یزدفردا "علی آبادی"خبری که امروز منتشر شد دل میلیونها هوادار پرسپولیسی را شاد کرد خبر این بود"بازگشت سوشا مکانی به تمرین پرسپولیس "

با مساعدت مسئولان باشگاه فرهنگی - ورزشی پرسپولیس دروازه بان خبرساز این تیم به تمرینات برگشت.

به گزارش مهر، درحالی که هنوز وضعیت پرونده پرسروصدای سوشا مکانی پس از چند روز بازداشت مشخص نشده است، مسئولان باشگاه فرهنگی - ورزشی پرسپولیس اجازه بازگشت وی به تمرینات را دادند.
 
سوشا مکانی امروز در شرایطی به تمرین پرسپولیس در زمین شماره دو مجموعه ورزشی آزادی بازگشت که این تمرین پشت درهای بسته و بدون حضور خبرنگاران و عکاسان برگزار می شود.
 اما آنچه که برای خیلی ها مهم است که سوشیا مکانی چگونه به زندان رفت و برای پاسخ به این سئوال باید به خبرهای مخابره شده از این پرونده رجوع کرد .
قصه از اینجا شروع شد"
7 دی ماه 94 سوشا مکانی کیست "عملكرد سوشا مكاني زير ذره‌بيـن خبرورزشي

دروازه‌‌بانی برای کلین‌شیت و حواشی

 
فوتبال ایران > لیگ برتر - سوشا مکانی حالا دیگر به بازیکن سرشناسی در لیگ ‌برتر و فوتبال ایران بدل شده است؛ او که روزی درون دروازه پاس همدان مقابل پرسپولیس قرار گرفت و یک گل زیبا از کریم باقری دریافت کرد تا اسمش سر زبان‌ها بیفتد و روز دیگر با پیراهن استیل‌آذین یکی از مهم‌ترین حاشیه‌ها را مقابل پرسپولیس در فوتبال ایران ساخت. او دو فصلی می‌شود که به پرسپولیس آمده و البته حاشیه‌هایش را نیز در کوله‌پشتی گذاشت و با خود به باشگاه سرخپوش پایتخت آورد آن هم با بیلان کسب قهرمانی به همراه فولاد خوزستان در لیگ سیزدهم.

او به خواسته علي دايي آمد تا نيلسون را نيمكت‌نشين كند اما همان اوايل فصل مشخص شد حضور دو دروازه‌بان هم‌سطح در يك تيم هم به سوشا ضربه وارد كرد و هم به نيلسون. در نهايت با هنرنمايي حميد درخشان و دستيارانش كه درگيري‌هاي پنهاني با نيلسون داشتند، اين‌ برزيلي رفت تا سوشا گلر اول سرخپوشان شود. اين بازيكن البته نتوانست به اندازه كافي موفق ظاهر شود و در اين فصل نيز همين وضعيت را داشت، هم حاشيه و هم گل‌هاي بدي كه دريافت مي‌كرد! حالا هر جا كه برويد و بحث پرسپوليس مطرح باشد، حتماً بخشي از آن به خاطر انتقاد از عملكرد سوشا مكاني است. با زبان آمار بهتر مي‌توان در مورد شرايط اين بازيكن صحبت كرد. اين شما و اين آماري كه سوشا در يك فصل و نيم گذشته در پرسپوليس از خود بر جاي گذاشت. دروازه‌باني كه فصل قبل تا يك قدمي حضور در استقلال پيش رفت اما در نهايت پرسپوليسي شد.

فصل پانزدهم‌؛ محروميت، حاشيه و كلين‌شيت
در اين فصل، سوشا به خاطر درگيري فصل گذشته مقابل استقلال با حنيف عمران‌‌زاده در 3 بازي ابتدايي فصل محروم شد؛ اتفاقي كه پرسپوليس را به خريد يك دروازه‌بان جديد مجبور كرد. ايمان صادقي در 3 بازي ابتدايي 8 گل دريافت كرد تا نوبت به سوشا مكاني برسد. بازگشت سوشا براي پرسپوليس 6 كلين‌شيت به همراه داشت ولي حاشيه‌هايي نيز در حضور او ديديم كه باورپذير نبود. مصاحبه‌هاي عجيب و گل‌هاي دريافتي كه مي‌توانست اصلاً اتفاق نيفتد. سوشا مي‌توانست گلري مطمئن براي پرسپوليس باشد و خيال سرخپوشان را براي چند سال از داشتن دروازه‌باني سطح بالا راحت كند ولي فراز و نشيب‌هايش آنقدر زياد است و حاشيه‌هايش به قدري در چشم مي‌زند كه هواداران را عاصي كرده است. او به غير از گل‌هاي عجيبي كه مقابل ذوب‌آهن، صبا و استقلال دريافت كرد، برابر پديده دو گل بد خورد و حتي اخراج شد البته بحث اخراج او به تيم كمك كرد زيرا پرسپوليس گل ديگري نخورد و توانست با گل زيباي رامين رضاييان به بازي برگردد.
12 بازي
9 گل خورده
6 كلين‌شيت
4 جلسه محروميت
بدون نيمكت‌نشيني (او محروم بود و نيمكت‌نشين نشد)
2 گل خورده مقابل ذوب‌آهن، سايپا و پديده بدترين آمار
كلين‌شيت مقابل تراكتورسازي و گسترش بهترين آمار
محروميت‌هاي پياپي بدترين حاشيه
كسب حمايت قطعي برانكو بهترين حاشيه

جام حذفي‌؛ آن دعواي زشت
در جام ‌حذفي اين فصل، پرسپوليسي‌ها قرعه عجيبي داشتند. آنها مقابل پيكان كه صدرنشين ليگ يك بود با حساب يك بر صفر بردند و بعد با ملوان 120 دقيقه جدال داشتند كه بار ديگر با حساب يك بر صفر برنده بودند. در هر دو ديدار، سوشا عملكرد قابل قبولي به لحاظ فني داشت ولي در بازي با ملوان، يك جنجال تمام‌عيار به پا كرد و به خاطر درگيري و دعواي شديد با مازيار زارع و پايان رأفت محروم شد. با اين محروميت، ديدار حساس در مرحله يك‌چهارم نهايي مقابل ذوب‌آهن و همچنين ديدار مهم ليگ برابر سياه‌جامگان در مشهد را از دست داد. در همان بازي پرسپوليس با قضاوت عجيب داور و اخراج ايمان صادقي در دقيقه 22 شكست خورد و از جام‌ حذفي كنار رفت.
2 بازي
2 كلين‌شيت
2 كارت زرد
2 بازي محروميت انضباطي در ليگ و جام ‌حذفي

ليگ قهرمانان آسيا‌ 4 كلين‌شيت در 8 بازي
سرخپوشان فصل قبل در ليگ قهرمانان آسيا حضور داشتند و هيجان فراواني را به اين ليگ بين‌المللي دادند زيرا تعداد تماشاگران ليگ قهرمانان با حضور پرسپوليس افزايش چشمگيري داشت. در اين تورنمنت، پرسپوليس 6 بازي در مرحله مقدماتي و 2 بازي در مرحله حذفي انجام داد كه سوشا در هر 8 بازي به ميدان رفت و جالب اينكه 4 كلين‌شيت داشت. در 4 بازي ديگر اما 10 گل دريافت كرد كه آمار عجيبي به نظر مي‌رسد.
8 بازي
10 گل خورده
4 كلين‌شيت
كلين‌شيت برابر الهلال و النصر بهترين آمار
دريافت 3 گل مقابل لخويا، النصر و الهلال بدترين آمار

ليگ چهاردهم
رفاقت با نيلسون و اتفاقات عجيب
در ليگ قبلي، سوشا دو نيمه كاملاً متفاوت در دو نيم‌فصل داشت. در نيم‌فصل ابتدايي به همراه نيلسون بايد از دروازه تيمش حفاظت مي‌كرد اما در نيم‌فصل دوم تنها بود زيرا نيلسون به خواست حميد درخشان كنار گذاشته شده بود. او در بازي مقابل نفت در هفته اول گل بدي دريافت كرد تا نيمكت‌نشين شود. همان زمان به حالت قهر، مصاحبه‌هايي انجام داد و گفت كه مي‌خواهد پرسپوليس را به قصد حضور در يك ليگ اروپايي ترك كند اما درخواستش مورد قبول واقع نشد. در هفته هفتم مقابل تراكتورسازي اصلاً خوب بازي نكرد و 3 گل خورد. او در همان نيم‌فصل اول مقابل راه‌آهن يزدان، فولاد خوزستان، سپاهان و گسترش فولاد گل‌هاي بدي دريافت كرد. در نيم‌فصل دوم نيز 14 بازي انجام داد اما باز هم در كارنامه‌‌اش دريافت گل‌هاي عجيب ديده مي‌شد.
20 بازي
6 كلين‌شيت
22 گل خورده
9 بازي نيمكت‌نشين نيلسون
يك بازي نيمكت‌نشين مسعود همامي
3 گل خورده مقابل تراكتور (ديدار رفت) بدترين آمار
كلين شيت مقابل استقلال (ديدار برگشت) بهترين آمار
كتك‌كاري با حنيف عمران‌‌زاده بدترين حاشيه
رفاقت با نيلسون در رسانه‌ها بهترين حاشيه

جام حذفي‌؛ قهرمان پنالتي‌ها
سوشا در جام‌ حذفي فصل قبل در 4 بازي براي پرسپوليس به ميدان رفت. در ديدار اول، سرخپوشان با حساب 3 بر صفر از سد كارگر بنه‌گز بوشهر گذشتند. در بازي دوم، اين تيم مقابل راه‌آهن يزدان به ميدان رفت و در 120 دقيقه به تساوي يك - يك رسيد اما در ضربات پنالتي، سوشا توانست در قامت يك نجات‌بخش ظاهر شده و با مهار 3 پنالتي حريف، پرسپوليس را به مرحله يك‌چهارم نهايي ببرد. در بازي بعدي مقابل گل‌گهر كه در سيرجان برگزار شد، باز هم نتيجه تساوي يك - يك بود كه تيم‌ها را به پنالتي كشاند. در پنالتي‌ها، سوشا دو بار ديگر دروازه تيمش را نجات داد و راه نيمه‌نهايي براي پرسپوليس باز شد. نيمه‌نهايي در تهران برگزار شد آن هم مقابل ذوب‌آهن. پرسپوليس بازي را برده بود ولي اخراج مايكل اومانا و اشتباهات سوشا، باعث شد ذوبي‌ها با دو گل مرتضي تبريزي و كارلوس سانتوس پرسپوليس را از جام ‌حذفي كنار زده و راهي فينال شوند.
4 بازي
4 گل خورده
2 بازي به وقت‌هاي اضافي كشيد
يك كلين‌شيت
دريافت 5 پنالتي در دو ضيافت پنالتي

مجموع عملكرد سوشا در پرسپوليس
روز 18 خرداد سال 1393 سوشا مكاني رسماً به پرسپوليس پيوست. از آن تاريخ تا امروز پرسپوليسي‌ها در 60 بازي رسمي به ميدان رفتند كه سوشا 46 بازي دروازه‌بان اول اين تيم بود و در 14 بازي بنا به دلايل مختلف از جمله محروميت يا نيمكت‌نشيني، در بازي‌ها غيبت داشت. حالا مجموع عملكرد اين بازيكن در پرسپوليس از خرداد سال قبل تا امروز در بازي‌هاي رسمي را مطالعه كنيد:

فصل چهاردهم:
20 بازي
6 كلين‌شيت
22 گل خورده
10 بازي غيبت در تركيب اصلي

جام‌ حذفي چهاردهم:
4 بازي
يك كلين‌شيت
4 گل خورده
بدون نيمكت‌نشيني
دريافت 5 پنالتي در 2 بازي كه به ضربات پنالتي كشيد.

ليگ قهرمانان آسيا:
8 بازي
4 كلين‌شيت
10 گل خورده
بدون نيمكت‌نشيني

ليگ پانزدهم:
12 بازي
6 كلين‌شيت
9 گل خورده
4 غيبت در تركيب اصلي به خاطر محروميت

جام‌ حذفي پانزدهم:
2 بازي
2 كلين‌شيت
بدون گل خورده
يك جلسه محروميت انضباطي

مجموع:
46 بازي
19 كلين‌شيت
45 گل خورده
14 بازي غيبت از تركيب اصلي به خاطر محروميت و نيمكت‌نشيني
4230 دقيقه حضور در تركيب اصلي پرسپوليس (46 بار حضور 90 دقيقه‌اي و 3 بازي در وقت‌هاي 30 دقيقه‌اي تلف شده در جام ‌حذفي فصل قبل و اين فصل)
هر 94 دقيقه يك گل خورده
كلين‌شيت در 30/41 درصد بازي‌ها


نهم دی 94 خبری با این تیتر "انتشار عکس‌های خصوصی سوشا مکانی حاشیه ساز شد" سوشیا مکانی را خبر ساز کرد !
 خبر از این قرار بود: ماجرای لو رفتن عکس های خصوصی سوشا مکانی دروازبان پرسپولیس این روز ها نقل محافل فضای مجازی است.

سوشا مکانی دروازبان پرحاشیه پرسپولیس که هر از چند گاهی با حاشیه هایش سر و صدایی به پا میکند این بار منتشر شدن عکس های خصوصی اش در تلگرام سر و صدا به پا کرده است.

سوشا مکانی معتقد است افرادی عکس های خصوصی او را بدون اجاره در فضای مجازی منتشر کرده اند.

سوشا مکانی دروازبان پرسپولیس نسبت به انتشار عکس های خصوصی اش در فضای مجازی با انتشار پستی در اینستاگرام واکنش نشان داد.

متن سوشا مکانی در واکنش به انتشار عکس های خصوصی اش در تلگرام:

«با سلام، چند روزی است یک سری افراد خدانشناس و بیمار شروع به دستبرد زدن به صفحات شخصی هستند این نمونه‌های بی‌اصل و نسب که احساس زرنگی هم می‌کنند بدانند از پخش کردن عکس‌های خانوادگی من سودی نخواهند برد و توجه شان را به قدرت پلیس مملکتی جلب می‌کنم که با قانونش خانواده‌هامون احساس آرامش می‌کنند و به ایرانی بودن خودمون می‌بالیم … مطمئن باشید یک قدم از حق شهروندیم کوتاه نمیام و تا آخر این ماجرا را پیگیری می‌کنم. سربلند و سلامت باشید.»

درادامه  خبر آنلاین در این باره نوشت: «این رفتار زشت و ناپسند که به سرگرمی گروهی در فضای مجازی بدل شده و انگار هر روز قربانی جدیدی می‌گیرد، با تلاش نیروهای پلیس فضای مجازی بزودی ردیابی می‌شود و با بانیانش برخورد خواهد شد، اما آنچه باید درس عبرتی برای گلری با سابقه ملی باشد، دانش استفاده از فضای مجازی است؛ اینکه او و نزدیکانش باید بدانند انتشار هر عکسی از سوشا در محیط های عمومی چه بازتابی را به همراه می‌آورد؛ درسی که سوشا برایش تاوان سختی را این روزها می‌پردازد و آرامش روانی‌اش را بی‌شک سلب کرده است.»
10 دی ماه برانکو از دروازه بانش حمایت می کند!برانكو از سوشا چه مي‌سازد؟!

میرزا پــور دوم

سوشا مکانی همچنان گل‌های بد می‌خورد و برانکو ایوانکوویچ که در مرامنامه‌اش با خط درشت حک شده؛ «تا پای جان از زیرمجموعه‌ات حمایت کن» همچنان از دروازه‌بانی که گل بد می‌خورد، دفاع می‌کند.

اين «حمايت رأس مجموعه از زيرمجموعه» در كار گروهي «اصل» است و بايد از برانكو ممنون بود كه اصول را رعايت مي‌كند. اتفاقاً همين چند روز پيش بود كه خسرو حيدري از پرويز مظلومي بابت خراب نكردن بازيكنان استقلال تشكر كرد و با طعنه‌اي مستقيم به سرمربي فصل قبل استقلال كه در مصاحبه‌هايش افت ملي‌پوشان استقلال را عامل ناكامي اين تيم مي‌دانست، به رسانه‌ها گفت: «يكي از عوامل موفقيت استقلال اين است كه مظلومي بازيكنانش را در روزنامه‌ها خراب نمي‌كند.» پس تا اينجا به برانكو ايرادي وارد نيست اما سابقه بد برانكو در اينگونه حمايت‌ها به شدت ما را مي‌ترساند. هنوز يادمان نرفته برانكو چطور با همين جديت و شدتي كه از سوشا حمايت مي‌كند، حامي جناب ابراهيم ميرزاپور بود. آن روزها كه التماس مي‌كرديم تيمي با 2 مربي دروازه‌باني، نبايد دروازه‌بان اولش گوشه تير دروازه بايستد تا مدافع مياني ضربه شروع مجدد كنار دروازه را بزند، برانكو مي‌گفت از ميرزاپور بهتر در دنيا نداريم!

ابراهيم ميرزاپور توان بازي با پا نداشت و منتقدان 5 سال متوالي (از سال 2001 تا 2006) به برانكو مي‌گفتند يا اين نقيصه را برطرف كن يا دروازه‌بان اول تيم ملي را تغيير بده اما برانكو جفت پاي خود را در يك كفش مي‌كرد و مي‌گفت ميرزاپور بهترين است و اتفاقاً همين بهترين، در جام جهاني 2006 مقابل مكزيك، در دفع توپ اشتباه وحشتناكي كرد و باعث شكست تيم ملي شد.
حالا برانكو با سوشا هم همان مي‌كند كه با ميرزاپور كرد و دور نيست روزي كه همان بلا سر پرسپوليس بيايد كه سر تيم ملي آمد!

نمي‌گوييم برانكو هم مثل بعضي‌ها توپ را به زمين بازيكنان بيندازد و شاگردانش را به نوبت خراب كند اما آيا بهتر نيست به موازات حمايت لفظي از سوشا مكاني، برانكو و ايگور پاناديچ كه مربي گلرهاي پرسپوليس است و ادعا كرده سوشا اگر در اروپا بود، مي‌توانست دست كم در پاري‌سن‌ژرمن بازي كند(!) دنبال رفع نقايص اين دروازه‌بان باشند؟! دروازه‌باني كه با وجود قد و قواره خوب، در گل بد خوردن تخصص دارد.
برانكو 10، 15 سال پيش در حد فاصل 2001 تا 2006 ميلادي كه سرمربي تيم ملي بود، با حمايت‌هاي افراطي، يك ابراهيم ميرزاپور را سوزاند و ممنون مي‌شويم اگر اين بار از سوشا يك ميرزاپور دوم نسازد! حمايت رأس مجموعه از زيرمجموعه خوب است اما با اين حمايت‌هاي كلامي، ايراد هيچ دروازه‌باني برطرف نمي‌شود. هر وقت با حلوا حلوا گفتن دهان شيرين شد، با «عالي عالي» گفتن ايرادهاي سوشا رفع مي‌شود!

12 دی ماه خبر از حضور سوشا مکانی با پدر نامزدش در حراست در رسانه ها منتشر شد .
رییس حراست فدراسیون فوتبال درباره‌ پرونده‌ی سوشا مکانی توضیحاتی را ارائه کرد.

محمد حسینی حمیسی در گفت‌وگو با ایسنا، درباره انتشار عکس‌های شخصی سوشا مکانی اظهار کرد: این موضوع دو جنبه دارد که ما به رکن فوتبالی آن می‌پردازیم. اگر قرار باشد ما به این پرونده ورود کنیم این پرونده را به رکن قضایی فدراسیون فوتبال واگذار می‌کنیم تا آن‌ها به این قضیه ورود کرده و تصمیم‌گیری کنند. اگر هم قرار باشد در خارج از فوتبال به آن رسیدگی شود مراجع فضایی خودشان کارهای رسیدگی را انجام می‌دهند.

او اضافه کرد: سوشا مکانی امروز به همراه فردی که خود را پدر یکی از دختران معرفی کرده بود به فدراسیون فوتبال آمدند و با ارائه مدارکی اذعان داشتند که این دختر نامزد مکانی بوده است. البته هیچ گونه عقدی میان این دو برقرار نشده بود. درباره‌ی سایر دختران دیگر که در عکس‌ها بودند سوشا مکانی هنوز توضیحاتی ارائه نکرده است.

او در ادامه اضافه کرد: باید ببینیم شرایط در آینده چگونه خواهد شد. سوشا مکانی باید به فدراسیون فوتبال بیاید و در مقابل رکن قضایی فدراسیون فوتبال توضیحاتی ارائه کند. آن‌ها مطمئنا صحبت‌های مکانی را می‌شنوند و رای خود را اعلام می‌کنند. امیدواریم طوری این غائله ختم به خیر شود که باشگاه پرسپولیس متضرر نشود.
 "سوشا مکانی" دروازه بان تیم پرسپولیس تهران که پیش از این به دادسرای فرهنگ و رسانه احضار شده بود، برای حضور در این دادسرا تنها 5 روز فرصت دارد.

یک منبع آگاه قضایی در گفتگو با میزان گفت: در پی انتشار عکس‌های "سوشا مکانی" در فضای مجازی و احضار وی به شعبه ویژه رسیدگی به جرایم ورزشی در دادسرای فرهنگ و رسانه بازیکن پرسپولیس و دروازه بان تیم ملی فوتبال ایران برای معرفی خود تنها 5 روز فرصت دارد.

