست و گفت: قبل از اینکه ویروس ها به سیستم ما نفوذ کنند باید اقدامات ایمنی مناسب را انجام داد و یکی از این اقدامات مناسب، نصب آنتی ویروس معتبر و بروز مداوم می باشد تا بتواند مانع نفوذ بد افزارها به سیستم ما گردد.
سرهنگ آذردرخش در نهایت از کاربران عزیز درخواست کرد: در صورت مواجهه با موارد مشکوک آن را از طریق سایت پلیس فتا به آدرسcyberpolice.ir بخش سامانه پاسخگویی به فوریت های سایبری به ما گزارش دهند.

  • نویسنده : یزد فردا
  • منبع خبر : خبرگزاری فردا