وی افزود؛ در صورتیکه مکانی خود را در این 5 روز که یک روز آن هم گذشته خود را به مقام قضایی معرفی نکند، حکم جلبش صادر خواهد شد.

گفتنی است؛ ساعاتی پیش برخی رسانه‌ها به نقل از یک فرد مسئول در فدراسیون فوتبال از تبرئه سوشا مکانی در فدراسیون فوتبال خبر داده بودند که این خبر هیچ ارتباطی به احضار وی به دادسرای فرهنگ و رسانه ندارد.
همانروز خبری از "یک احتمال درباره سوشا مکانی" در رسانه ها منتشر شد
دروازه‌بان پرسپولیس ممکن است با محرومیتی سنگین مواجه شود. سوشا مکانی شماره یک قرمزها به خاطر انتشار چند عکس در هفته گذشته ممکن است از سوی فدراسیون فوتبال محروم شود.

او هرچند روز گذشته در حراست فدراسیون فوتبال حاضر شده است و توضیحاتی در مورد عکس ها داده اما شایعه شده که توضیحات دروازه‌بان پرسپولیس کافی نبوده و این احتمال وجود دارد که با محرومیت مواجه شود.

مکانی همچنین به دادسرای فرهنگ و رسانه احضار شده و گفته می‌شود که پلیس فتا هم پیگیر انتشار عکس‌هاست.

این طور که شنیده می‌شود، نهادهای تصمیم‌گیر فدارسیون فوتبال از جمله کمیته اخلاق به دنبال محرومیت سنگین برای مکانی هستند.
و خبر های 13 دی ماه  داغ تر  و پر پیمان تر  شد و خبر باز داشت سوشا منتشر شد"سوشا مکانی بازداشت شد
یک مقام قضایی از صدور قرار بازداشت موقت برای سوشا مکانی دروازه‌بان تیم پرسپولیس خبر داد.

 این مقام قضایی، اظهار کرد: با صدور قرار بازداشت موقت، سوشا مکانی به زندان منتقل شد.

خبرگزاری فارس نیز در این باره نوشت: این دروازه‌بان به دلیل شکایت شاکی خصوصی، بازداشت شده و گفته می‌شود این شکایت ارتباطی با انتشار عکس‌های نامناسبی که از دروازه‌بان پرسپولیس در فضای مجازی پخش شده ندارد.

اما خبرگزاری تسنیم در این باره نوشته است: «سوشا مکانی که امروز در دادسرای فرهنگ و رسانه حضور یافته بود پس از ارائه توضیحاتی درباره انتشار عکس‌های خصوصی‌اش در شبکه‌های اجتماعی، بازداشت شد. مکانی پس از قرار بازداشت بازپرس، به این حکم اعتراض کرد ولی با این حال باید راهی زندان شود و ظرف چند روز آینده حکم نهایی وی صادر خواهد شد.»
13 دی ماه آبستن خبرهای داع تر برای سوشا مکانی بود و خبر حذفش هم مخابره شد"احتمال حذف سوشا مکانی از پرسپولیس"
با بازداشت دروازه‌بان تیم فوتبال پرسپولیس، مسئولان این باشگاه به احتمال زیاد نام این بازیکن را از فهرست خود خارج می‌کنند.

به گزارش فارس، سوشا مکانی دروازه‌بان تیم فوتبال پرسپولیس که امروز بازداشت شده، به احتمال فراوان از تیم فوتبال پرسپولیس کنار گذاشته خواهد شد.

این دروازه‌بان به دلیل شکایت شاکی خصوصی، بازداشت شده و گفته می‌شود این شکایت ارتباطی با انتشار عکس‌های نامناسبی که از دروازه‌بان پرسپولیس در فضای مجازی پخش شده ندارد.

با این شرایط مسئولان باشگاه پرسپولیس تصمیم دارند این دروازه‌بان را از لیست تیم‌شان کنار گذاشته و به دنبال جذب دروازه‌بان دیگری باشند.
13 دی ماه هشدار به برانکو شروع شد"
برانكو به فكر دروازه‌بان جديد باشد

احتمال محرومیت سوشا از همراهی پرسپولیس در نیم‌فصل دوم

 
فوتبال ایران > لیگ برتر - ماجرای لو رفتن عکس‌های خصوصی سوشا مکانی به شدت برای او دردسرساز شده است. پیش از این شایعات پراکنده‌ای درخصوص این دروازه‌بان به گوش می‌رسید اما حالا ماجرای لو رفتن عکس‌های اینستاگرامی، او را به دردسر انداخته است.

اگرچه ديروز حميسي، رئيس حراست فدراسيون فوتبال خبر داد: «سوشا مكاني همراه فردي كه خودش را پدر يكي از دختران معرفي مي‌كرد، به فدراسيون آمد و با ارائه مداركي مدعي شد اين دختر نامزد مكاني است، البته نامزدي كه عقدي نيست!» اما همين مسئول ادامه داد: «سوشا هنوز درباره ساير دختراني كه در عكس‌ها بودند، توضيح نداده است.»
همچنين ديروز خبر احضار سوشا مكاني به دادسرا هم منتشر شد و شنيديم او بايد در دادسرا حاضر شود. شايعه شده برخورد قوه قضاييه با او جدي خواهد بود.

البته سردار حسين اشتري، فرمانده ناجا هم درباره ماجراي سوشا مكاني گفت: «پرونده اين فرد در دادسراي جرايم رايانه‌اي در حال رسيدگي است و هر تصميمي از سوي مقام قضايي گرفته شود، ما نيز طبق قانون با آن برخورد كرده و اطلاع‌رساني مي‌كنيم.»
در عين حال يك منبع آگاه به خبرورزشي گفت: «احتمال محروميت سوشا از همراهي پرسپوليس در نيم‌فصل دوم زياد است و به نظر مي‌رسد برانكو بايد از همين حالا به فكر دروازه‌بان ديگري باشد.»

13 دی ماه این مطلب هم منتشر شد "

دانلود فیلم و کلیپ رقص سوشا مکانی با دختر

سوشا مکانی دروازه بان تیم پرسپولیس که مدتی پیش تمام پست های خود را از اینستاگرامش پا کرده بود، با انتشار پستی نسبت به پخش عکس های خصوصی اش در فضای مجازی واکنش تندی نشان داد.

 

بعد از واکنش تند سوشا در انستاگرامش ، و پخش شدن  عکس ها و فیلم رقصش با دوست دخترش پلیس بازداشتش کرد!!!!

 

سوشا مکانی که امروز در دادسرای فرهنگ و رسانه حضور یافته بود پس از ارائه توضیحاتی درباره انتشار عکس‌های خصوصی‌اش در شبکه‌های اجتماعی، بازداشت شد.درهفته گذشته   عکس‌هایی از دروازه‌بان تیم فوتبال پرسپولیس منتشر شده و او به دنبال شکایت از منتشر کنندگان بود.

 

خبرگزاری میزان  وابسته به قوه قضاییه در این باره گزارش داده:  یک منبع آگاه قضایی امروز (یکشنبه ۱۳ دی ۱۳۹۴) در گفت‌وگو با خبرنگار میزان گفت: قرار بازداشت موقت سوشا مکانی ظهر امروز به علت داشتن شاکی خصوصی صادر شد و وی با قرار بازداشت به زندان افتاد.

13 دی ماه 94 دست از پرسپولیس برنداشت و خبر "بحران دروازه‌بانی در پرسپولیس" را مخابره کرد"
مسئولان باشگاه پرسپولیس در اندیشه جذب دروازه‌بانی هستند که بتواند به عنوان سنگربان شماره یک از دروازه این تیم در نیم فصل دوم لیگ حفاظت کند. این تیم دو دروازه‌بانش را در یک روز از دست داد.

 تیم فوتبال پرسپولیس در شرایطی نیم فصل اول رقابت های لیگ برتر را به پایان برد که در برخی از بازیها به خاطر اشتباهات دروازه بانانش امتیازات را از دست داد. حتی این تیم به خاطر اشتباه دروازه بان جوانش جام حذفی را هم از دست داد.

به همین خاطر و با فرا رسیدن زمان نقل و انتقالات نیم فصل دوم لیگ برتر، مسئولان باشگاه در اندیشه جذب دروازه بانی بودند که بتوانند وی را برای نیم فصل دوم به خدمت بگیرند. در این میان برانکو ایوانکوویچ بارها در مصاحبه هایش از سوشا مکانی به عنوان دروازه بان شماره یک یاد و تاکید کرد او مرد اول دروازه سرخ ها خواهد بود.

شاید به همین خاطر بود که مسئولان باشگاه ایمان صادقی دروازه بان دوم تیمشان را به تیم خونه به خونه بابل فرستادند و انتقال او امروز یکشنبه قطعی شد. مصادف با همین اتفاق امروز سوشا مکانی دروازه بان مورد اطمینان برانکو هم بازداشت شد.

خبرنگار ان کسب اطلاع کرد مشکل سوشا مکانی که باعث بازداشت وی شده است خیلی به انتشار تصاویر او در فضای مجازی مربوط نمی شود و مشکل دیگری باعث بازداشت او شده است.

به همین خاطر مسئولان باشگاه پرسپولیس قصد دارند نام وی را از فهرست بازیکنان برای نیم فصل دوم کنار بگذارند و به فکر دروازه بان جدیدی باشند. از علیرضا بیرانوند دروازه بان تیم نفت به عنوان جدی ترین گزینه حضور در پرسپولیس نام برده می شود که البته مسئولان باشگاه نفت اعلام کرده اند حاضر نیستند این بازیکن را به پرسپولیس بدهند.

با این حال کادر فنی و مسئولان باشگاه پرسپولیس در حال بررسی گزینه های مورد نظرشان برای نیم فصل دوم هستند.
13 دی ماه گذشت و 14 دی ماه با"واکنش مهدوی کیا به بازداشت سوشا مکانی"آغازشد.
 کاپیتان پیشین تیم ملی فوتبال کشورمان به تمجید از عملکرد تیم فوتبال پرسپولیس در فصل جاری پرداخت و تأکید کرد این تیم در حال حاضر زیباترین بازی‌ها را انجام می‌دهد.
مهدوی‌کیا در خصوص بازداشت مکانی گفت: من زیاد در جریان داستان مکانی نیستم و از طریق رسانه‌ها متوجه شدم. متأسفانه این اتفاقات در کشور ما می‌افتد و فقط مختص فوتبالیست‌ها نیست، بلکه آنهایی که معروف هستند، بیشتر در خطرند. در کل اتفاق خوبی نیست که در زندگی شخصی دیگران جستجو صورت بگیرد و اینکه آنها در زندگی خود چه کاری انجام می‌دهند.
14 دی خبری توسط سخنگوی معاونت اجتماعی اعلام شد که اولین اظهار نظر رسمی در باره سوشا مکانی به حساب می آید 
سخنگو و معاون اجتماعی ناجا در گفتگو با خبرنگاران خبر ازتحویل سوشا مکانی به دادسرای رسانه و فرهنگ داد و توضیحاتی پیرامون پرونده سوشا مکانی که کمی تا قسمتی مشکل او را مطرح کرد.
منتظرالمهدی درباره بازداشت "سوشا مکانی" نیز گفت: سال گذشته شکایتی از این فرد به دادسرای جرائم رایانه ای ارسال شد و مجددا پس از عکس‌هایی که در فضای مجازی منتشر شد، مجددا بازپرس این فرد را احضار کرد، اما او در زمان احضار تمکین نکرده و دستور بازداشتش صادر شد.

به گفته سخنگوی ناجا، در حال حاضر این فرد به دادسرای رسانه و فرهنگ تحویل داده شده و یک شاکی خصوصی هم از سال گذشته دارد.
14 دی ماه  خبر "بازداشت سوشا، همه دروازه‌بانان مادرزاد پرسپوليسي شدند

حبس عکس؟!

 
فوتبال ایران > لیگ برتر - بازداشت سوشا مکانی که گفته می‌شود جدا از بحث لو رفتن عکس‌های شخصی‌اش یک شاکی خصوصی هم دارد و احتمالاً مادام‌العمر و یا دست‌کم تا پایان همین فصل از همراهی پرسپولیس محروم می‌شود، نام‌های زیادی را به عنوان گزینه همکاری با پرسپولیس بر سر زبان‌ها انداخته است.

خروج ممنوع مقابل ايمان صادقي؟!
اولين نفر ايمان صادقي است كه ديروز گفته شد با خونه به خونه بابل قرارداد بسته و حتي عكس او با پيراهن اين تيم ليگ يكي منتشر شد اما وقتي صادقي براي دريافت برگه تسويه‌حساب به باشگاه پرسپوليس رفت، شايعه شد طاهري به او گفته: «بايد صبر كني تا تكليف سوشا روشن شود، اگر مكاني را محروم كنند، نمي‌تواني جايي بروي و بايد بماني» اما ايمان صادقي در آخرين ساعات ديشب مجوز جدايي را گرفت.

حبس عکس؟!
قرار است امروز پرسپوليسي‌ها پيگير كار سوشا شوند تا در صورتي كه قاضي پرونده اجازه بدهد او را با گرو گذاشتن وثيقه آزاد كنند اما ديشب شنيديم حتي اگر قاضي، وثيقه را هم بپذيرد و قبول كند مكاني تا زمان برگزاري دادگاه، بازداشت نباشد، احتمالاً محروميت او از همراهي پرسپوليس پابرجا خواهد ماند. فعلاً که می‌گویند او حبس عکس‌هایش را می‌کشد.

پرسپوليس دنبال دروازه‌بان
در اين صورت باشگاه پرسپوليس بايد به فكر يك دروازه‌بان جديد و شايد هم دو دروازه‌بان جديد باشد. انگار برانكو قبل از خروج از تهران گفته بود يك دروازه‌بان مطمئن مي‌خواهم و حالا در صورت محروميت سوشا، جذب دروازه‌بان اول در دستور كار باشگاه قرار مي‌گيرد.

ذوب‌آهن، مظاهري را نمي‌دهد
اما گلرهايي كه مدنظر پرسپوليس قرار گرفته‌اند، چه كساني هستند؟! اولين نفري كه نامش مطرح شد، محمدرشيد مظاهري بود؛ دروازه‌بان ذوب‌آهن كه ديروز شايعه شد پرسپوليسي‌ها او را مي‌خواهند. يكي از مربيان ذوب‌آهن در اين خصوص به خبرورزشي گفت: «مگر عقل‌مان كم است كه دروازه‌بان اصلي خودمان را از دست بدهيم؟!»

پاشنكو مورد علاقه برانكو نيست
نفر بعدي سرگي پاشنكو است كه يك مديربرنامه زرنگ قصد دارد هرطور شده او را به پرسپوليس معرفي كند. آخرين باري كه جذب پاشنكو به برانكو پیشنهاد شد، سرمربي پرسپوليس بعد از مشورت با مشاوران مورد اعتماد خود جواب منفي داد و گفت به پاشنكو نيازي ندارد و بعيد است اين بار هم پاشنكو را قبول كند اما همين كه پاشنكو قراردادش را با ملوان فسخ كرده، مي‌تواند براي پرسپوليسي‌ها يك گزينه باشد.

نفت، بيرانوند را نمي‌دهد
درباره عليرضا بيرانوند هم حرف‌هاي زیادی شنيده شد. حتي در اين حد كه او براي مذاكره به باشگاه پرسپوليس رفته اما بيرانوند ديروز همراه خانواده‌اش در جزيره كيش بود. البته عليرضا منصوريان دست‌نوشته به مديران نفت داده مبني بر اينكه بيرانوند و وحيد اميري هم فروشي نيستند و پرسپوليس بايد قيد اين نفتي‌هايي كه برانكو دوست‌شان دارد را بزند. قنبرزاده هم ديروز مدعي شد كه به هيچ‌وجه بيرانوند را نمي‌دهيم اما اگر پرسپوليس قلك بشكند، شايد بحث عوض شود.

گردان، طهماسبي و فروزان هم منتظرند
مهرداد طهماسبي، دروازه‌بان دوم پرسپوليس و محسن فروزان دروازه‌بان فصل قبل استقلال هم به خيال خود مورد توجه باشگاه و مديران مجموعه سرخ هستند اما باشگاه پرسپوليس خبر مذاكره با هيچ يك از اين دو دروازه‌بان را تأييد نمي‌كند. فقط مي‌ماند شهاب گردان كه در سپاهان ناراضي است و شايد بتواند از سپاهان مجوز بگيرد.

...و اما نيلسون
...و اما نيلسون برزيلي هم ديروز پيغام داده اگر پرسپوليس مايل باشد، حاضر است به اين تيم برگردد. بايد ديد آيا برانكو ايوانكوويچ اين دروازه‌بان را مي‌پذيرد. فعلاً پرسپوليسي‌ها منتظر روشن شدن تكليف سوشا و بازگشت برانكو به ايران هستند. گفته مي‌شود برانكو شايد دنبال جذب طالب‌لو كه دروازه‌بان مورد علاقه‌اش است، باشد... پرسپوليس براي جذب دروازه‌بان خارجي حتماً بايد مايكل اومانا را از ليست خارج كند و در غير اين صورت بايد دروازه‌بان آسيايي يا ايراني بگيرد.

14 دی ماه خبری که خیلی ها با آن موافق بودند منتشر شد:
سوشا بازداشت شد، پرسپوليس پشت دروازه‌بانش را خالي كرد/عضو هیأت‌مدیره: بازیکن بی‌اخلاق نمی‌خواهیم

شایعه بازداشت سوشا مکانی از حوالی ساعت 19:00 شنبه‌شب در فضای رسانه‌ای پیچید اما چون پای قوه قضاییه وسط بود، هیچ رسانه‌ای جرأت نکرد قبل از برخورد جدی قوه قضاییه با دروازه‌بان پرسپولیس که اعلام شده هم شاکی خصوصی دارد و هم سر ماجرای لو رفتن عکس‌هایش گیر است، خبر بازداشت قریب‌الوقوع او را منتشر کند.

خبرورزشي ديروز نوشت سوشا به دادسرا مي‌رود و احتمالاً با او برخورد جدي مي‌شود و ظهر ديروز خبرگزاري‌ها خبر بازداشت سوشا و انتقال او به زندان را منعكس كردند...
سوشا مكاني كه به دادسراي فرهنگ و رسانه احضار شده بود، بازداشت شد. در اين دادسرا شعبه‌اي براي رسيدگي به جرايم ورزشي وجود دارد و گويا در همين شعبه حكم بازداشت سوشا مكاني صادر شده است.
در حالي كه پيش از اين نوشته بوديم سوشا مكاني به احتمال زياد از همراهي پرسپوليس در نيم‌فصل دوم ليگ برتر محروم مي‌شود، انگار پرسپوليسي‌ها هم ديروز با بازداشت سوشا به اين باور رسيده‌اند كه بايد قيد مكاني را بزنند.

در اين بين اگرچه حسين عبدي، سخنگوي پرسپوليس گفته تازه قرار است امروز درباره سوشا مكاني در جلسه هيأت مديره تصميم بگيريم و جعفر كاشاني هم آرزو كرده؛ «اميدواريم اين موضوع سوشا يك سوءتفاهم باشد و به زودي حل شود... باشگاه پيگير ماجراي سوشاست و به اميد خدا، قوه قضاييه هم با درايت و سعه صدري كه دارد، به گونه‌اي به اين موضوع ورود مي‌كند كه اثرات منفي آن در جامعه به حداقل برسد»، از ساير حرف‌هاي همين عضو باتجربه هيأت مديره پرسپوليس مي‌توان به اين نتيجه رسيد كه باشگاه پشت دروازه‌بان خطاكار خود را خالي كرده است.

جعفر كاشاني مي‌گويد: «ما بازيكن بي‌اخلاق نمي‌خواهيم، بازيكني كه وارد پرسپوليس مي‌شود، بايد خيلي مسائل را مدنظر قرار بدهد. خصوصاً اخلاق را و ما بايد درباره سوشا مكاني به صورت جدي بحث، بررسي و تصميم‌گيري كنيم.» كاشاني از لحاظ فني هم از سوشا ايراد گرفته و گفته: «يكي از نقاط ضعـــف پرسپوليــــس دروازه‌بان تيم است و اگر بخواهيم در ميادين بين‌المللي حاضر باشيم، يك دروازه‌بان بهتر مي‌خواهيم.»

اين حرف را هفته‌هاست هواداران پرسپوليس مي‌گويند. با وجود حمايت تمام قد برانكو از سوشا، هواداران پرسپوليس از اين دروازه‌بان راضي نبودند و مي‌گفتند پرسپوليس دروازه‌بان بزرگتر مي‌خواهد و حالا كه سوشا مشكل اخلاقي پيدا كرده، انگار هيأت مديره هم به اين نتيجه رسيده است.

اين همان سوشاست كه نفس‌كش مي‌طلبيد
صبح به‌خير آقاي پرسپوليس

مردي نبود فتاده را پاي زدن و حالا كه سوشا به هر دليلي سقوط كرده و بازداشت شده، شايد زدن او اخلاقي و انساني نباشد اما حرف زدن با جعفر كاشاني كه بي‌اخلاقي نيست، هست؟ جناب كاشاني كه بارها به درستي فرموده بود اخلاق حلقه مفقوده اين فوتبال است، مي‌شود به ما بگويد چرا هيأت مديره پرسپوليس تا امروز با سوشا مكاني برخورد نكرده بود تا حالا لازم باشد براي تبرئه خود، پشت او را خالي كند؟

آيا آن روزها كه سوشا با بازيكن حريف، همبازي، خودي، غيرخودي و نخودي، داور و... درگير مي‌شد و هر بار هم ادعا مي‌كرد من بي‌تقصيرم و همه دنيا بد هستند و من فقط خوبم، باشگاه پرسپوليس نمي‌توانست با او برخورد كند؟
سوشا حتي چند مقطع با محروميت خود به پرسپوليس لطمه زد اما باز هم برانكو و پرسپوليسي‌ها مثل كوه پشت او ايستادند تا او را به سمت اين شرايط هُل بدهند. هميشه آن كه باد مي‌كارد، توفان درو مي‌كند!


14 دیماه 94 خبری که هواداران پرسپولیس اصلا انتظارش را نداشتند منتشر شد"
سوشا مکانی راهی زندان اوین شد
دروازه‌بان تیم فوتبال پرسپولیس راهی زندان اوین شد.

 سوشا مکانی که روز گذشته (یکشنبه 13 دی ماه ) به دلیل انتشار عکس‌های خصوصی در دادسرای فرهنگ و رسانه حضور یافته بود و قاضی بازپرس برای او بازداشت موقت صادر کرد، امروز راهی زندان اوین شد.

دروازه‌بان پرسپولیس به دلیل داشتن شاکی خصوصی و منتشر شدن عکس‌های خصوصی‌اش در شبکه‌های مجازی بازداشت شده بود. یکی از شاکیان خصوصی او رضایت داده اما به دلیل انتشار تصاویر نامتعارف که باعت ایجاد فحشا می‌شود تحقیقات تا کشف حقیقت ادامه خواهد داشت.
در همانروز مسلمان هافبک تیم فوتبال پرسپولیس گفت" سوشا مقصر نیست
هافبک تیم فوتبال پرسپولیس می‌گوید هر کسی حریم شخصی دارد که باید به آن احترام گذاشته شود.


مسلمان در بخش دیگری از صحبت‌های خود درباره حواشی که برای سوشا مکانی به وجود آمد نیز گفت: اصلا جالب نیست که عکس‌های شخصی دیگران را پخش کنیم. هر کسی زندگی شخصی خودش را دارد و باید به حریم شخصی دیگران احترام بگذاریم اما می‌دانم که فوتبالیست‌ها و بازیگران و کسانی که معروف هستند کار سختی برای حفظ حریم شخصی خود دارند زیرا به راحتی عکس‌های شخصی‌شان منتشر می‌شود. با این حال من فکر می‌کنم هر کسی می‌تواند در زندگی شخصی‌اش هر کاری انجام دهد و دیگران نباید وارد حریم شخصی آن طرف شوند.

او ادامه داد: بازداشت سوشا مکانی هم به خاطر پخش شدن تصاویر شخصی‌اش بوده است. سوشا هیچگونه تقصیری در این زمینه نداشته و کسانی که عکس‌های او را دست به دست کردند و از این گروه به آن گروه فرستادند مقصرند. امیدوارم هر چه زودتر مشکل سوشا حل شود زیرا یکی از بازیکنان خیلی خوب نیم فصل اول پرسپولیس بود.
14 دیماه روایت کننده حضور سلطان در پیگیری کار سوشا مکانی بود
پروین: پیگیر کار سوشا می شوم
علی پروین درباره اتفاقات این روزهای فوتبال ایران بویژه سوشا مکانی صحبت کرده است. او گفته پیگیر کار دروازه‌بان پرسپولیس خواهد بود.

 دیروز عصر در حال و هوای خودمان بودیم که خبر رسید علی پروین به عنوان پیشکسوت پرسپولیس دنبال کار سوشا مکانی افتاده بلکه بتواند این دروازه‌بان پرسروصدا را از مشکل اخیرش خلاص کند. بلافاصله با علی پروین تماس گرفتیم تا از صحت و سقم این خبر جویا شویم

علی‌آقا، شنیدیم دنبال کار سوشا مکانی افتادید؟
والله خود من هم تازه نیم ساعت است که متوجه این ماجرا شدم و هنوز تصمیمی نگرفتم اما هر کاری از دستم بربیاید، انجام می‌دهم.

حالا نظر شما درباره اتفاق اخیر چیست؟
به نظرم سوشا مکانی بازیکن جوانی است که خطایی کرده. با یک اشتباه نباید او را نابود کنیم و از فردا می‌افتم دنبال کارش، ببینم چه می‌شود!
خلاصه وکیل مدافع سوشا مکانی وارد گود شد خبراز "آخرین وضعیت پرونده سوشا مکانی" داد
وکیل مدافع سوشا مکانی از انتقال موکلش به زندان اوین خبر داد و گفت: تا روز چهارشنبه نتیجه تحقیقات در این پرونده مشخص می‌شود.

بهنام علی محمدی اظهار کرد: موکلم شاکی خصوصی ندارد و این موضوع که از دیشب بازداشت شده و در زندان بوده، صحت ندارد.

وی با اشاره به اینکه پرونده در شعبه 12 بازپرسی دادسرای کارکنان دولت به ریاست قاضی حسن‌زاده در حال رسیدگی است، گفت: به دلیل اینکه بازپرس پرونده امروز در مرخصی بود، بازپرس جانشین دستور اعزام موکلم را به زندان اوین داد.

علی محمدی افزود: قاضی حسن زاده دستور داده که پلیس فتا تحقیقات را انجام دهد و ما نیز اعلام کرده‌ایم که تصاویر منتشر شده ربطی به موکلم ندارد و تلگرام موکلم و گوشی نامزد وی را هک کرده‌اند.

وی یادآور شد: قاضی حسن زاده در این پرونده تلاش زیادی کرده‌اند و متاسفانه انتشار اشتباه موضوع در یکی از رسانه‌ها باعث شده که چنین فضایی در افکار عمومی نسبت به موکلم ایجاد شود.

وکیل مدافع سوشا مکانی با یادآوری اینکه موکلش در بازداشت موقت است، افزود: روز چهارشنبه تحقیقات در این پرونده به پایان می‌رسد و ما منتظر نتیجه تحقیقات در این پرونده هستیم تا بی‌گناهی موکلم ثابت شود.
در ادامه پرونده سوشا خبر از هک نشدن گوشی او داده شد البته به نقل از مسوول فرهنگی پلیس فتاکه  گفته بود"اگر تلگرام سوشا مکانی هک شده بود چرا تا رسانه‌ای نشد، نگفت؟!
14 دی ماه

جزئیات جدید از بازداشت سوشا/ مکانی به اوین منتقل شد

خبرگزاری میزان- درواز‌ه‌بان تیم فوتبال پرسپولیس به زندان اوین منتقل شد.
 سوشا مکانی که روز گذشته به صورت موقت بازداشت شد، پس از حضور در شعبه ویژه جرائم ورزشی با قرار بازداشت راهی زندان اوین شد.


مکانی شب گذشته در کلانتری بازار تحت نظر بود اما امروز (دوشنبه) با تفهیم اتهام راهی زندان اوین شده است.

یک منبع آگاه قضائی در این باره اظهار داشت: یکی از شاکیان خصوص مکانی رضایت داده است اما وی به دلیل انتشار تصاویر مستهجن که باعث ایجاد فساد و فحشا در جامعه می‌شود همچنان برای کشف حقیقت در زندان حضور خواهد داشت.

وی افزود: مکانی مدعی است که گوشی‌اش هک شده اما هنوز هیچ گزارشی در این خصوص نرسیده است.


یک هفته نامه  نوشت:

مسوول فرهنگی پلیس فتا گفت: سوشا زندانی شد چون ثابت نکرد تلگرامش هک شده است.
«در تلگرام نامزد شما چه می‌گذرد؟»، «چگونه تلگرام همسر خود را هک کنیم؟»، «آموزش هک تلگرام» و.... اینها پیام‌هایی است که این روزها برای کاربران اپلیکیشن پرطرفدار تلگرام آشنا به نظر می‌رسد. پیام‌های تبلیغاتی که هرچه بلاک می‌کنی با شماره‌ها و یوزرهای جدید باز به صورت قارچ‌گونه در گوشی شما سبز می‌شوند و از یک کلاهبرداری در فضای مجازی خبر می‌دهند که کمترین عواقب آن نقض حریم خصوصی افراد است.

یک نوع کلاهبرداری مجازی که وکیل دروازه‌بان پرسپولیس سعی می‌کند پرونده موکلش را به آن ربط بدهد و به وسیله آن، جایگاه او را از متهم به شاکی تغییر بدهد.

بهنام علی‌محمدی وکیل سوشا مکانی که این روزها به جرم انتشار عکس‌های خصوصی‌‌اش و جوی که به خاطر آنها در فضای مجازی به وجود آمد راهی اوین شده، از نوجوان 16ساله‌ای به عنوان متهم نام می‌برد که تلگرام این دروازه‌بان ملی‌پوش را هک کرده و تصاویر خصوصی او را در فضای مجازی منتشر کرده است.

گرچه رئیس پلیس فتای تهران بزرگ سرهنگ محمدمهدی کاکوان این مسأله را رد می‌کند: «آنچه در برخی از رسانه‌ها و مطبوعات از قول بنده درباره جزئیات این پرونده یا ماجرای هکر 16 ساله‌ای که گوشی این بازیکن فوتبال را هک کرده منتشر شده، کذب بوده و مورد تأیید نیست.»

محمد حمیسی مسوول حراست فدراسیون فوتبال هم درباره پرونده این بازیکن فوتبال به «تماشاگران امروز» می‌گوید: «سوشا که برای ارائه توضیحات به حراست فدراسیون مراجعه کرده بود اصرار زیادی داشت که تلگرامش هک شده و ما هم از کارشناسان آی تی که سوال کردیم گفتند امکان هک تلگرام وجود دارد و احتمالا این بازیکن درست می‌گوید.»

اما آیا هک اپلیکیشن تلگرام به این سادگی امکان‌پذیر است؟

و با هک تلگرام یک کاربر می‌توان به عکس‌ها و تصاویر خصوصی او دسترسی پیدا کرد؟

سیدعباس موسوی، مسوول فرهنگی پلیس فتای تهران بزرگ در گفت‌وگو با «تماشاگران امروز» امکان هک اپلیکیشن تلگرام و ماجراهایی که برای دروازه‌بان ملی‌پوش باشگاه پرسپولیس پیش آمده را بررسی می‌کند.
شما در جریان ماجرای دروازه‌بان پرسپولیس هستید؟

وکیل ایشان مدعی شده که تلگرامش هک شده.
تلگرام ایشان هک نشده. عکس‌ها را یا خودش یا دوستانش یا کسانی که در آن مراسم بوده‌اند منتشر کرده‌اند ولی وقتی موضوع رسانه‌ای می‌شود و بار منفی برای شخصیت حقیقی یا حقوقی فرد دارد، می‌گوید هک شده.
وکیل ایشان با قاطعیت از نوجوان 16 ساله ای به نام «م-م» نام می‌برد که تلگرام او را هک کرده است. این ادعا دروغ است؟
صد‌درصد هم نمی‌توانیم بگوییم دروغ است، شاید به کسی شک دارند یا خود ‌فرد با این شخص در ارتباط بوده و الان مشکل پیدا کرده‌اند و اسم او را به عنوان هکر می‌برد.

اما این فقط یک دفاع است اینکه پلیس هم تأیید کند که هک شده یا نشده نیاز به بررسی تخصصی دارد.

به هر حال ایشان وکیل است و با چنگ و دندان می‌خواهد از موکلش دفاع کند و پرونده را چهار روز بیشتر کش بدهد، ولی اینکه هک تلگرام این بازیکن صحت دارد یا خیر؟

ایشان الان به همین دلیل در زندان هستند که هک ثابت نشده است.

به فرض هم تلگرام ایشان هک شده باشد، چرا زودتر نگفته و بعد از اینکه موضوع رسانه‌ای شد و ارگان‌های دیگر یا فدراسیون فوتبال پیگیر قضیه شدند موضوع را مطرح کرد؟

در مجموع، هم به نظر ایشان باید احترام بگذاریم و هم به نظر پلیس. اگر هم اعتراضی دارند باید بروند کارشناسی کنند و مساله را دقیق بررسی کنند.

به نظر من اگر رسانه‌ای نمی‌شد شاید خودش افتخار هم می‌کرد که مثلاً آن عکس‌ها در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است اما چون رسانه‌ای شده چاره‌ای جز این ادعا ندارد.
این روزها کاربران تلگرام با پیام‌های تبلیغی هک تلگرام روبه‌رو هستند، شما این تبلیغات را دیده‌اید؟
من پیام‌هایی دیدم که تبلیغ آموزش هک کردن بود. آن را به همکارانم ارجاع دادم و الان در حال پیگیری است.
این پیام‌ها قابل پیگیری هستند؟
شیوه کار این پیام‌ها هم درست مثل پیامک‌های تبلیغاتی است که روی خط‌های معمولی می‌‌آید که این کار را انجام دهید یا فلان شماره را وارد کنید و... خیلی‌ها هم ساده هستند و انجام می‌دهند و همین موجب دردسر می‌شود.

اینها هم از مشکلات فضای مجازی است که از طریق پلیس فتا قابل ردگیری است.
یعنی این موضوع و این پیام‌های تبلیغاتی تا به حال در دستور کار پلیس فتا نبوده‌اند؟
شاید اگر شما الان این پیام را برای همکاران من بفرستید تکراری هم باشد. ولی اگر الان دغدغه یک شهروند یا مجموعه فرهنگی باشد، می‌توانند اقدام کنند و جواب بگیرند.
چه افرادی چنین پیام‌هایی می‌فرستند؟
افراد معمولی که نه حوصله دارند و نه وقت و توانش را دارند. خواه‌ناخواه شاید پشت این پیام‌ها کسانی باشند که حداقل خبره این کار هستند و به وسیله آن می‌توانند سوءاستفاده اخلاقی یا اقتصادی کنند. حتی ممکن است ‌فرد، کم‌سواد باشد اما مخ این کارها باشد.
از چه طریقی تلگرام را هک می‌کنند؟
هر کس از یک طریقی این کار را انجام می دهد. اینها معمولا درس‌خوانده‌های کامپیوتر هستند و شاید اصلا در ایران هم نباشند. معمولا یک سری لینک‌های غیراخلاقی به گروه‌ها می‌فرستند که به محض اینکه تاچ کردی دیگر تا یک مرحله‌ای کاربر را می‌برد که فقط باید اوکی را بزند و اجازه بازگشت ندارد. معمولاً هم نیت این افراد اذیت کردن مردم و نقض حریم شخصی آنهاست.
اگر اینطور است پس این موضوع باید برای افراد مشهور خیلی خطرناک باشد؟
لازمه‌‌اش این است که کسی را که نمی‌شناسند در لیست دوستانشان قرار ندهند و به محض اینکه دیدند مثلاً یک کانال مشکوک است وارد آن نشوند. چون از یک جایی به بعد معمولاً این هکر است که فرمان می‌دهد که چه کنید و اطلاعات شما را سرقت می‌کند.
بارها برای هنرمندان و افراد مشهور پیش آمده که اینستاگرام آنها هک شده است...
قریب به اتفاق ستاره‌های سینما یا افراد مشهور هم اول به دلیل سهل‌انگاری خودشان بوده، یعنی شاید تا یکی دو مرحله جلو رفته‌اند و بعد فهمیده‌اند اطلاعات‌شان سرقت می‌شود؛ ولی در مرحله اول خودشان با یک کلیک کردن یا به علت باز کردن یک سایت مقصر بوده‌اند.
هک، یک شیوه کلاهبرداری مجازی است
محمد کرباسی یکی دیگر از خبرنگاران و کارشناسان حوزه آی‌تی نیز تمام تقصیر هک شدن تلگرام افراد را متوجه کم‌دانشی و بی‌اطلاعی کاربران این اپلیکیشن می‌داند و به «تماشاگران امروز» می‌گوید:

«به صورت کلی درباره هک اگر بخواهیم بگوییم خیلی کم پیش می‌‌آید که هک با دانش فنی یا نرم‌افزار خاصی صورت بگیرد.

معمولاً هک به یک شیوه کلاهبرداری نیاز دارد.

اگر بتوانند سر شما را کلاه بگذارند می‌توانند شما را هک کنند. مثلاً قبلاً می‌گفتند ایمیل یاهو یک فرد هک شده که در حقیقت به این شیوه بود که مثلاً برای شما یک لینکی می‌فرستادند شبیه ایمیل یاهو؛ با باز کردن این لینک از شما درخواست یوزرنیم و پسوورد‌ می‌شد.

اگر وارد می‌کردید اطلاعات شما روی سرور آنها ثبت می‌شد و می‌توانستند از آن استفاده کنند.

هک تلگرام هم به همین صورت است و از کم‌اطلاعی یا از دانش کم کاربرها بهره می‌برد. ممکن است برای شما یک لینک که مقصدش یک بدافزاری باشد بفرستند یا اینکه از شما بخواهند کدی وارد کنید، اگر کسی هوشیار باشد اینکه به راحتی بتوانند تلگرام را هک کنند اصلاً امکان ندارد یعنی اگر من کاربر اشتباهی انجام ندهم نمی‌توانند سوءاستفاده‌ای کنند.»

کرباسی همچنین درباره قابل پیگیری بودن این شیوه کلاهبردای در فضای مجازی می‌گوید: «این مساله چیزی نیست که قابل پیگرد نباشد؛ حتماً می‌شود فرد را پیدا کرد اما این کار تنها از عهده فرد متخصصی برمی‌آید که بتواند به صورت تخصصی مساله را پیگیری کند.»
15 دی ما رییس پلیس فتا هم وارد شد و گفت: پرونده سوشا به ما ارجاع نشده است
رییس پلیس فتای تهران بزرگ اعلام کرد که پرونده «سوشا مکانی» به پلیس فتا ارجاع نشده است.

سرهنگ محمدمهدی کاکوان  درباره برخی خبرهای منتسب به او درباره جزئیات پرونده سوشا مکانی، اظهار کرد: این پرونده ارتباطی به پلیس فتا ندارد و از همان ابتدا نیز ماجرای این فرد به پلیس فتای تهران بزرگ ارجاع داده نشد.

وی با بیان اینکه مقام قضایی رسیدگی به این پرونده را در دستور کار خود قرار داده، خاطرنشان کرد: ممکن است مقام قضایی نیز پیگیری آن را به بخش دیگری در پلیس واگذار کرده باشد اما همان‌طور که گفتم این پرونده به پلیس فتای تهران بزرگ ارجاع نشده و ما از همان روز نخست نیز اطلاعی از جزئیات آن نداشتیم.

رییس پلیس فتای تهران بزرگ اضافه کرد: بنابرین لازم است تاکید کنم آنچه که در برخی از رسانه‌ها و مطبوعات از قول بنده درباره جزئیات این پرونده یا ماجرای هکر 16 ساله‌ای که گوشی این بازیکن فوتبال را هک کرده منتشر شده است کذب بوده و مورد تایید نیست.

در ادامه در همان روز وکیل مدافع سوشا مکانی هم تکذیب کرد :

تکذیب هک تلگرام مکانی توسط نوجوان 16 ساله

 رئیس پلیس فتای تهران بزرگ صحبت‌های وکیل سوشا مکانی در خصوص متهمان پرونده پخش تصاویر خصوصی دروازه‌بان پرسپولیس را تکذیب کرد.

روز گذشته وکیل سوشا مکانی در گفت‌وگو با رسانه‌ها اعلام کرده بود ۳ نفر در این اتفاق نقش دارند که یکی از آنها یک هکر جوان بوده که تلگرام سوشا را هک کرده و ۲ نفر دیگر اقدام به انتشار اطلاعات شخصی مکانی کرده بودند که امروز رئیس پلیس فتای تهران این موضوع را تکذیب کرد.

سرهنگ محمدمهدی کاکوان، رئیس پلیس فتای تهران بزرگ در مصاحبه‌ای اعلام کرد: لازم است تاکید کنم آنچه در برخی از رسانه‌ها و مطبوعات از قول بنده درباره جزئیات این پرونده یا ماجرای هکر ۱۶ ساله‌ای که گوشی این بازیکن فوتبال را هک کرده، منتشر شده است کذب بوده و مورد تائید نیست.
15 دی ماه انگشت اتهام به سمت مسئولان پرسپوليس گرفته شد "

کدام مدیریت؟ کدام پیشگیری؟ کدام حمایت؟

 

در ماجرایی که برای سوشا مکانی پیش آمد، حتماً انگشت اتهام به سمت مسئولان باشگاه پرسپولیس نیز دراز می‌شود. آنها هم متهم هستند. سوشا فقط یک عامل بود اما بدون تردید مدیریت اشتباه و متناقض مسئولان باشگاه پرسپولیس نیز معلول‌های این ماجراست. اگر امروز سوشا را پشت میله‌های زندان می‌بینیم، به خاطر سوءمدیریتی است که از باشگاه نشأت می‌گیرد. آنهایی که خودشان را پشت میزهایشان پنهان کردند و هرگز نمی‌خواهند پاسخگوی اذهان عمومی بابت کارهایی که انجام داده‌اند، باشند، امروز متهم هستند که با عدم مدیریت خود، پرسپولیس را این‌طور به حاشیه و دردسر انداخته‌اند.

واقعيت اين است كه بعضي از مديران پرسپوليس آن روزي كه مقابل حاشيه‌سازي‌هاي كوچك سوشا سكوت كردند، در حال ميدان دادن به اين بازيكن بودند كه خارج از مستطيل سبز نيز به رفتارهاي هنجارشكنانه‌‌اش ادامه دهد؛ بازيكني كه در مقابل چشم بيش از 90 هزار تماشاگر، با مشت به جان مدافع حريف در دربي تهران مي‌افتد، كسي كه با بازيكنان هم‌تيمي در همين ورزشگاه درفشي‌فر درگيري شديد و فيزيكي ايجاد مي‌كند، با خبرنگاران مثل طلبكار‌ها حرف مي‌زند، جواب پيشكسوتان باشگاه را با ادبياتي عجيب مي‌دهد، حرمت مربي‌اي كه او را به نيلسون ترجيح داد را مي‌شكند، دروازه‌باني كه به لحاظ فني هرگز مورد تأييد و تمجيد هواداران قرار نمي‌گيرد، در بازي با ملوان، شهر را به‌هم مي‌ريزد، در ديدار مقابل صبا با مهاجم حريف درگير مي‌شود و هر تيمي مقابل پرسپوليس قرار مي‌گيرد، از رفتارهاي اين بازيكن شاكي مي‌شود، بارها با سكوت مسئولان باشگاه خود مواجه شد. سكوت مقابل حاشيه‌سازي‌هاي سوشا، يكي از عواملي بود كه اين بازيكن را به جاهاي ديگر كشيد. وقتي رسانه‌ها فرياد كشيدند بازيكن شما مشغول فرورفتن در حاشيه است و آنها سكوت كردند و در نهايت گفتند «مهم نيست رسانه‌ها چه مي‌گويند»، بله خودشان مقصر اين روزهاي دروازه‌بان جوان پرسپوليس هستند.

مديران پرسپوليس در اين ماه‌ها، دچار 3 اشتباه مهلك مديريتي شدند كه بايد يك روز بالاخره در موردش به مردم جواب بدهند‌؛ اول اينكه وقتي سوشا مكاني آن همه حاشيه مقابل دوربين‌هاي تلويزيوني ايجاد كرد، چرا نخواستند با ابزارهاي مختلف از جمله دعوت به كميته انضباطي باشگاه، جريمه نقدي، تهديد به اخراج و... به تأديب بازيكن خود بپردازند؟ به معناي ديگر، چرا آن روز نخواستند كه مديريت را به بازيكن خود نشان دهند؟ دومين تقصير مديران، مسئله «پيشگيري» است. آيا مسئولان باشگاه پرسپوليس نمي‌توانستند با صحبت‌هاي روانشناسانه و پدرانه با سوشا، اين بازيكن را از كارهايي كه انجام مي‌دهد، منصرف كنند و به بيان ديگر، رفتارهاي پيشگيرانه‌اي براي كنترل بازيكن تيم‌شان در ساخت و پرداخت حواشي داشته باشند؟ و اما بخش سوم‌؛ سوشا در تمام اين مدت مورد تأييد باشگاه بود كه اگر اين مسئله صحت نداشت، حتماً بارها با او برخورد مي‌شد و شايد به علت همين حاشيه‌هايي كه مي‌ساخت، اين بازيكن را از پرسپوليس اخراج مي‌كردند. البته حمايت و سكوت مقابل رفتارهاي دروازه‌بان سرخپوشان فقط تا قبل از بازداشت او ادامه يافت. پس از اينكه سوشا بازداشت شد، مسئولان باشگاه سومين اشتباه مديريتي را انجام دادند و اين بار به جاي حمايت از گلر تيم‌شان، سياست سكوت را در پيش گرفتند و در نهايت گفتند با او قطع همكاري مي‌كنيم!

براي سوشا مكاني كه شب را در كلانتري 133 خوابيد
آهاي پسر! تو كجا و زندان كجا؟

داخل تحريريه شدم، سلام و عليكي كردم و روي صندلي‌ام نشستم تا مثل هميشه درازنويسي - شايد هم بيهوده‌نويسي- را آغاز كنم. چشمكي به كاوه‌ علی‌اسماعيلي همكار خوبم زدم و گفتم: «حالا توي اين تعطيلي ليگ چه‌كار كنيم از فقر سوژه...؟» اما هنوز حرفم تمام نشده بود كه يكي از آن گوشه تحريريه گفت: «غصه سوژه را نخور. امروز فت و فراوونه!» لبخندي زدم و پرسيدم: «چطور مگه؟» و جواب شنيدم: «نشنيدي سوشا مكاني رو بازداشت كردن؟ چطور خبر نداري؟!» ديگر نتوانستم بخندم. خيلي زود متوجه شدم سوشا مكاني پس از حضور در دادسراي فرهنگ و رسانه، بازداشت شده و در كلانتري 133 ارگ تهران به سر مي‌برد تا وضعيتش مشخص شود.

دروازه‌باني كه آخرين بار او را قبل از بازي راه‌آهن يزدان و پرسپوليس تهران در ورزشگاه شهداي شهر قدس ديدم. مشغول امضا دادن به چند نوجوان پرسپوليسي بود كه صدايش زدم، برگشت، لبخندي زد و با هم روبوسي كرديم و امروز...
واقعاً نمي‌دانم چه بنويسم؟ مي‌خواهم فرياد بزنم: «آهاي پسر! تو كجا و اينجا كجا؟» اما نه، نمي‌توانم، چرا كه پيش از من خيلي‌ها فرياد زدند. در همين گير و دار مصاحبه دروازه‌بان پيشكسوتي جلوي چشمانم رژه مي‌رود كه با نكوهش سوشا مكاني مي‌گويد: «ما آن زمان جرأت مهماني رفتن نداشتيم!»
عجبا كه همين گلر بازنشسته هنوز در چهل سالگي زيرابرو برمي‌دارد! يكي ديگر بر مسند قضاوت نشسته و حكم صادر كرده كه سوشا مكاني بايد مادام‌العمر محروم شود و چند دروازه‌بان ديگر، به قول دوست خوبم مهدي هژبري يك‌شبه پرسپوليسي شده‌اند تا جاي گلر خاطي و زمين‌خورده را بگيرند اما به چه قيمت؟!

دست و دلم به نوشتن نمي‌رود. شايد در يكي، دو سال اخير بيشترين مصاحبه‌ها را با سوشا مكاني انجام دادم و خيلي خوب روحياتش را مي‌شناسم. در مقام ناصح نبودم اما بارها و بارها او را از مصاحبه عليه عادل فردوسي‌پور، دعوا با خبرنگاران و همبازيان و... برحذر داشتم. بعد از دعوا و فحاشي به حميد درخشان، توصيه كردم با دسته‌گل سراغ سرمربي‌اش برود و درددل‌هاي زيادي با او داشتم.
مدتي مي‌شود صدايم به دروازه‌بان پرسپوليس نمي‌رسد. از همان زماني كه عده‌اي براي سوشا مكاني بيانيه تنظيم كردند تا لهجه علي نظري‌جويباري را به تمسخر بگيرد. حالا آن دوستان كجا هستند؟
آيا مي‌توانند دفاعيه‌اي تنظيم كنند تا گلر اول پرسپوليس از برزخي خودساخته رهايي پيدا كند؟ هيهات!
كاش صدايم به سوشا مكاني مي‌رسيد و همين‌طور كساني كه امروز او را نفي و خرد مي‌كنند تا او هم يكي شود مثل مجاهد خذيراوي!
شايد بين اين همه سر و صدا فقط مجتبي محرمي است كه دروازه‌بان پرسپوليس را درك مي‌كند كه حرف‌هايش در اين دوره و زمانه خريداري ندارد.

امروز سوشا مكاني نابود شد. متأسفم اما بايد باور كنيد. اين واقعيت دارد تمام رسانه‌ها خبرش را نوشته‌اند؛ همه هم با تيتر بزرگ!
به قول علي حق‌شناس ديگر دوست عزيز و مطبوعاتي‌ام، آخرش هم متوجه نشديم دروازه‌بان پرسپوليس شكار بود يا شكارچي؟!
چه دل خوشي هم دارد اين علي پروين كه هنوز تصور مي‌كند دهه 60 است: «از فردا مي‌افتم دنبال كار سوشا!»
كجاي كاري علي‌آقا؟ اين روزها كدخدامنشي شما هم جواب نمي‌دهد. به لطف فضاي مجازي، حريم خصوصي ديگر معنايي ندارد و عكس‌هاي سوشا مكاني همه جا منتشر شده است.
چه شد؟ سوشا مكاني مقصر است. همين يكي، دو روزه هم به خود لعنت مي‌فرستد كه كاش به آن مهماني نمي‌رفتم يا اينكه... اما پايش بند است. دستش بند است. در درونش غوغايي است اما نه ايستادني است و نه حتي رفتني!
سوشا مكاني مقصر است و در آن شكي نيست. اين مطلب هم در نكوهش يا دفاع از دروازه‌بان پرسپوليس نيست اما چه مي‌شد كه تمامي دنيا و فردا، هوايي دگر داشت و گل مهرباني به بر داشت. چرا كه نه؟

درسي كه كرماني داد
كاش يكي گوش مرا مي‌كشيد
مرتضي كرماني‌مقدم كه معرف حضورتان هست؟

ستاره دهه 60 فوتبال و بچه خيابان هاشمي كه هنرش را همه به ياد دارند به ويژه در زمين خاكي شهيد نوروزي (ارم) كه در آن غوغا مي‌كرد. همان درخشش در زمين‌هاي خاكي كافي بود تا محمد پنجعلي از او خوشش بيايد و مرتضي را با خود به پرسپوليس ببرد.
داستان شماره 8 پرسپوليس هم از آنجا شروع شد. پيراهني كه از ناصر محمدخاني تكنيكي و سر به زير به مرتضي كرماني‌مقدم رسيد تا اين دومي تعريف جديدي از شماره 8 ارائه دهد. شايد اولين 8 جنجالي پرسپوليس هم خود او بود. بعدها كه مرتضي راهي قطر شد، اين پيراهن به مجتبي محرمي رسيد كه تا سال‌ها به كسي پس نداد! مهدي هاشمي‌نسب، علي كریمي، علي انصاريان و... همگي بازيكنان خوبي بودند و البته جنجالي كه به نوعي وارث مرتضي كرماني‌مقدم و شماره 8 محسوب مي‌شدند!

اين مقدمه نسبتاً بلند را نوشتيم تا به يك مصاحبه مرتضي كرماني‌مقدم اشاره كنيم. بازيكن جنجالي و سابق پرسپوليس چند سال پيش در مصاحبه‌اي جالب گفت: «كاش در دوران فوتبال من هم يك رئيس مثل عبدالرحمن شاه‌حسيني در كميته انضباطي بود كه گوش مرا مي‌گرفت. من كرماني‌مقدم را محروم مي‌كرد تا دنبال جنجال و حاشيه‌سازي نمي‌رفتم و مطمئن باشيد اگر كسي مثل شاه‌حسيني بود تا مرا يك سال محروم كند، 10سال فوتبالم را اضافه مي‌كرد.»
وقتي ماجراي انتقال سوشا مكاني دروازه‌بان پر سر و صداي پرسپوليس به بازداشتگاه اوين به گوش ما خورد ناخودآگاه ياد حرف‌هاي مرتضي كرماني‌مقدم افتاديم.
شايد اگر كسي بالاي سر سوشا مكاني بود كه مي‌توانست با او برخورد كند، امروز دروازه‌بان مستعد پرسپوليس به اين حال و روز نمي‌افتاد. سوشا مكاني هم‌اكنون در زندان اوين به سر مي‌برد، خودش هم مي‌داند چه اشتباهي مرتكب شده و به طور حتم قبول دارد اگر مسئولان پرسپوليس با او برخورد مي‌كردند، سرنوشت يك گلر ملي‌پوش به اينجا كشيده نمي‌شد. اين‌طور نيست؟!

سوشا و آينده‌اي نامعلوم در پرسپوليس
براي سوشا مكاني ادامه همكاري با پرسپوليس به خاطر اتفاقاتي كه رخ داده است، وجود ندارد. بازيكني كه حاشيه‌هاي عجيب و نوبرانه‌اي را در باشگاه سرخپوش پايتخت تجربه كرد، حالا بايد خودش را آماده دفاع در پرونده‌اي مربوط به فساد خارج از دايره سبز كند. اتفاقي تلخ كه با يك دستبرد به اموال شخصي رقم خورد. حدود 10 روز قبل، فردي به لوازم شخصي دروازه‌بان پرسپوليس دستبرد زد و گوشي تلفن همراهش را دزديد. البته اين ‌فرد با پخش عكس‌هاي شخصي سوشا در اينترنت، با آبروي مكاني بازي كرد تا شرايط سوشا بسيار سخت شود. اولين اقدام، باز شدن پرونده اين بازيكن براي رسيدگي به جرم‌هاي غيراخلاقي‌‌اش در دادگاه فرهنگ و رسانه بود. گام بعدي، تشكيل پرونده در فدراسيون فوتبال و حالا حضور در دادسراست تا از خود دفاع كند. از سوي ديگر شنيده مي‌شود مسئولان فني و تصميم‌گير در سازمان صدا و سيما قصد دارند اين بازيكن را تا حد امكان در مهم‌ترين رسانه كشورمان كمرنگ كنند و شايد اين مسئله به ممنوع‌التصوير شدن دروازه‌بان پرسپوليس البته خارج از مستطيل سبز فوتبال بينجامد. سوشا حالا وارد يك مرداب پر از حاشيه و دردسر شده است؛ مردابي كه خودش نيز سهمي در آن داشت. ثبت عكس‌هاي غيراخلاقي حداقل تقصير اين دروازه‌بان در ماجراهايي است كه برايش رخ داده است و امكان دارد آينده فوتبالي‌‌اش را تحت تأثير قرار دهد. در روزهاي گذشته سكوت برانكو ايوانكوويچ بسيار مهم و حائز اهميت بود. او دليل واقعي دستگيري سوشا مكاني را فهميده بود اما سكوت كرد و هيچ نظري در مورد اين شرايط نداد تا تعطيلات تمام شود و به تهران برگردد. در شرايطي كه او در سفر حضور دارد، مسئولان باشگاه پرسپوليس ليستي تهيه كرده‌اند و طبق آن اقدام به مذاكره با گلرها مي‌كنند. به هر حال فعلاً آينده‌اي نامعلوم در انتظار سوشا مكاني است. هيچ‌ كس نمي‌داند اگر اين بازيكن از زندان خلاص شود (كه به زودي اين اتفاق رخ مي‌دهد) آيا باز هم مي‌تواند در سطح اول فوتبال ايران به ميدان برود يا نه؟

بايد حالا همه به سوشا كمك كنيم
باقري: خيلي‌ها در مشكل امروز سوشا مقصر هستند

نادر باقري مربي دروازه‌بان‌هاي فصل گذشته پرسپوليس بود و در كنار حميد درخشان فعاليت مي‌كرد. او روز گذشته در خصوص شرايطي كه براي سوشا مكاني شاگرد فصل قبلش به وجود آمده، گفت: «ما بايد مرام علي پروين را داشته باشيم. او اعتقاد داشت اگر كسي زمين خورد، حتي اگر دشمن آدم هم بود، بايد به او كمك كرد. حالا اين وظيفه ماست كه دست به دست هم بدهيم و مشكل سوشا را حل كنيم.» باقري اضافه كرد: «خيلي‌ها در مشكلي كه امروز براي مكاني به وجود آمده مقصر هستند. همه بايد سهم خودشان را بدانند. ما فصل گذشته يك گلر بسيار حرفه‌اي و خوب به نام نيلسون داشتيم كه با وجود تمام اختلاف نظرهايي كه داريم مي‌گويم ما سوشا را به نيلسون ترجيح داديم. با اينكه در بازي اولي كه حميد درخشان سرمربي تيم شده بود و مقابل نفت مسجدسليمان، سوشا را بيرون گذاشت، اين بازيكن قهر كرد و رفت تا در همان روزهاي بحراني، درخشان را با يك مشكل جدي مواجه سازد ولي ما سوشا را انتخاب كرديم. هفته آخر مربيگري درخشان در پرسپوليس هم سوشا چون در تركيب نبود، قهر كرد ولي باز او را برگردانديم. سوشا اما شيطنت‌هايي داشت كه به خاطر جواني‌‌اش بود ولي حالا گرفتار شده و بايد به او كمك كنيم. بايد دستش را بگيريم و نگذاريم بيشتر از اين آبرويش برود.» باقري در نهايت گفت: «بايد دعا كنيم بازيكنان بيشتر از اينها مراقب حاشيه‌هاي زندگي‌شان باشند و به مكان‌هايي كه ممكن است براي‌شان دردسر درست كند، نروند. بازيكن حرفه‌اي بايد زندگي حرفه‌اي داشته باشد اما كساني كه فيلم و عكس‌هاي خصوصي بازيكنان را منتشر مي‌كنند هم بايد مجازات شوند. آنها هم مجرم و متهم هستند. چه معنايي دارد عكس‌هاي خصوصي يك بازيكن لو برود؟ به هر حال اميدوارم مشكل سوشا هرچه زودتر با كمك اهالي فوتبال مرتفع شود.»

محروميت دو ساله براي سوشا؟!
سوشا مكاني به دليل منتشر شدن تصاويرش و البته داشتن شاكي خصوصي بازداشت شد و حالا بايد منتظر رأي دادگاه بماند.
ولي بلافاصله بعد از دستگيري اين دروازه‌بان، فيلمي هم از او منتشر شد كه در
حال انجام حركات موزون با يكي از افراد حاضر در همان عكس‌هاي منتشر شده است. در همين خصوص شنيديم كميته اخلاق و مسئولان حراست فدراسيون فوتبال قصد دارند اين دروازه‌بان را دو سال از هر گونه فعاليت فوتبالي محروم كنند. البته بايد ديد نهادهاي قضايي چه حكمي در مورد دروازه‌بان پرسپوليس صادر خواهند كرد؟! شايد حكمي كه آنها صادر مي‌كنند سنگين‌تر باشد!

 

15 دی ماه دليل بازداشت سوشا از زبان سخنگوي نيروي انتظامي منتشر شد:

 

احضارش کردند، نرفت و دستگیر شد

 

 

 

 دیروز شایعه شده بود سوشا مکانی به این دلیل بازداشت شد که در جلسه دادگاه و در جریان بازپرسی، سروصدا کرد و قاضی هم دستور بازداشت او را صادر کرد اما سخنگوی نیروی انتظامی گفت:

 

«بازپرس، سوشا مكاني را احضار كرد اما او زمان احضار تمكين نكرده و دستور بازداشتش صادر شد.»سرتيپ دوم پاسدار سعيد منتظرالمهدي گفت: «سال گذشته شكايتي به دادسراي جرايم رايانه‌اي درخصوص سوشا مكاني ارسال شده بود كه درپي انتشار عكس‌هاي او در فضاي مجازي، پرونده اين شخص دوباره به جريان افتاد.»


15 دی ماه خبری که به بهانه بازداشت سوشا مکانی منتشر شد ارزش خواندن را دارد "
به بهانه بازداشت سوشا مكاني

دنیای زندونی دیــواره!

 
 دردسری که سوشا مکانی برای خودش درست کرد، جدی‌تر از آن است که اهالی فوتبال تصورش را می‌کردند. سوشا مکانی که می‌گفتند جدا از ماجرای لو رفتن عکس‌هایش، شاکی خصوصی دارد و به همین دلیل بازداشت شده، با وجود اعلام رضایت شاکی شخصی، روانه زندان شد تا مشخص شود او باید حبس عکس‌هایش را بکشد.

ماجراي منشوري سوشا كه ترجيح مي‌دهيم تا زمان اعلام رسمي مقام محترم قضايي، از هرگونه اظهار نظر درباره‌اش خودداري كنيم، تا به حال براي برخي ستاره‌هاي فوتبال اين مرز و بوم پيش آمده است. نمونه عيني‌اش مجاهد خذيراوي است كه در جواني «منشوري» شد و خيلي‌ها او را قرباني تخلفات گسترده برخي فوتباليست‌ها دانستند و مدعي شدند مجاهد محروم و محكوم شد تا بقيه ماست‌ها را كيسه كنند. به بهانه بازداشت سوشا مكاني، مروري داريم بر سرنوشت و سرگذشت برخي چهره‌هاي سرشناس فوتبال كه از پشت ميله‌هاي زنان سر درآوردند. البته از برخي پرونده‌ها نظير اعدام فوتباليستي كه با يك گروهك ضدانقلاب ارتباط داشت يا مواردي كه مشمول خط قرمز مي‌شد، دور تند عبور كرديم. در اين گزارش، برخي نام‌ها به اختصار آمده، به برخي نام‌ها به دليل اعلام رسمي حبس، جرم و محكوميت آنها اشاره شده و از ذكر برخي نام‌ها هم به دليل جلوگيري از شائبه بازي با آبرو و حيثيت افراد خودداري كرده‌ايم.

دستگيرشدگان پارتي
خربزه خوردن و لرز كردن!

طويل‌ترين صف بازداشتي‌هاي فوتبال از همين پارتي مي‌آيد... پارتي‌هايي كه مسئولان بارها درباره‌اش هشدار داده‌اند، همچنان قرباني مي‌گيرد. از مدافع سرخابي كه در پارتي بازداشت شد تا يك ستاره خوش‌تيپ سرخابي كه به قول يكي از مسئولان فدراسيون فوتبال انگار با خودش عهد كرده بود در تمام پارتي‌هاي تهران شركت كند و بازداشت شود، دروازه‌بان اسبق پرسپوليس، لژيونر پرسپوليسي كه فيلم دستگيري او در ويلاي شمال كشور هنوز هم در گوشي تلفن‌هاي همراه دست به دست مي‌چرخد، يك خوش‌تيپ ديگر از پرسپوليس، بازيكن فعلي استقلال، كاپيتان سابق تيم ملي، مدافع پرحاشيه پرسپوليس در سال‌هاي نه چندان دور كه سلطان حاشيه بود، دروازه‌بان سوم استقلال كه 15 سال پيش در باغ خود تولد گرفت و گير افتاد، بازيكنان فولاد كه متهم به شركت در پارتي شدند و بعدها معلوم شد فقط تولد گرفته بودند و... و... و... همه قربانيان شركت در پارتي‌هاي شبانه هستند. حتي آن پيشكسوت خوشنام كه رفته بود فوتباليست بدنام را از منجلاب نجات بدهد و تازه فهميد منجلاب عجب جاذبه‌هايي دارد و خودش هم در پارتي ماند و دستگير شد، همه چوپ شركت در پارتي را خوردند اما قرباني بزرگ اتفاقات اين‌چنيني مجاهد خذيراوي بخت‌برگشته است كه به دليل يك اشتباه (اشتباهي كه نظيرش را ديگران هم مرتكب مي‌شدند) فوتبالش نابود شد.

دستگيرشدگان خانه تيمي و پاي بساط
فوتباليست جام جهاني رفته كه در جام جهاني 1978 عضو تيم ملي ايران بود، دهه 70 براي مربيگري به شهري شمالي رفت. شب دربي معروف اين شهر، گروهي از هواداران تيم رقيب او را به پاي بساط كشيدند و خانه تيمي و پاتوق را به مأموران لو دادند... سرمربي شب دربي را در كلانتري خوابيد و صبح با وساطت چهره‌هاي سرشناس تيم خودش آزاد شد و روز بعد 70 درصد ورزشگاه كه طرفدار تيم رقيب بودند، عليه او شعار مي‌دادند و دستگيري شب قبل را به رخ او مي‌كشيدند! البته دهه 80 هم سرمربي تيم معروف تهراني حوالي ميدان هفتم تير، در خانه تيمي كه به لانه فساد معروف بود، به دام مأموران نيروي انتظامي افتاد. انگار سرمربي مورد نظر كه آن دوران تازه‌كار بود و حالا مدعي است، با دو، سه رفيق فابريك خود خانه مجردي داشت و در اين مكان كه باعث دستگيري و بازداشت موقت او شد، تفريحات ناسالم مي‌كرد!

بازداشت‌هاي بي‌سروصدا
اگر تصور كرده‌ايد تمام بازداشت‌هاي اين فوتبال به خاطر تخلف منشوري بوده، اشتباه است. گاهي اوقات، اتفاقاتي خارج از اين دايره پيش مي‌آيد؛ مثل روزي كه مأموران امنيتي براي بررسي برخي ابهامات رئيس فدراسيون فوتبال را فراخواندند و بعدها اعلام شد مهدي تاج و عزيزمحمدي براي آزادي او سند گذاشتند. البته نزديكان علي كفاشيان هنوز هم مدعي هستند او به عنوان مطلع احضار شده بود. درباره علي پروين هم اين شايعه وجود دارد كه او يك بار اوايل دهه 70 وقتي از يك سفر خارجي همراه تيم ملي برگشت، براي ارائه پاره‌اي توضيحات احضار شد. معمولاً در اين موارد، به خاطر حساسيت موضوع، رسانه‌ها به ماجرا ورود نمي‌كنند و به همين دليل نمي‌توان قاطعانه گفت آنهايي كه بي‌سروصدا احضار مي‌شوند و بعضاً كارشان به بازداشت موقت مي‌كشد، مطلع هستند يا متهم؟!

قاچاق كالا!
شايعه‌اي كه نه تأييد نشد نه تكذيب

اواسط دهه 70 شايعه شده بود نامدارترين و محبوب‌ترين ستاره آن زمان فوتبال ايران به اتفاق دروازه‌بان ذخيره و سرمايه‌دار يك تيم پرطرفدار، كالاي قاچاق وارد كشور مي‌كنند. شايعه شده بود او در يكي از سفرهاي ملي، هزاران گوشي موبايل در ساك تمامي بازيكنان تيم ملي جاسازي كرده و در ادامه انبار كالاهاي قاچاق او لو رفته است. اين شايعه هرگز از كانال‌هاي رسمي تأييد نشد اما هنوز هم خيلي‌ها اين شايعه را به عنوان يك خبر باور دارند.

متهم به قتل تبرئه شدند
جدا از ناصر محمدخاني كه به واسطه قتل همسرش لاله سحر‌خيزان پايش به دادگاه و پاسگاه و كلانتري و زندان كشيده شد و قبل از اعدام شهلا جاهد و بسته شدن پرونده، دو، سه همبازي او هم براي تحقيقات بيشتر احضار شدند، چند مورد هم بازداشتي متهم به قتل داشتيم. «عين.چ» و «لام. نون» كساني بودن كه پايشان به پرونده قتل يا خودكشي اعضاي خانواده يا دوستان خود باز شد. آنها البته كه بعدها تبرئه شدند.

حمل اسلحه خلاف سنگين
چرا تعجب كرديد؟! به فوتباليست نمي‌خورد، اسلحه حمل كند؟! بله، حق با شماست اما كاپيتان اسبق پرسپوليس، يكي، دو سال بعد از پايان دوران فوتبالش به جرم حمل اسحله دستگير و زنداني شد. اين فوتباليست سابق كه حالا بدنش بيلبورد خالكوبي است و چند جاي چاقو هم دارد، الان ساقي شده و در يكي از محله‌هاي تهران با شلوار 6 جيب تردد مي‌كند. درباره او شايعه شده يك بار هم به جرم شليك بازداشت شد.

بدهكاران و ورشكستگان فراري‌ام، فراري!
فوتبال ايران سر مسائل مالي هم چهره‌هاي فوتبالي خود را پشت ميله‌هاي زندان ديده است. فوتباليست‌هايي كه چك‌شان برگشت خورد يا با شكايت طلبكار يا حقه شريك و يا... به زندان افتاده‌اند... همين حالا يك ملي‌پوش سابق فوتبال به دليل مشكلات مالي فراري است.

دعوا، درگيري و تصادف
حبس خواسته و ناخواسته

حماسه‌ساز، ‌حادثه‌ساز شد را كه يادتان هست؟! خداداد در ورزشگاه با يك نفر درگيري فيزيكي پيدا كرد و طرف جفت پايش را در يك كفش كرده بود كه از خداداد شكايت كند. زماني كه خداداد در پاس بازي مي‌كرد هم يك بار شايعه شد او به خاطر درگيري، چند ساعت بازداشت بود اما جدا از خداداد، چند مورد بازداشت موقت ستاره‌هاي سرشناس فوتبال به خاطر درگيري خياباني را به ياد مي‌آوريم. مثل ملي‌پوشي كه از لكسوس پياده شد يك موتورسوار را زير مشت و لگد گرفت يا يك جوان ملي‌پوش ديگر كه دنبال خانم جواني كه راننده اتومبيل گران‌قيمت بود، افتاد و آن خانم او را به يك جاي خلوت كشاند و اعضاي خانواده‌اش روي سر آن بازيكن ريختند و او را كتك زدند. فوتباليستي هم داشتيم به نام زهري كه با اتومبيل تصادف كرد و به دليل سانحه رانندگي مدتي پشت ميله‌هاي زندان بود.

نمونه‌هاي خارجي
حبست رو بكشم ستاره!

شايد بسياري از اين موارد را تا به حال نشنيده باشيد چرا كه تا همين چند سال پيش در خصوص بازداشت چهره‌هاي سرشناس فوتبال اصلاً اطلاع‌رساني نمي‌شد اما درباره نمونه‌هاي خارجي خيلي شفاف مي‌توان اطلاع‌رساني كرد. به طور مثال، رنه هيگوئيتا، همان دروازه‌باني كه لگد عقربش معروف بود. او به جرم آدم‌ربايي و ربودن دختر 11 ساله، 7 ماه حبس كشيد. نفر بعدي جويي بارتون است كه يك نزاع خياباني راه انداخت و 10 ماه زنداني شد... جورج بست هم كه جانش را پاي نوشيدني الكلي گذاشت، يك بار به جرم رانندگي در مستي و گلاويز شدن با مأموران 8 هفته زنداني شد. بابي مور متهم شده بود به سرقت گردنبند و 4 روز حبس كشيد... توني آدامز را به جرم رانندگي با سرعتي 27 برابر سرعت مجاز به 4 ماه حبس محكوم كردند... دانكن فرگوسن سارق منزل خودش را چنان كتك زد كه 3 ماه زنداني شد... يان رايت هم به دليل عدم پرداخت ماليات 14 روز پشت ميله‌هاي زندان افتاد. در نهايت هم مي‌رسيم به مارادونا، ستاره‌اي كه به جرم حمل كوكائين از فوتبال محروم شد... مارادونا به يك خبرنگار شليك كرد و دو ماه حبس كشيد. البته به اين ليست كريم «بنزما» را اضافه كنيد كه به جرم اخاذي، احتمالاً 5 سال زنداني مي‌شود. «بنز شما» هم از اين خلاف‌ها مي‌كند؟!

منكراتي‌ها
منشوري‌هاي سابق

«ميم. جيم»، «ب. دال»، «ميم. ك» و «ح. ر» معروف‌ترين كساني بودند كه در اين فوتبال منكراتي شدند. اين 4 نفر را به اتهام تخلف منكراتي بازداشت كردند و هركدام‌شان مدتي از فوتبال محروم بودند. از اين جمع 4 نفره يك نفر خلافكار شد، يك نفر كه معروف‌تر و مشهورتر از همه بود، به دام مواد مخدر افتاد ولي دو نفر ديگر خودشان را از دام نجات دادند و هنوز هم در فوتبال خوشنام هستند...
«ش. ب» هم در مقطعي از دوران اوج خود، گرفتار مشكل مشابهی شد... اين فوتباليست سرشناس حتي در ورزشگاه‌ها هم برايش شعار منكراتي ساختند اما با گذشت زمان، موضوع او به فراموشي سپرده شد. بعدها در فوتبال به آنهايي كه گرفتار مشكل منكراتي شدند، لقب منشوري دادند.

بازداشتي‌هاي شكايت شاكي خصوصي
با دستبند بردند!

شاكي خصوصي هم بارها ستاره‌هاي فوتبال را به دردسر انداخته است. يك روز شاكي خصوصي همراه مأموران و با حكم جلب ستاره استقلال در جريان بازي جام حذفي كه قبل از ظهر در ورزشگاه شهيد شيرودي برگزار مي‌شد، به امجديه سابق رفت و مأموران مي‌خواستند بين دو نيمه ستاره جوان استقلال را دستبند بزنند و ببرند كه با دخالت سرپرست وقت تيم، ستاره جوان و خوش‌چهره از آبروريزي بزرگ نجات پيدا كرد اما درس عبرت نگرفت. شاكيان خصوصي معمولاً به ستاره‌هاي فوتبال اتهام تجاوز مي‌زدند. اين اتهام سال 75 در مشهد به فوتباليستي آذري زده شد كه براي گرفتن رضايت 150 هزار تومان به شاكي‌اش داد. نظير همين انگ در اصفهان به فوتباليست غيربومي ديگري خورد كه چند شب زندان خوابيد تا رضايت بگيرد. يكي از چهره‌هاي جوان دهه 70 كه بعدها لژيونر هم شد، در دوره اوج با شكايت شاكي خصوصي، به دردسر افتاد. او را با دستبند از مقابل دفتر باشگاه محبوب پايتخت به كلانتري بردند و انگار چند شبي هم در زندان خوابيد! سه خارجي شاغل در فوتبال ايران هم شاكي خصوصي داشتند و يكي از آنها ناچار به فرار از شهرستاني بزرگ شد... «ج. ك»، «دال. الف» و «سين. جيم» كه اين آخري را همراه 3 نفر گرفتند، فوتبال ما را به گند كشيده بودند.

زندانيان شكايت فوتبالي
كي مي‌گه زندون بده!

فلسفه فوتبال اين است كه مثل هر ورزش ديگري دل‌ها را به هم نزديك كند و باعث دوستي شود اما در ايران دعواهاي فوتبالي گاهي اوقات فوتبالي‌ها را به پشت ميله‌هاي زندان مي‌فرستد. معروف‌ترين چهره‌اي كه به خاطر يك دعواي فوتبالي سر از زندان درآورد، محمد مايلي‌كهن است. در پي انتقادهاي تند مايلي‌كهن از علي دايي كه معمولاً اتهام چاشني‌اش بود، با شكايت علي دايي، قاضي حكم به زندان رفتن مايلي‌كهن داد و با اينكه علي دايي اعلام رضايت كرد و بخشيد، مايلي‌ در قامت يك قهرمان با گام‌هاي تند به سمت اوين رفت تا ترانه معروف يك خواننده پاپ به خاطر بيايد؛ «كي مي‌گه زندون بده، وقتي زندوني خودش عاشق حبس ابده...» خارج از شوخي، محمد مايلي‌كهن يك شب در زندان خوابيد و فردايش با دعاي «بري، ديگه برنگردي!» از اوين بيرون آمد. ضيا عربشاهي هم مدعي است به خاطر شكايت افشين پيرواني 50 ضربه شلاق خورده است اما او را نمي‌توان زنداني فوتبال ناميد.

بازداشتي‌هاي دعوا و شادي فوتبالي!
از كتك‌كاري تا انگشت‌نگاري

دعواي سال 73 امير قلعه‌نويي و مجتبي محرمي در دربي نيمه‌تمام تهران كه پاي عابدزاده و صادق ورمزيار هم به آن كشيده شد، طرفين درگيري دربي 2-2 جنجالي را به كلانتري كشاند و روايت است در همان كلانتري، عمونصي (نصرا... عبداللهي) احمد ابهران، داور بازي كه اوركت آمريكايي پوشيده بود را با مأموران كلانتري اشتباه گرفت و گفت: «جناب سرهنگ، اين‌ها فوتباليست هستند، يك اشتباهي كرده‌اند، بگذاريد بروند!»اواخر همين دهه مشت پرويز برومند به صورت پايان رأفت و كتك‌كاري نوازي و استيلي، دربي را به جنجال كشاند و اگرچه داور كره‌اي، به جاي نيمه‌تمام گذاشتن بازي، 3 دقيقه زودتر سوت زد تا بازي نيمه‌كاره نماند اما جنجال‌سازان يك شب را در زندان سپري كردند و همان شب استيلي و نوازي پاي برنامه تلويزيوني 90، صداي علي دايي را شنيدند كه به عادل فردوسي‌پور مي‌گفت من شرمم مي‌آيد بگويم با اينها همبازي بودم... همين حرف، دلخوري 15 ساله دايي و استيلي را پايه‌ريزي كرد. استيلي كه بازوبند كاپيتاني تيم ملي را به دايي داده بود، توقع چنين اظهار نظري را نداشت... خب، اينكه دو نفر دعوا كنند و بازداشت شوند، عجيب نيست اما اينكه دو نفر را به خاطر شادي گل بازداشت كنند، عجيب است. چند سال قبل از اينكه ماده مخدري به نام گل بيايد و جوان‌ها به جرم شادي بعد از گل (خنده‌هاي عصبي و بي‌اراده بعد از استعمال ماده مخدر گل) دستگير شوند، شيث رضايي و محمد نصرتي با شادي گل انگشت‌نمايشان به مراجع قضايي فراخوانده و ناچار به تعهد كتبي شدند.

قربانيان مواد مخدر
اعدامي‌هايي كه حبس ابد شدند

مدافع دهه 50 و 60 استقلال را خارج از ايران به جرم حمل مواد مخدر گرفتند و گفته شد حكم اعدامش صادر شده است ولي اين فوتباليست به شكل معجزه‌آسايي از اعدام نجات پيدا كرد. او سال‌ها درگير اعتياد به مواد مخدر بود اما 15 سال پيش با همتي مثال‌زدني از اين دام رها شد و حالا خودش راهنماي شهرونداني است كه تمايل دارند از سوء مصرف مواد مخدر نجات پيدا كنند. «م. ف» فوتباليست معروف گيلاني هم كه يكي از بهترين هافبك‌هاي ايران بود، فريب دوستان ناباب را خورد و كارش به زندان كشيد. او حالا در زندان روز را شب مي‌كند و شب را به روز مي‌رساند و همبازيان قديمي‌اش هنوز اميدوار به بخشش او هستند. علي اكبريان هم چنين سرنوشت تلخي پيدا كرد... جوان خوش‌چهره‌اي كه روماريوي ايران ناميده مي‌شد، به اتهام حمل و نگهداري مواد مخدر به اعدام محكوم و در دادگاه تجديدنظر اشد مجازات براي او، تبديل به حبس ابد شد. فوتبالي‌هاي زيادي تلاش كردند اكبريان را از زندان نجات بدهند و يا لااقل شرايط را براي او ساده‌تر كنند اما تلاش‌ها به دليل مشكلي كه در جريان مرخصي از زندان براي اكبريان به وجود آمد، بي‌نتيجه ماند.

 

15 دی ماه خبر آزادی  سوشا مکانی در روز 16 دی ماه اعلام شد .


 دروازه بان پرسپولیس فردا با قید وثیقه از زندان اوین آزاد می‌شود.

، دروازه بان بازداشت شده پرسپولیس فردا به قید وثیقه از زندان آزاد خواهد شد.

سوشا مکانی به دلیل داشتن شاکی خصوصی در پرونده انتشار عکسهای خصوصی خود، از دو روز گذشته در بازداشت و زندان اوین به سر می‌برد، فردا با وثیقه‌ای که خانواده وی در اختیار دادگاه می‌گذارند، آزاد خواهد شد.

این در شرایطی است که روز گذشته قاضی مربوط به پرونده دروازه بان سرخپوشان، از گرفتن وثیقه امتناع کرده بود، ولی به نظر می‌رسد پیگیری مدیران باشگاه پرسپولیس و چند پیشکسوت این باشگاه امروز باعث جلب رضایت قاضی و موافقت وی با سپردن وثیقه و آزادی سوشا شده است.
15 دی ماه جانشین سوشا مشخص شد"
جعفر كاشاني اجازه بيرانوند را از منصوريان گرفت

بیرانوند جانشین سوشا شد

 تمام شد... پرسپولیس به هر شیوه‌ای بود بیرانوند را از نفت گرفت تا جای خالی سوشا پر شود...

در آخرين ساعات ديشب شنيديم پرسپوليسي‌ها ابتدا با يك رقم پيشنهادي رضايت مديران نفت را جلب كردند و سپس جعفر كاشاني را سراغ منصوريان فرستادند تا او مجوز حضور بيرانوند در پرسپوليس را از سرمربي نفت بگيرد. منصوريان هم كه براي جعفر كاشاني به عنوان بزرگ فوتبال ايران احترام قائل است، نتوانست به عضو هيأت مديره پرسپوليس نه بگويد و به صورت شفاهي با جدايي دروازه‌بان ملي‌پوش تيمش موافقت كرد. به نظر مي‌رسد منصوريان با توجه به آمادگي وحيد شيخ‌ويسي، ترجيح داد گلري كه دلش با نفت نيست و به صورت رسمي اعلام كرده دوست دارد به پرسپوليس برود را آزاد كند. در صورت توافق مالي دو باشگاه كه احتمالش زياد است، بيرانوند جانشين سوشا مكاني مي‌شود. منصوريان تا عصر ديروز گفته بود من تحت هيچ شرايطي اجازه جدايي بيرانوند را نمي‌دهم.

16 دی ماه حدود یکهفته پس از دستگیری
پروژه نجات سوشا با تأخير كليد خورد

طاهری بالاخره دست به کار شد

 
علی‌اکبر طاهری سرپرست باشگاه پرسپولیس برای پیگیری وضعیت دروازه‌بان این تیم که در بازداشت به‌سر می‌برد، صبح دیروز به دادسرای فرهنگ و رسانه رفت تا پیگیر امور باشد. او به همراه علی جمشیدی، مسئول بخش حقوقی این باشگاه به دادسرای فرهنگ و رسانه رفتند تا از آخرین وضعیت پرونده سوشا مکانی مطلع شوند.

سوشا كه روز يك‌شنبه به دليل آنچه انتشار عكس‌هاي خصوصي‌‌اش در فضاي مجازي خوانده شده بود، در دادسراي فرهنگ و رسانه حضور يافت و قاضي بازپرس برايش قرار بازداشت موقت صادر كرد. اين بازيكن روز دوشنبه نيز راهي زندان اوين شد. دروازه‌بان پرسپوليس به دليل داشتن چند شاكي خصوصي با مشكلات بيشتري دست به گريبان شد دو شاكي‌‌اش تا ظهر ديروز رضايت دادند. انتظار مي‌رفت مسئولان باشگاه پرسپوليس زودتر از اينها پيگير كار دروازه‌بان تيم‌شان باشند اما بالاخره پس از تأخير سه روزه، پروژه نجات اين دروازه‌بان جوان كليد خورد و طاهري خودش را به دادسراي فرهنگ و رسانه رساند.

تكذيب هك تلگرام سوشا توسط نوجوان 16 ساله
سرهنگ محمدمهدي كاكوان، رئيس پليس فتاي تهران بزرگ صحبت‌هاي وكيل سوشا مكاني در خصوص متهمان پرونده پخش تصاوير خصوصي گلر پرسپوليس را تكذيب كرد. روز دوشنبه گذشته وكيل اين بازيكن در گفت‌وگو با رسانه‌ها اعلام كرده بود در اين اتفاق ۳ نفر نقش دارند كه يكي از آنها يك هكر نوجوان بوده كه تلگرام سوشا را هك كرده و ۲ نفر ديگر كه اقدام به انتشار اطلاعات شخصي مكاني كرده بودند كه رئيس پليس فتاي تهران اين موضوع را تكذيب كرد.
رئيس پليس فتاي تهران بزرگ طي مصاحبه‌اي اعلام كرد: لازم است تأكيد كنم آنچه در برخي رسانه‌ها و مطبوعات از قول بنده درباره جزئيات اين پرونده يا ماجراي هكر ۱۶ ساله‌اي كه گوشي اين بازيكن فوتبال را هك كرده، منتشر شده است كذب بوده و مورد تأييد نيست.

درخواست طارمي و نوراللهي از دايي‌‌
به سوشا كمك كن

مهدي طارمي مهاجم ملي‌پوش پرسپوليس و احمد نوراللهي هافبك اين تيم در تماس با علي دايي از سرمربي پيشين خود درخواست كردند به موضوع مشكل به وجود آمده براي سوشا مكاني ورود كند و تا جايي كه از دستش برمي‌‌آيد به همبازيشان كمك كند.
دايي هم به دو شاگرد سابقش اطمينان داد تا جايي كه قانون اجازه بدهد و حقوق شخصي كسي ضايع نگردد ماجرا را پيگيري مي‌كند و حتي از وكيلش مي‌خواهد با حضور در دادسرا او را در جريان كامل اين پرونده قرار دهد.

16 دی ماه 94 خبر بی ثمر بودن تلاش‌های دایی پروین و باقری برای نجات سوشا منتشر شد.
علی دایی به دیدن قاضی پرونده سوشا مکانی رفته تا شاید بتواند کمکی به دروازه بان در بند پرسپولیس کند اما پاسخ قاضی پرونده به او هم مثل علی پروین ، تاکید بر سیر قانونی ماجرا بود.
 
سوشا مکانی برای سومین روز متوالی در اوین می ماند، گلر پرسپولیس که به دلیل مشکلات استفاده از رسانه های مجازی و اشتباهاتش در استفاده از این نرم افزارها، چالشی بزرگ برای زندگی اش ایجاد کرده و سبب شده تا دستگاه قضایی کشور هم مثل بسیاری از ارگان های ارزشی از آنچه او برای خود رقم زده، در تعجب باشند، باید همچنان دوران بازداشت موقت که می تواند حتی یک ماه ادامه داشته باشد را سپری کند و منتظر رسیدگی به پرونده اش در دادگاه بماند.

بازداشت این گلر جوان سبب شده تا خیلی از فوتبالی ها برایش وساطت کنند اما همان طور که دادستان تهران و دستگاه قضایی به صورت رسمی اعلام کرده اند،هیچ توصیه ای را در این زمینه نمی پذیرند و تا زمانی که پرونده سیر قانونی اش را طی نکند، کمکی به این گلر نمی توان کرد. اگرچه دستگاه قضایی در رسیدگی به این پرونده و پرونده های اینچنینی قبل از هر چیز نگاه ارشادی و تربیتی را در دستور کار خود دارد اما به واسطه وظیفه ذاتی اش نمی تواند در برابر وقوع جرم ، تخفیفی قائل شود.

 به همین دلیل است که حضور علی دایی و علی پروین برای توصیه به جایی نرسیده است و کریم باقری هم نتوانسته با او دیدار کند. این عین متن قانون است که متهم های بازداشت شده با حکم بازداشت موقت تنها در صورت صلاحدید قاضی پرونده با وکیل یا اقوام درجه یک شان اجازه ملاقات دارند و اینکه کریم باقری یا هر چهره فوتبالی دیگری برای ملاقات با سوشا راهی اوین شود، مشخص است که با مخالفت مسئولان قضایی روبرو می شود.

هشدارهای امروز دادستان کل تهران درباره استفاده از فضای مجازی به ورزشکاران و هنرمندان ، راهکاری است که سبب می شود تا از مشکلات اینچنینی در ورزشمان پیشگیری شود.
در همانروز سلطان فوتبال ایران خبر از حل  مشکل سوشا می دهد
 پیشکسوت باشگاه پرسپولیس می‌گوید مشکل پیش آمده برای سوشا مکانی به احتمال زیاد تا پایان امشب برطرف شده و او آزاد می‌شود.

 علی پروین درخصوص اینکه عنوان کرده بود سوشا مکانی امروز از زندان آزاد می‌شود و این اتفاق تاکنون نیفتاده، گفت: هنوز شب نشده و تا شب صبر کنید. این بچه را نباید نابود کرد. حالا یک اتفاقی افتاده، شما نیز تا شب صبر کنید قطعا او کارش درست می‌شود.

وی درباره‌ی اینکه پرسپولیس در حال جذب یک دروازه‌بان است بیان کرد: اشکال ندارد، اگر پرسپولیس به دنبال تقویت دروازه خود باشد، چه ایرادی دارد اما باید سوشا را نیز در نظر بگیریم و او را نابود نکنیم.

پیشکسوت باشگاه پرسپولیس درباره احتمال محرومیت سوشا مکانی اظهار کرد: این موضوع دست من نیست بلکه دست فدراسیون است.

پروین در پاسخ به اینکه آیا چنین اتفاقاتی در دوره شما نیز رخ می‌داد یا خیر؟ نیز گفت: بله این اتفاقات در زمان ما هم رخ می‌داد اما آنموقع موبایل نبود که چنین دردسرهایی پس از آن ایجاد شود.
16 دی ماه حاوی نکته ای بود که نمی توان از آن به راحتی گذشت"
وقتي دايي دنبال حل مشكل سوشا مي‌افتد

درس آقـای گل جهان به دو جوان پرسپولیسی

 خبر کوتاه بود اما قابل تأمل؛ عصر دوشنبه گذشته مهدی طارمی، مهاجم ملی‌پوش پرسپولیس و احمد نوراللهی، هافبک این تیم، در تماس با علی دایی از او خواستند به سوشا مکانی کمک کند.

سرمربي صباي قم هم به بازيكنان پرسپوليس اطمينان داد تا جايي كه قانون اجازه بدهد و حقوق شخصي ضايع نشود ماجرا را پيگيري مي‌كند و از آنها خواست با درس گرفتن از اين اتفاقات متوجه باشند كه گاهي يك اشتباه مي‌تواند همه زندگي شخصي و حرفه‌اي يك ورزشكار را به‌هم بريزد.

با تعمق در اين خبر متوجه دو نكته اساسي شديم؛
در روزهايي كه به نظر مي‌رسد اغلب مسئولان باشگاه پرسپوليس، سوشا مكاني را ناديده گرفته و پيگير پرونده دروازه‌بان خود نيستند ورود علي دايي براي كمك به يك جوان در بند و خطاكار مي‌تواند تحسين‌برانگيز باشد.

آقاي گل جهان به درستي هم در اين مكالمه تلفني با مهدي طارمي و احمد نوراللهي اشاره كرده تا جايي كه قانون اجازه بدهد و حق كسي ضايع نشود ماجراي سوشا مكاني را پيگيري خواهم كرد.

فراموش نبايد كرد كه همين سوشا مكاني چند سال پيش در بازي استيل‌آذين و پرسپوليس تهران چه جنجالي به پا كرد و پس از اتمام مسابقه و رو به دوربين‌هاي تلويزيوني چه حرف‌هايي عليه آقاي گل جهان نزد. با اين وجود علي دايي او را به پرسپوليس آورد و امروز هم اعلام كرده پيگير كار اين جوان مي‌شود.

نكته مهم‌تر، نصيحت علي دايي به دو جوان مستعد پرسپوليس است. سرمربي صباي قم به مهدي طارمي و احمد نوراللهي كه اتفاقاً هر دو هم در تهران مجرد هستند و تنها زندگي مي‌كنند هشدار داده مراقب خود باشند. گاهي يك اشتباه مي‌تواند همه زندگي شخصي و حرفه‌اي يك ورزشكار را به‌هم بريزد.

سوشا مكاني امروز گرفتار شده و احتمالاً آينده حرفه‌اي‌اش نيز دستخوش همين پرونده خواهد بود. چه بسا در همين فوتبال بازيكناني داشته باشيم كه در حاشيه‌سازي و موارد ديگر دست سوشا مكاني را از پشت بسته باشند اما هنوز به پاشوره نخورده‌اند.

علي دايي دست روي نقطه درستي گذاشته است. طبيعي است يك جوان با قراردادهاي ميلياردي و پول آنچناني در دل پايتخت اسير وسوسه شود و اتفاقاتي بدتر از سوشا مكاني هم به وجود بياورد. هميشه هم افرادي هستند كه خود را به اين جوانان نزديك مي‌كنند تا آنها را وارد منجلاب كنند. بنابراين بايد امثال طارمي، نوراللهي يا هر جوان فوتباليست ديگري حواس خود را جمع كنند تا اين‌چنين گرفتار نشوند.

خلاصه خبرهای روز 16 دی ماه به تکذیب آزادی سوشا مکانی و انتقال او به بند عمومی اوین اشاره می کند.
 
 
دروازه‌بان پرسپولیس تهران راهی بند عمومی زندان اوین در ندامتگاه یک شد.

 "سوشا مکانی" دروازه‌بان تیم فوتبال پرسپولیس تهران که در قسمت قرنطینه زندان اوین حضور داشت، عصرامروز راهی بند عمومی زندان اوین در ندامتگاه یک شد.

یک منبع آگاه قضایی با تایید این خبر اظهارداشت: مکانی از روزی که بازداشت شد در قسمت قرنطینه زندان اوین حضور داشت اما امروز راهی بند عمومی شد.

او افزود: متاسفانه برخی افراد از آزادی مکانی خبر دادند که این خبر صحت ندارد. اینکه مکانی بخواهد آزاد شود تنها با دستور بازپرس پرونده انجام خواهد شد.

این منبع آگاه ادامه داد: وکیل مکانی به قرار وی اعتراض داشته و دادگاه باید آن را بررسی کند اما در صورتی‌که دادگاه نیز رای به آزادی او بدهد، تنها پس از امضای بازپرس وی آزاد خواهد شد.

او گفت: تعجب می‌کنم که چرا برخی از افراد بدون اطلاعات در این خصوص صحبت انجام می‌دهند.
فعلا خبری از آزادی سوشا نیست و تاکنون حضور وی تا روز شنبه در زندان اوین قطعی بوده و در چنین مواردی حتی تا 3 ماه نیز قرار موقت بازداشت می‌تواند ادامه داشته باشد.
16 دی ماه همچنان برای سوشا خبرساز بوذ تا خبر سه روایت از پرونده او رسانه ای شد :

 

وقتي كروش هم در جريان شكايت از او قرار گرفته بود

لکسوسی که برای سوشا مکانی مشکل‌ساز شد!

 خبر بازداشت سوشا مکانی مثل بمب صدا کرد و هنوز برای خیلی‌ها مبهم است که علت اصلی بازداشت دروازه‌بان جنجال‌ساز پرسپولیس چیست.

نزديك به دو هفته قبل سوشا مكاني روي صفحه شخصي‌‌اش در اينستاگرام پرده از لو رفتن عكس‌هايش برداشت تا آنها هم كه اين عكس‌ها را نديده بودند، در اينترنت سرچ بدهند‌؛ «عكس‌هاي لو رفته سوشا مكاني.» او در پست خود جملاتي را تكرار كرده بود كه چندي پيش يكي از دستگير شدگان به خاطر انتشار عكس‌هايش در فضاي مجازي، آنها را به زبان آورده بود. با اين حال، خيلي‌ها پيش‌بيني نمي‌كردند مكاني دستگير شود به همين دليل وقتي به موازات دانلود شدن عكس‌هاي او در اينترنت، خبر دستگيري‌‌اش منتشر شد، فوتبال ايران تكاني خورد. بعضي‌ها از همان ابتدا مي‌گفتند مگر مي‌شود سوشا به خاطر عكس‌ها دستگير شده باشد؟ كم‌كم خبرهاي تكميلي رسيد. در حالي كه از طرف سوشا همه سكوت كرده بودند، سخنگوي ناجا اعلام كرد دروازه‌بان پرسپوليس شاكي خصوصي داشته است. همچنين اعلام شد دو هفته پيش از دستگيري مكاني، چند بار به او هشدار احضار داده شده بود اما اين بازيكن به خاطر عدم تمكين، خود را در موقعيت بازداشت قرار داد.

حالا روايت تازه‌اي درباره سوشا مي‌شنويم كه منتظر صحت و سقم هستيم. روايت مي‌كنند گويا تمام اتفاقات به خاطر يك دستگاه اتومبيل لكسوس شيك افتاده است. اين خودرو هديه‌اي براي سوشا مكاني بود و دست بر قضا برايش دردسر زيادي درست كرد. سال گذشته بود كه شكايتي از مالك اين خودرو شد و با وجود هشدار دادسرا، سوشا توجهي به آن نكرد. اتفاقاً يكي از احضارها زماني به دست سوشا مكاني رسيد كه او در اردوي تيم ملي ايران بود. كارلوس كروش سرمربي تيم ملي پس از آنكه در جريان اين موضوع قرار گرفت، از مسئولان فدراسيون فوتبال خواست تا به خاطر منافع ملي و حساسيت بازي‌ها، موقتاً پيگيري را به آينده موكول كنند. پس از اتمام اردوي تيم ملي، سوشا باز هم به دادسرا مراجعه نكرد تا هفته گذشته پس از حضور در آنجا، دستگير و روانه بازداشتگاه و سپس زندان اوين شود.

تمام ماجرا به خاطر شكايت از لكسوس و مالك آن بود كه براي سوشا دردسرساز شد. شايد او اگر از روز اول اين ماجرا را پيگيري مي‌كرد، چنين مشكلاتي برايش پيش نمي‌آمد. عدم پيگيري‌هاي سوشا و بي‌توجهي به تهديدات قضايي، يك بار ديگر هم كار دست او داده بود. وقتي كميته انضباطي كه اركان قضايي فوتبال است او را به خاطر اتفاقات بازي پرسپوليس و ملوان در جام‌حذفي دعوت كرد، سوشا به آن توجهي نكرد تا غيابي محكوم و محروم شود.
درباره سوشا تا به حال سه روايت شنيده‌ايم‌؛ يكي اينكه به خاطر عكس و فيلم‌ها و بي‌توجهي به احضارش بازداشت شده، ديگري داشتن شاكي خصوصي است و آخري هم همين روايت دردسر اتومبيل است. اتومبيلي كه مي‌گويند زير پاي سوشا بوده ولي سندش به نام ديگري است...

خبر های روز 16 دی ماه همچنان ادامه داشت تا اینکه خبر دیدار کریم باقری منتشر شد

آقاكريم به زندان اوين رفت
باقری: نتوانستم با سوشا ملاقات کنم 

این روزها سوشا مکانی در زندان به سر می‌برد و هرکس به فراخور خود به دنبال کار اوست. علی پروین، علی دایی و خیلی از چهره‌های سرشناس دیگر در پی راهی برای حل مشکل دروازه‌بان پرسپولیس بوده‌اند. در این میان کریم باقری مربی سرخپوشان پایتخت هم راهی زندان اوین شد بلکه بتواند با سوشا مکانی ملاقات کند، غافل از آنکه... جلوی در بازداشتگاه اوین لحظه کوتاهی با کریم باقری گپ زدیم.

 

آقاكريم، شما كجا و اينجا كجا؟
آمده بودم تا بلكه بتوانم با سوشا مكاني ملاقات كنم اما چون با قاضي پرونده هماهنگ نشده بود نتوانستم او را ببينم.

 

پس ملاقات او امكان‌پذير نيست؟
ان‌شاءا... دفعه بعد! قرار است هماهنگ شود او را ببينم.

 

با خود سوشا تلفني يا به شكل ديگري صحبت نكرديد؟
نه، اجازه ندادند!

 

اين روزها حرف و حديث‌هايي مبني بر اينكه باشگاه، سوشا مكاني را رها كرده است، به گوش مي‌رسد.
نه، اصلاً اين‌طور نيست. باشگاه پشت سوشا را خالي نكرده است. اتفاقاً صبح امروز كه به دادسرا رفته بوديم، آقاي طاهري را ديدم كه دنبال كار دروازه‌بان ماست و خود من هم كه آمدم...

 

فكر مي‌كني پايان اين ماجرا چه شود؟
ان‌شاءا... كه هرچه زودتر اين مسئله حل شود و سوشا برگردد.

شما خواننده گرامي با اسكن كردن باركد مربوط به اين مطلب مي‌توانيد فيلم كامل گفت‌وگو با كريم باقري را ملاحظه كنيد.

16 دی ماه خبری به نقل از مببع آگاه منتشر شد با این متن:

یک منبع قضایی: احترام پروین واجب اما سوشا با سفارش و ریش‌سفیدی او هم آزاد نمی‌شود!

 

 یک منبع آگاه قضایی درباره وضعیت سوشا مکانی و اینکه پروین برای آزادی او پادرمیانی کرده، گفت: اینکه قرار است سوشا مکانی با وثیقه آزاد شود به هیچ عنوان صحت ندارد.

 

علي پروين جايگاه بزرگي در فوتبال دارد اما قانون براي همه يكسان است و با سفارش و ريش‌سفيدي نمي‌شود از تخلفات گذشت كرد. مكاني تا ادامه تحقيقات و مشخص شدن ابهامات در بازداشت موقت به سر مي‌برد. متأسفانه اخبار نادرستي منتشر شده و به هيچ عنوان وجود 6 شاكي براي مكاني و مسائل ديگر درست نيست. اين گمانه‌زني‌ها در چنين شرايطي كه پرونده در حال تكميل شدن است، صحيح نيست و با رسانه‌هاي متخلف برخورد مي‌شود. مكاني فعلاً در بازداشت موقت به سر مي‌برد و اگر اتفاق جديدي قرار باشد رخ دهد قطعاً اطلاع‌رساني مي‌شود.

 

قرمزها هم خوب بازي مي‌كنند اما...


خبرها هر روز بدتر از روز قبل شد تا در روز 17 دی ماه قاضی بیژن قاسم زاده آب پاک روی دست فوتبالدوستان ریخت و گفت "ریش‌سفیدی نکنید، سوشا آزاد نمی‌شود!
قاضی بیژن قاسم زاده رئیس دادسرای ورزش دادسرای کارکنان دولت از اهالی فوتبال خواست تا بگذارند پرونده سوشا مکانی مسیر قانونی اش را طی کند.

قاضی بیژن قاسم زاده  درباره آخرین شرایط پرونده سوشا مکانی سخن گفته است. آنهايي كه پيگير پرونده آزادي سوشا مكاني بودند، ديروز با خوشحالي به رسانه‌هاي‌ مجازي خبر دادند سوشا غروب چهارشنبه يا حداكثر صبح پنج‌شنبه آزاد مي‌شود.

حتي محمود خوردبين در گفت‌وگويي رسمي ادعا كرد كارهاي لازم انجام شده و مكاني با قرار وثيقه آزاد خواهد شد اما قاضي بيژن‌ قاسم‌زاده، بازپرس شعبه ويژه ورزش دادسراي كاركنان دولت در واكنش به اين خبرهاي پراكنده با تكذيب شايعه آزادي سوشا از چهره‌هاي سرشناس ورزشي كه دنبال كار مكاني افتاده‌اند، خواست ريش‌سفيدي و پادرمياني نكنند و اجازه بدهند روال قانوني پرونده طي شود.

قاضي قاسم‌زاده در این باره به خبرورزشی گفت: به عنوان بازپرس پرونده سوشا مكاني نمي‌توانم درباره جزئيات پرونده صحبت كنم اما قرار نيست اين شخص امروز آزاد شود... به عنوان يك ورزشكار و ورزش‌دوست به بزرگان ورزش مي‌گويم دستگاه قضايي جاي پادرمياني و ريش‌سفيدي نيست. علي پروين و علي دايي بزرگ هستند، كريم باقري هم عزيز است اما سير قانوني پرونده بايد طي شود. دستگاه قضايي بايد فارغ از اين مسائل به بررسي پرونده بپردازد. جرمي اتفاق افتاده و جنبه عمومي دارد. قوه قضاييه تحت تأثير شهرت و مال قرار نمي‌گيرد. آدم مشهور و آدم‌ كارتن‌خواب نزد قانون يكي هستند.»

قاضي قاسم‌زاده توضيح داد سوشا هنوز مجرم نيست و فعلاً متهم است؛ «سوشا فعلاً تحت اتهام است، او از نظر قانوني مجرم نيست و تا زماني كه سير قانوني پرونده طي نشده باشد، نمي‌توان او را مجرم ناميد. ما در حال بررسي اتهام او هستيم و خودش هم تفهيم اتهام شده است.»

بازپرس ويژه ورزش دادسراي كاركنان دولت همچنين از ورزشکاران ملي خواست مراقب رفتار خود باشند: «ورزشكاري كه به رده ملي مي‌رسد، ديگر متعلق به خودش نيست و به ميليون‌ها نفر تعلق دارد. ما از ورزشكاران  انتظار داريم رفتارهاي پهلواني انجام بدهند، خدا شاهد است خود ما با توجه به نقشي كه داريم حتي به عروسي نزديك‌ترين دوستان خودمان هم نمي‌رويم.»
17 دی ماه آخرين خبر از پرونده سوشا مكاني منتشر شد "انتقال سوشا به بند عمومی
 
فوتبال ایران > لیگ برتر - پرونده سوشا مکانی به کجا رسید؟! این جدی‌ترین پرسش روز اهالی فوتبال است. فوتبالی‌ها بازی‌های حساس تیم امید در مرحله نهایی انتخابی المپیک 2016 ریو، نقل و انتقالات راکد نیم‌فصل، پیگیری بیماری پورحیدری و خیلی چیزهای دیگر را فراموش کرده، از سوشا می‌پرسند. دیروز هم خیلی‌ها تلاش کردند گره از کار سوشا باز کنند.

آنهايي كه پيگير كار سوشا بودند، با وجود قبول اشتباهات و تخلف اين دروازه‌بان، خواهان بخشش سوشا شدند و مسئولان قضايي هم تأكيد كردند در اين پرونده ميانجيگري و ريش‌سفيدي را نمي‌پذيرند.

ديروز عباس جعفري‌‌دولت‌آبادي، دادستان عمومي و انقلاب تهران با اشاره غير مستقيم به وضعيت سوشا مكاني از ستاره‌ها خواست مراقب باشند و هر تصويري را در فضاي مجازي منتشر نكنند.

سردار حسين اشتري، فرمانده نيروي انتظامي هم از تحويل مستندات پرونده سوشا مكاني به مراجع قضايي خبر داد و گفت: «ناجا هر مدركي در رابطه با پرونده سوشا داشته به مرجع قضايي تحويل داده و صدور حكم بر عهده اين نهاد است.»

ملاقات با سوشا هم ممكن نشد و چون پرونده باز است و احتمالاً مكاني در حال بازجويي است، نمي‌توان براي او قرار ملاقات در نظر گرفت... با وجود تلاش برخي اهالي فوتبال، سوشا تنها در صورتي آزاد مي‌شود كه مرحله بازجويي به پايان برسد و قاضي پرونده قرار وثيقه را بپذيرد البته حتي در اين صورت هم سوشا فقط تا زمان برگزاري دادگاه آزاد خواهد بود و حكم بعد از تشكيل دادگاه صادر مي‌شود؛ دادگاهي كه حالا گفته مي‌شود در حضور چند بازيكن ديگر پرسپوليس به عنوان مطلع برگزار خواهد شد. سوشا دیروز از قرنطینه خارج و به بند عمومی اوین منتقل شد.

براساس تازه ترین اطلاعات از پرونده سوشا مکانی شاکی خصوصی وی صاحب یک خودروی پورشه پانامرا است.
از چند روز گذشته ماجرای احضار سوشا مکانی به دادسرای تهران بر سر زبان ها افتاد.

بازیکن پرسپولیس سه روز قبل پس از مراجعه به دادسرای فرهنگ و رسانه بازداشت شد و پس از 24 ساعت به زندان اوین منتقل شد.

درباره علل مفتوح شدن پرونده قضایی برای سوشا مکانی و همچنین دلیل بازداشت موقت وی حرف‌های ضد و نقیضی مطرح می‌شد تا جایی که حتی پای انتشار چند عکس هم به میان آمد.

اما برای مشخص شدن علت زندانی شدن سوشا مکانی  به سراغ افراد مطلع رفته و مشخص شد در حالی که گفته می شود شکایت شاکی خصوصی از سوشا مکانی به خاطر یک ماشین لکسوز بوده این موضوع صحت ندارد.

شاید بتوان گفت پای یک ماشین در این پرونده در میان است اما شاکی سوشا صاحب ماشین پورشه پانامرایی است که حدود سه سال پیش نزد سوشا بوده است.
روز 17 دی ماه آبستن حوادث جدی تری بود و پنج فوتبالیست دیگر هم احضار شدند
گفته می‌شود ٥ بازیکن دیگر هم به دادگاه احضار شده‌اند و باید پاسخگوی اتهامات باشند. به شکل معمول، نام مجرمانی که برایشان احضاریه فرستاده شده تا زمان قطعی شدن اتهاماتشان اعلام نمی‌شود و هنوز نمی‌توان شخص خاصی را متهم کرد.

 به نظر می‌رسد شمشیر برای فوتبالیست‌های بی‌پروا در شبکه‌های اجتماعی از رو بسته شده است. طبق گفته دکتر جعفری دولت‌آبادی، دادستان عمومی و انقلاب تهران انتشار عکس‌های نامناسب یک ورزشکار برخلاف منش پهلوانی و روح جوانمردی است و هنرمندان باید از انتشار عکس‌های نامناسب در فضای مجازی پرهیز کنند و گرنه با جریمه‌ای متناسب اعمال خود روبه‌رو خواهند شد.

توصیه جالب
به گفته این مقام مسئول، ورزشکاران و هنرمندان اصیل، باید افراد هنرمندنما و ورزشکارنما را از جامعه ورزشی و هنری طرد کنند تا به واسطه اقدامات برخی افراد متخلف، پیامدهای آن متوجه جامعه هنری و ورزشی کشور نشود. دادستان تهران بدون اشاره به نام سوشا مکانی از جریان داشتن پرونده‌های مشابه دروازه‌بان پرسپولیس (شکایت به خاطر انتشار تصاویر خلاف اخلاق یا هک برنامه‌ها در شبکه‌های اجتماعی) حرف زد و ادعا کرد دادستانی تا به حال یک مجرم را شناسایی کرده و درحال بررسی سایر پرونده‌هاست. در این بین دادستانی به شکل جدی در اندیشه راهی برای ترغیب مراجع فوتبالی برای تعیین محرومیت و محدودیت‌هایی است تا دیگر شاهد چنین مسائلی نباشیم.

احضار ٥ بازیکن دیگر
گفته می‌شود ٥ بازیکن دیگر هم به دادگاه احضار شده‌اند و باید پاسخگوی اتهامات باشند. به شکل معمول، نام مجرمانی که برایشان احضاریه فرستاده شده تا زمان قطعی شدن اتهاماتشان اعلام نمی‌شود و هنوز نمی‌توان شخص خاصی را متهم کرد. اگر از این پرونده رونمایی شود، یکی از بزرگترین اتفاق‌های تاریخ فوتبال ما رقم می‌خورد و قطعا به اقدامات اساسی‌تری نیاز خواهد بود.

به نظر می‌رسد با جدی شدن ماجراهای سریالی بازداشت ورزشکاران و فوتبالیست‌ها، باید نظارت بیشتری بر امنیت فضای مجازی داشت.

این اتفاق بارها مورد تاکید فدراسیون بوده اما عملا در کشور ما قانونی بیهوده تلقی شده است. در برخی کشورها و برخی تیم‌های اروپایی بدون این‌که قانونی در این زمینه وضع شود، مربیان حق استفاده بازیکنان از شبکه‌های اجتماعی در یک بازه زمانی را محدود می‌کنند؛ شبیه اتفاقاتی که در اردوی تیم‌ملی هلند در جریان جام‌جهانی ٢٠١٤ رخ داد.
17 دی ماه برانکو از همه تشکر کرد "برانكو: مكاني نبايد نابود شود"از پیشکسوتانی که دنبال کار سوشا رفته‌اند، تشکر می‌کنم
 
 سوشا مکانی پس از حضور در دادسرای فرهنگ و رسانه و ارائه توضیحاتی، با دستور بازپرس بازداشت شد.

خبر كوتاه بود اما چند روزي اهالي فوتبال و رسانه‌ها را درگير خود كرده است. حميد درخشان بلافاصله پس از شنيدن اين خبر گفت: «سوشا قدر فرصتي كه پارسال به او دادم را ندانست. من به خاطر اينكه سوشا را براي تيم ملي تربيت كنم، به او ميدان دادم و نيلسون گلر خوب برزيلي را رد كردم تا اعتماد و اميد به دست بياورد. من در پرسپوليس به مهدي مهدوي‌كيا، ادموند بزيك و نيما نكيسا هم همين ميدان را دادم كه آنها قدر فرصت را دانستند اما سوشا مكاني ندانست!»

اما مهدي مهدوي‌كيا در خصوص بازداشت مكاني گفت: «من زياد در جريان داستان مكاني نيستم و از طريق رسانه‌ها متوجه شدم. متأسفانه اين اتفاقات در كشورمان مي‌افتد و فقط مختص فوتباليست‌ها نيست بلكه آنهايي كه معروف هستند، بيشتر در خطرند. در كل اتفاق خوبي نيست كه در زندگي شخصي ديگران جست‌وجو كرد و اينكه آنها در زندگي خود چه كاري انجام مي‌دهند.»

در ادامه مهدي طارمي و احمد نوراللهي دو بازيكن جوان پرسپوليس در تماس با علي دايي از او خواستند كه به همبازي‌شان كمك كند. دايي هم به اين دو اطمينان داد تا جايي كه قانون اجازه بدهد و حقوق شخصي كسي ضايع نشود، ماجرا را پيگيري مي‌كند و از آنها نيز خواست با درس گرفتن از اين اتفاقات متوجه باشند كه گاهي يك اشتباه مي‌تواند همه زندگي شخصي و حرفه‌اي يك ورزشكار را به هم بريزد.

علي پروين اسطوره باشگاه پرسپوليس نيز در مصاحبه اختصاصي با خبرورزشي گفت: «تازه نيم ساعت پيش در جريان مشكل سوشا مكاني قرار گرفتم و از همين فردا مي‌افتم دنبال كارش...»

كريم باقري هم براي ملاقات با سوشا مكاني در بند راهي زندان اوين شد اما به دليل عدم هماهنگي با قاضي پرونده نتوانست دروازه‌بان پرسپوليس را از نزديك ببيند و مجبور شد از همان راهي كه رفته، بازگردد.

همچنين محسن بنگر و مهدي طارمي با انتشار پست‌هايي در اينستاگرام به حمايت از سوشا مكاني پرداختند و رامين رضاييان هم از علي كريمي خواست به اين دروازه‌بان كمك كند.

جعفر كاشاني رئيس هيأت مديره باشگاه پرسپوليس هم اظهارنظري انجام داد و اعلام كرد دروازه‌بان بي‌اخلاق نمي‌خواهيم اما يك روز پس از انتشار اين حرف و پس از مصاحبه وكيل سوشا مكاني، حرفش را پس گرفت!

علي‌اكبر طاهري هم با وجود آنكه گفته مي‌شود مرتب به دادسرا مي‌رود و از طريق قاضي پرونده پيگير وضعيت سوشاست، از مصاحبه با رسانه‌ها در اين خصوص خودداري مي‌ورزد.

در اين ميان برانكو هم در كرواسي به سر مي‌برد و تا به حال حرفي در اين رابطه نزده است.
در همين راستا ديروز از طريق اصغر نيك‌سيرت مترجم برانكو توانستيم دقايقي كوتاه با سرمربي كروات پرسپوليس گفت‌وگو كنيم.

آقاي برانكو، از ماجراي سوشا مكاني باخبر شديد؟
بله، متأسفانه خبردار شدم كه چه اتفاقي افتاده است.

چه نظري در اين رابطه داريد؟
نظري ندارم!

به هر حال شما سرمربي پرسپوليس هستيد و نمي‌شود نسبت به اين اتفاق كه براي گلر اول تيم افتاده، بي‌تفاوت باشيد!
(كمي يخ برانكو باز مي‌شود) چه بگويم؟ از آقاي طاهري خواستم پيگير كار سوشا باشند تا هر چه زودتر مشكل او حل شود.

بي‌تعارف نظر خود شما چيست؟
سوشا دروازه‌بان خوب و ملي‌پوش ايران است. بايد به او كمك شود و نابود شدن فوتبال اين دروازه‌بان درست نيست. اميدوارم هر چه سريع‌تر شرايطي فراهم و با پادرمياني آدم‌هاي بانفوذ اين داستان حل شود.

اتفاقاً علي دايي، علي پروين و كريم باقري هم دنبال كار سوشا رفته‌اند اما معلوم نيست اين مشكل حل شود يا نه.
به عنوان سرمربي پرسپوليس از همه بزرگان و پيشكسوتان اين تيم كه براي كمك به سوشا مكاني پيشقدم شده‌اند، تشكر مي‌كنم.

19 دی ماه خبر از برگزاری جلسه ای اثر گذار داشت "جلسه امروز، تکلیف سوشا را روشن می‌کند/آزادي موقت با وثيقه يا حبس موقت تا سقف 3 ماه
 
فوتبال ایران > لیگ برتر - بازداشت سوشا مکانی سوژه روز فوتبال ایران است. این روزها اهالی فوتبال، چه آنها که داخل گود هستند و چه آنها که خارج از گود، حکم علاقه‌مند فوتبال را دارند، درباره آخرین وضعیت سوشا می‌پرسند و پیگیر شرایط این دروازه‌بان جوان هستند.

آخرين خبري كه از سوشا رسانه‌اي شد، خبر پايان قرنطينه او و انتقالش به بند بود. اين خبر آخرين ساعات چهارشنبه شب از طريق خبرگزاري ميزان كه منتسب به قوه قضاييه است، منتشر شد و روز بعد در رسانه‌هاي نوشتاري و مجازي بازتاب داشت.

سوشا امروز، فردا آزاد مي‌شود يا 3 ماه ديگر؟!
با اين حساب سوشا حالا در بند عمومي زندان اوين است و در فضاي مجازي شايعات مختلفي درخصوص او به راه افتاده است. يك شايعه اين است كه سوشا امروز يا فردا با قرار وثيقه آزاد مي‌شود، شايعه ديگر اين است كه سوشا مكاني بايد حداقل 3 ماه بازداشت باشد و شايعه ديگر هم از ادامه بازداشت او تا زمان برگزاري دادگاهش حكايت دارد.

سوشا محروم است
اما چه سوشا امروز، فردا آزاد شود، چه چند ماه ديگر، يك موضوع قطعي است؛ سوشا محروم است و حق بازي در فوتبال ايران را ندارد... يك منبع موثق با تأييد اين خبر به خبرورزشي گفت: «بعيد است با اتفاقاتي كه رخ داده، كميته اخلاق و كميته انضباطي فدراسيون فوتبال اجازه بدهند سوشا ديگر در فوتبال ايران قرارداد ببندد و بازي كند.» پيش از اين در گمانه‌زني‌ها آمده بود سوشا دست‌كم تا پايان فصل جاري محروم است و بعد از پايان فصل، حكم رسمي دادگاه تعيين مي‌كند محروميت سوشا مادام‌العمر است يا يكي، دو ساله!

اعتراض وكيل سوشا
اما درحالي كه برخي اهالي فوتبال دنبال آزادي سوشا افتاده بودند و اتفاقاً همين پيگيري‌ها، باعث شد پرونده مكاني پيچيده‌تر شود، وكيل سوشا هم به حكم بازپرس پرونده اعتراض كرد. وكيل سوشا معترض است چرا موكل او بايد بازداشت باشد و چرا با قرار وثيقه آزاد نمي‌شود؟

امروز جلسه رسيدگي به اعتراض وكيل
قرار است امروز رئيس دادسراي كاركنان دولت به بررسي اعتراض وكيل سوشا بپردازد. به گفته يك منبع آگاه؛ «اگر در اين جلسه، اعتراض وكيل سوشا پذيرفته شود، پرونده دوباره به قاضي بيژن قاسم‌زاده، بازپرس شعبه ويژه جرايم ورزشي سپرده خواهد شد تا قرار وثيقه را تعيين كند اما در غير اين صورت، بازداشت موقت سوشا تا سقف 3 ماه ادامه خواهد داشت.» وكيل سوشا به او اميدواري داده امروز يا فردا آزاد مي‌شود.

سوشا در صورت آزادي بايد منتظر دادگاه باشد
حتي اگر اعتراض وكيل سوشا پذيرفته شود (كه برابر با شنيده‌هاي ما احتمالش كم است) و سوشا با قرار وثيقه از زندان بيرون بيايد، باز هم مكاني بايد منتظر برگزاري دادگاه خود باشد و در اين مدت مجوز همراهي پرسپوليس را نخواهد داشت.

منتظر اعلام رسمي باشيد
اما در جامعه خيلي‌ها مي‌پرسند جرم سوشا واقعاً چيست؟! در پاسخ به اين سؤال، هر كس حرفي مي‌زند. يكي مي‌گويد شاكي شخصي دارد، ديگري مدعي است عكس‌هايي از گوشي طرف مقابل سوشا لو رفته و نوجوان هكر 16 ساله گوشي آن شخص را هك كرده و عكس‌هاي سوشا از آن طريق لو رفته و روي اين مشكلات هم ماجراي پورشه اهدايي و پس گرفتن هديه و... پيش آمده اما حقيقت اين است كه تا مرجع قضايي به طور كامل اطلاع‌رساني نكند، همه چيز در حد حرف و شايعه خواهد بود.

پرونده در دادگاه است
مراجع قضايي هم ديروز از رسانه‌ها خواستند از اظهار نظر در اين خصوص خودداري كنند. در حالي كه از غروب چهارشنبه برخي پايگاه‌هاي خبري از احضار 5 بازيكن پرسپوليس خبر داده بودند و برخي روزنامه‌ها هم اين احضار را منعكس كردند، يك منبع آگاه قضايي با تكذيب خبر احضار 5 بازيكن، هشدار داد اين‌گونه اظهار نظرها جنبه محرمانه دارد... اين منبع آگاه قضايي گفت: «پرونده سوشا اكنون در دادگاه است تا به اعتراض وكيل او رسيدگي شود و زماني كه پرونده در دادگاه باشد، تحقيقي روي آن انجام نمي‌شود.» ناگفته نماند خبرورزشي خبر احضار 5 بازيكن را به نقل از يك پايگاه خبري منتشر كرد و البته اظهار نظر بازپرس را هم منعكس كرده بود البته روابط عمومي باشگاه پرسپوليس هم ديروز در گفت‌وگو با خبرورزشي اعلام كرده بود هيچ احضاريه‌اي به دست اين باشگاه نرسيده است.

تكذيب شايعه خودكشي سوشا
ديشب اما شايعه جديدي در فضاي مجازي راه افتاد مبني بر خودكشي سوشا مكاني در زندان كه بلافاصله اين شايعه تكذيب شد. خبرورزشي از رسانه‌هاي مجازي توقع دارد از هرگونه شايعه‌سازي كه باعث نگراني خانواده‌ سوشا مي‌شود، خودداري كنند.

سوشا بدشانس است اما قانون چه مي‌شود؟!
در مورد سوشا، بهترين راه صبر كردن و پرهيز از هياهوست. عاقلانه‌تر اين است كه اجازه بدهيم پرونده روال قانوني‌اش را طي كند. در اينكه سوشا بدشانسي آورده، شكي نيست اما نمي‌توان از قوه قضاييه توقع داشت تخلف احتمالي اين دروازه‌بان را ناديده بگيرد. اگر سوشا مرتكب خطا شده باشد، بايد مثل هر خطاكاري مطابق قانون با او برخورد شود اما توقع اهالي فوتبال اين است كه اگر جايي براي بخشش وجود دارد، به سوشا تخفيف داده شود. توقع باشگاه پرسپوليس هم همين است و هيچ‌كس خواهان زير پا گذاشتن قانون نيست.

مگر نمي‌خواهيم فساد در ورزش ريشه‌كن شود؟
ضرورت تشكيل دادسراي ورزش

شعبه جرائم ورزشي دادسراي فرهنگ و رسانه‌ پرونده سوشا مكاني را بررسي مي‌كند و همچنان اين سؤال بي‌پاسخ مي‌ماند كه چرا ورزش ما دادسراي مستقل و ويژه‌اي براي بررسي جرائم ورزشي ندارد؟ چرا همان طور كه دادسراي سلامت، دادسراي نفت، دادسراي بانكي و... داريم، دادسراي ورزش نداريم؟! چند ماه قبل وقتي يك منبع آگاه در قوه قضاييه از تشكيل قريب‌الوقوع دادسراي ورزش خبر داد، توقع داشتيم وزارت ورزش كه داعيه برخورد با فساد در ورزش را دارد، فضاي لازم براي تشكيل دادسراي ورزش را در اختيار مراجع قضايي بگذارد كه اين اتفاق تا به حال رخ نداده است. اين ورزش با تمام كاستي‌هايش به يك دادسراي مستقل نياز دارد. دادسرايي كه به وضعيت اهالي ورزش و تخلفات احتمالي ورزشي‌ها رسيدگي كند... اين حرف ما نيست، حرف مردمي است كه مي‌گويند چگونه مي‌شود از جيب بيت‌المال، ميلياردها تومان به جيب ورزشكاران برود و برخي از آنها چشم به ناموس مردم هم داشته باشند اما به جرائم آنها رسيدگي نشود؟! تشكيل دادسراي ورزش به اين نياز پاسخ خواهد داد، البته به شرطي كه اراده‌اي براي برخورد با فساد وجود داشته باشد... اگر مي‌خواهيم ورزش پاكي داشته باشيم، به موازات فرهنگ‌سازي نياز به چنين دادسرايي داريم.

19 دی ماه پاسخ به شایعه سازان خود شد خبرسوشا مکانی خودکشی نکرده است
از زمانی که سوشا به زندان اوین رفته، شایعات مختلفی درباره او ساخته شده است.
دروازه بان پرسپولیس كه چند روزی است به زندان اوین رفته، این روزها علاوه بر اینكه باید به فكر حل مشكل و آزادی اش باشد، باید حواسش را جمع شایعات هم بكند. از زمانی كه او راهی زندان شده، شایعات مختلفی درباره سوشا شنیده شده كه این موضوع باعث ناراحتی دروازه بان سرخپوشان می‌شود.

یكی از بدترین شایعات درباره سوشا، شایعه خودكشی او در زندان بود كه اصلا مشخص نشد شایعه سازان به چه دلیل این شایعه را بر سر زبان ها انداختند. اما حالا این شایعه هم تكذیب شده تا مشخص شود كه درمورد سوشا نباید خبری را به جز آن‌هایی كه از منابع رسمی اعلام می شوند، جدی گرفت.
19 دی ماه خبر وثیقه یک میلیارد تومانی برای آزادی سوشا مکانی برای فوتبالدوستان هم امیدوارکننده بود و هم نا امید کننده !
 قرار بازداشت موقت دروازه‌بان تیم فوتبال پرسپولیس به وثیقه تبدیل شد.

 سوشا مکانی چند روزی است که در بازداشت به سر می‌برد اما امروز قرار بازداشت او به وثیقه تبدیل شد.

مبلغ وثیقه برای آزادی این دروازه‌بان یک میلیارد تومان است و خانواده و وکیل وی در تلاش هستند با تهیه سند زمینه آزادی مکانی را فراهم کنند تا پس از آن سایر مراحل قانونی برای بررسی به پرونده وی سپری شود.
 سرمربی پرسپولیس با جذب دروازه‌بان برزیلی برای تیمش مخالف است.

 در حالی که پیش‌بینی می‌شد باشگاه پرسپولیس در فصل نقل‌وانتقالات کمترین فعالیت را به واسطه اینکه برانکو ایوانکوویچ خواهان کمترین تغییر در تیمش بود، داشته باشد اما بازداشت سوشا مکانی شرایط عجیبی را در این باشگاه به وجود آورده است.

مسئولان باشگاه پرسپولیس امیدوار بودند با جذب علیرضا بیرانوند و عقد قرارداد با یک دروازه‌بان متوسط بتوانند نیم‌فصل دوم را بدون دغدغه از دست دادن دروازه‌بان‌های خود آغاز کنند که این اتفاق تا به امروز رخ نداده و بسیار بعید است جانشین مکانی یک دروازه‌بان ایرانی باشد. در چنین شرایطی طبیعی است که باشگاه پرسپولیس به دنبال درواز‌ه‌بان خارجی باشد.

مشکل جدید مسئولان باشگاه پرسپولیس این است که برانکو تمام گزینه‌های برزیلی معرفی شده از سوی آنها در پست دروازه‌بانی را رد کرده است. با توجه به اینکه بازیکنان برزیلی به مراتب از بازیکنان اروپایی ارزان‌تر هستند تا به امروز واسطه‌ها چند درواز‌ه‌بان برزیلی به برانکو معرفی کرده‌اند، اما این مربی حتی حاضر نیست فیلم این بازیکنان را ببیند و تأکید دارد که بازیکنان برزیلی در تفکرات او جایی ندارند. شاید به همین دلیل هم بود که این مربی کروات خیلی زود با فرناندو گابریل، هافبک پیشین پرسپولیس قطع همکاری کرد.

سرمربی پرسپولیس تمایلی دارد دروازه‌بان اول تیمش در نیم‌فصل دوم یک دروازه‌بان اروپایی باشد و جالب اینجاست که این دسته از بازیکنان جدا از اینکه قیمت بالایی دارند بلکه تمایلی هم برای حضور در فوتبال ایران ندارند. البته این دو مسئله فقط شامل بازیکنان باکیفیت اروپایی می‌شود. به هر حال پرسپولیسی‌ها این‌روزها بدجور به تکاپو افتاده‌اند تا دو دروازه‌بان به لیست تیم‌شان اضافه کرده و یک بازیکن خارجی را هم راضی کنند که این تیم را ترک کند تا جا برای دروازه‌بان جدید باز شود. از طرفی اردوی امارات سرخپوشان هم لغو شده و هر چه زودتر باید مکان جدیدی برای اردوی این تیم انتخاب شود.
20 دی ماه این سئوال ذهن خیلی ها را درگیر خود کرد "چرا بزرگان فوتبال ديگر كار سوشا را پيگيري نمي‌كنند؟

علي پروين، علي دايي و كريم باقري سه بزرگ فوتبال ايران بودند كه از روز اول پيگير كار سوشا مكاني شدند. آنها به هر جايي كه مي‌توانستند، رفتند تا پيگير كار سوشا باشند اما ناگهان ترجيح دادند پاي خود را از اين پرونده جنجالي بيرون بكشند. ديروز هم حسين كعبي وقتي به دادسرا رفت، در لحظه خروج گفت: «من اطلاعات اشتباه داشتم و ديگر مصاحبه نمي‌كنم.» اين جملات به خوبي نشان مي‌داد كه چهره‌هاي فوتبالي پس از گذشت چند روز، از هر طريقي در جريان اتفاقاتي قرار گرفته‌اند كه ترجيح داده‌اند پاي خود را به طور كامل از پرونده بيرون بكشند.

حتي پروين، دايي و كريم باقري در گفت‌وگو با مسئولان، رو به آنها گفتند: «مطمئن هستيم كه دستگاه قضا منصف است و بهترين تصميم را مي‌گيرد. به همين خاطر ما دخالتي نمي‌كنيم تا شما در آرامش تصميم‌گيرنده باشيد.» ديروز هم حسين كعبي در ديدار با مسئولان دادسراي فرهنگ و رسانه، دقيقاً همين جملات را تكرار كرد و ترجيح داد ديگر درباره اين پرونده اظهار‌نظر نكند.

آزادي دروازه‌بان پرسپوليس در گرو وثيقه يك ميلياردی مکانی می‌تواند تمرین کند، بازی نه!

 
سوشا مکانی امروز آزاد می‌شود... در صورت سپردن وثیقه یک میلیارد تومانی، سوشا مکانی امروز موقتاً آزاد خواهد شد اما بازپرسی از او ادامه خواهد داشت. آنهایی که پرونده بازداشت سوشا را پیگیری می‌کنند، این گزارش را بخوانند...

تبديل قرار بازداشت به قرار وثيقه
صبح ديروز باتوجه به اعتراض وكيل سوشا مكاني به طولاني شدن بازداشت موقت او، پرونده سوشا روي ميز رئيس دادسرا قرار گرفت و قرار بازداشت موقت تبديل به قرار وثيقه شد. با اين حساب، پرونده دست بازپرس برگشت و برابر با شنيده‌ها قرار وثيقه يك ميلياردي صادر شد.

آزادي در گرو طي شدن روند قانوني
بلافاصله پس از تبديل قرار بازداشت موقت به قرار وثيقه، برخي رسانه‌هاي مجازي ادعا كردند سوشا آزاد شده است اما يك مقام آگاه قضايي توضيح داد سوشا همچنان در زندان است و آزادي او نيازمند طي شدن روال قانوني است. روال قانوني اين است كه امروز خانواده سوشا و وكيل او يك سند ملكي به ارزش يك ميليارد تومان به دادسرا تحويل دهند تا اين ملك از سوي كارشناس، ارزشيابي شود. بعد از تأييد، بازپرس نامه آزادي با قرار وثيقه را صادر خواهد كرد و احتمالاً تا عصر امروز مكاني آزاد مي‌شود، البته به شرط اينكه تمام اين كارها همين امروز انجام شود.

وكيل سوشا عوض شد
وكيل مكاني هم ديروز تأييد كرد احتمال آزادي سوشا وجود دارد و او در صورت طي شدن روال قانوني امروز آزاد مي‌شود. پيش از اين بهنام علي‌‌محمدي، وكيل سوشا بود اما حالا از ديروز وكالت سوشا را شخصي به نام مرتضي محمدي برعهده گرفت. مرتضي محمدي از رسانه‌ها خواست به شايعات دامن نزنند تا آزادي سوشا با قرار وثيقه روال قانوني‌اش را طي كند.

شايعه‌سازي و جوسازي ممنوع
ديروز همچنين يك مقام آگاه قضايي هم با تأكيد دوباره روي اين نكته كه اظهارنظرهاي غيرواقعي در پرونده سوشا مجرمانه است، از رسانه‌ها خواست اجازه ندهند جو مسمومي پيرامون اين پرونده ايجاد شود. طي روزهاي اخير از تعداد مصاحبه‌ها به نفع دروازه‌بان پرسپوليس كاسته شده و گويا زواياي تاريك اين پرونده در حال روشن شدن است.

پدر سوشا: به مادرش رحم كنيد
البته ديروز پدر سوشا هم به شدت از شايعات ناراحت بود. پدر سوشا گفت: اين شايعات آزاردهنده باعث بيماري همسرم شده، خواهش مي‌كنم شرايط ما را درك كنيد. همسرم يك مادر است و وقتي شايعه كذب خودكشي منتشر مي‌شود، به‌هم مي‌ريزد. پدر سوشا به همراه وكيل او پيگير كارهاي پسرش بود.

خانواده سوشا نگران فوتبال مكاني
پدر سوشا همچنين نگران وضعيت فوتبال پسرش هم بود و مي‌گفت اميدوارم به فوتبال سوشا لطمه نخورد. پدر مكاني گفت: «خدا كند شرايط به گونه‌اي نباشد كه فوتبال سوشا لطمه ببيند.» اما برابر با شنيده‌هاي ما، سوشا شانس زيادي براي بازگشت به فوتبال حرفه‌اي ندارد.

سوشا تمرين مي‌كند، بازي نه!
ديروز يك منبع آگاه به خبرورزشي گفت:‌ »سوشا از همان روز آزادي مي‌تواند در تمرين پرسپوليس شركت كند، مگر آنكه باشگاه پرسپوليس اين اجازه را ندهد. البته احتمال بازي كردن سوشا خيلي كم است و احتمالاً فدراسيون باتوجه به اين پرونده بين 6 ماه تا 3 سال براي دروازه‌بان پرسپوليس محروميت در نظر مي‌گيرد.

بازپرسي ادامه دارد
البته بازپرسي از سوشا حتي بعد از آزادي او هم ادامه خواهد داشت. حتي اگر مكاني امروز با وثيقه آزاد شود، بايد در روزهاي مشخص براي بازپرسي به دادسرا برود و تحت بازجويي قرار بگيرد... اين بازجويي‌ها تا زمان تكميل پرونده ادامه خواهد داشت و بعد از آن سوشا بايد منتظر تشكيل جلسه دادگاه باشد... دادگاهي كه حكم نهايي را صادر خواهد كرد: «از تبرئه تا جريمه، از شلاق تا زندان، از يك سال تا 5 سال حبس...» بهتر است، پيش‌داوري نكنيم و همه چيز را به قانون بسپاريم.

آيا سوشا پرونده ديگري هم داشت؟
اين روزها خبرهاي مختلفي درباره سوشا مكاني و پرونده جنجالي‌‌اش به گوش مي‌رسد. بي‌شك قوه قضائيه، با توجه به اسناد و مدارك بهترين تصميم را درباره دروازه‌بان پرسپوليس مي‌گيرد. در اين بين اما خبرهايي هم به گوش مي‌رسد مبني بر اينكه پرونده فعلي او، تنها پرونده‌‌اش نيست. درست يا اشتباه بودن خبر با راوي اما گويا سوشا حدود 4 سال قبل هم پرونده ديگري در دادسراي فرهنگ و رسانه داشته كه در پايان آن پرونده كارش به پرداخت غرامت كشيد و چند صد ميليون به شاكي پرداخت كرد. اين پرونده اتفاقاً به پرونده جديد او ضميمه شده كه نشان مي‌دهد او قبلاً هم به دادسرا رفته و پرونده داشته است.

 
سوشا مکانی احتمالا امروز از زندان آزاد می شود اما این آزادی او شاید دائمی نباشد. او جایی نمی تواند برود تا زمانیکه دادگاه تشکیل شود و درباره اش تصمیم نهایی را بگیرند.

 سوشا مکانی این روزها وضعیت خوبی ندارد و به شدت نگران آینده است. او با چندین و چند مشکل ریز و درست روبروست و یکی از کوچکترین مشکلاتش این است که متهم به انتشار عکس ها شده است. علی محمدی وکیل سابق سوشا که به تازگی کار وکالت او را به فرد دیگری داده است، با تائید این خبر می گوید: «مقام قضایی اعتقاد دارد او عکس ها را خودش منتشر کرده است و این اتهام به سوشا وارد است.»

مکانی کار سختی برای دفاع از خود دارد. این پرونده هیچ بعید نیست به محرومیت بسیار سنگین اش از فوتبال منتهی شود. پرونده مکانی دو مرجع قضایی در حال پیگیری است؛ شعبه 4 دادسرای تهران و کمیته اخلاق فدراسیون فوتبال. در پرونده سوشا مکانی مدارکی وجود دارد که به احتمال فراوان محرومیت سنگین او را از فوتبال در پی خواهد داشت. در واقع مکانی از بازگشت دوباره به فوتبال بسیار نا امید است و به همین دلیل قصد دارد امروز پس از خروج از زندان، به دیدار محمد دادکان و طالقانی دو رئیس سابق فدراسیون فوتبال و فدراسیون کشتی برود و از آنها کمک بخواهد تا زمینه را برای بخشش مهیا سازند. هر چند شاکیان خصوصی مکانی رضایت داده اند اما دادگاه از جنبه عمومی پرونده، مشغول پیگیری آن است.

 آنچه قابل پیش بینی است، به زودی دادگاه برای تصمیم گیری درباره این پرونده جنجالی تشکیل جلسه خواهد داد و مکانی تا آن زمان باید دفاعیات خود را کامل کند. با توجه به مدارک موجود در پرونده، او کار ساده ای ندارد. سوشا امیدوار است در پایان این پرونده، تنها محکوم به محرومیت از فوتبال شود و برایش جریمه سنگین دیگری در نظر گرفته نشود. سوشا مکانی فعلا برای خروج از زندان یک نقشه دیگر هم کشیده، اینکه به ابن بابویه برود و سر مزار غلامرضا تختی اسطوره اخلاق حاضر شود

20 دی ماه  رسانه های بین المللی از قصه سوشا عقده گشایی کردند !!!

معروفیت بین‌المللی سوشا مکانی!

 سوشا مکانی حالا تبدیل به یک چهره بین‌المللی شده است. ساعاتی بعد از انتشار شایعه خودکشی دروازه‌بان پرسپولیس در زندان و تکذیب آن، عکس و خبر مربوط به بازداشت سوشا در اکثر رسانه‌های جهان منتشر شد.

از بخش ورزشي سايت ياهو گرفته تا روزنامه‌هاي فرانسوي، تركيه‌اي و پرتغالي، اتفاقات به وجود آمده براي دروازه‌بان پرسپوليس را همراه با عكس‌هاي منشوري او منتشر كردند. جالب اينكه بخش فرانسوي سايت ياهو، در بخشي از گزارشش درباره سوشا به اين نكته اشاره كرد‌ كه فرد ديگري كه شرايط دروازه‌بان پرسپوليس را داشته، بعد از احراز جرمش، 3 ماه آب خنك خورده است.
سايت روزنامه تركيه‌اي حريت در گزارشي با تيتر «سوشا مكاني به علت انتشار چند عكس بازداشت شد» به دستگيري دروازه‌بان پرسپوليس اشاره كرد. اين روزنامه در گزارش خود نوشت احتمال هك شدن صفحه شخصي مكاني وجود دارد و دستگيري اين دروازه‌بان بازتاب گسترده‌اي در جامعه ورزش ايران داشته است.

سايت مجله سوفوت هم در گزارشي مفصل به دستگيري سوشا اشاره كرد. در اين گزارش نوشته شده است: «دروازه‌بان ۲۹ ساله پرسپوليس و دروازه‌بان سوم تيم ملي ايران تاوان لو رفتن عكس‌هاي شخصي‌‌اش را پرداخت. اين دروازه‌بان دستگير و در زندان اوين حبس شد. پليس ايران او را به «فساد و توهين» به جامعه ايراني متهم كرده است.»
كوئنتين مولر، خبرنگار مجله سوفوت در ادامه گزارش خود نوشته است: «تصاوير شخصي سوشا در شبكه اجتماعي تلگرام كه در ايران محبوب‌تر از فيسبوك است، پخش شد. اين ماجرا در رسانه‌هاي ايران بازتاب گسترده‌اي داشت و باشگاه پرسپوليس هم از اين دروازه‌بان حمايت نكرد.»

سايت رومانيايي «فاناتيك» هم در خبري ويژه به دستگيري سوشا اشاره كرده است: «دروازه‌بان تيم ملي ايران پس از انتشار تصاوير شخصي‌‌اش در شبكه‌هاي اجتماعي دستگير شد. خبرگزاري ايراني ميزبان خبر دستگيري اين دروازه‌بان را تأييد و اعلام كرد يكي از شاكيان وي دست از شكايت خود كشيده است. تحقيق‌ها در مورد انتشار اين تصاوير ادامه دارند. بهنام علي‌محمدي، وكيل اين بازيكن، اعلام كرده سوشا مقصر نيست و صفحه تلگرام وي هك شده است.»
رسانه‌هاي كشورهاي ديگر مثل هلند و اسلووني هم خبر دستگيري مكاني را پوشش داده‌اند.

همان روز برانکو هم از حمایت  از سوشا مکانی خبر می دهد
برانکو افزود: من و باشگاه از سوشا حمایت می کنیم و تا زمانیکه شفاف سازی دقیق نشود، نمی توانیم صحبت دقیقی داشته باشیم.

ایوانکوویچ در پاسخ به این سئوال که گزینه دروازه بانی پرسپولیس ایرانی است یا خارجی؟ توضیح داد: یک دروازه بان خوب می خواهیم و ایرانی یا خارجی بودن، آن مهم نیست. می دانیم که دروازه بان های خوبی ایرانی با باشگاه های خود قرارداد دارند و سخت است تا گزینه ایده آلی را جذب کنیم.

خلاصه 20 دی ماه خبر امیدوار کننده منتشر شد"سوشا مکانی آزاد شد
دروازه‌بان تیم فوتبال پرسپولیس از زندان آزاد شد.

سوشا مکانی که به دلیل انتشار عکس‌های خصوصی‌اش و داشتن شاکی خصوصی راهی زندان اوین شده بود، امروز (یکشنبه) با قرار وثیقه آزاد شد.

دروازه‌بان پرسپولیس برای آزادی وثیقه‌ای یک میلیاردی ارائه کرده است.

 21 دی ماه سوشا آزاد شد "راي روبه‌‌رو نشدن با عكاسان و گزارشگران سوشا به درخواست خودش از در بالایی زندان آزاد شد!

 - سوشا مکانی که یک‌شنبه هفته گذشته بعد از احضار به دادسرا و شعبه ویژه جرایم ورزشی با حکم بازپرس بازداشت موقت شده بود، بعد از گذشت یک هفته، دیروز با صدور حکم آزادی مشروط و موقت خود، از حبس بیرون آمد.

سوشا 90 دقيقه بيشتر در زندان ماند
نامه آزادي سوشا حوالي ساعت 12 ظهر ديروز با قرار وثيقه‌اي سنگين كه گفته مي‌شود يك ميليارد تومان بوده، صادر شد اما آزادي او تا حوالي ساعت 18 طول كشيد البته سوشا مي‌توانست ساعت 16:30 از زندان بيرون بيايد اما به درخواست خودش، حدود 90 دقيقه بيشتر در اوين ماند چرا كه انگار نمي‌خواست با عكاسان و گزارشگران مقابل در اوين روبه‌رو شود.

سوشا در اتاق افسر نگهبان
از آنجايي كه اعلام شده بود سوشا ساعت 16 آزاد مي‌شود، خبرنگاران، عكاسان و گزارشگران زيادي خودشان را به فضاي بيروني زندان اوين رسانده بودند اما سوشا وقتي ساعت 16:30 به اتاق افسر نگهبان رسيد و از طريق دوربين‌هاي مدار بسته متوجه حضور عكاسان و دوربين‌ها شد، اعلام كرد تا اين عكاس‌ها و فيلمبردارها بيرون هستند، خارج نمي‌شوم!

سوشا براي خروج ماشين خواست
اين حرف را يكي از زندانيان موقع آزادي از اوين زد... اين شخص وقتي از زندان بيرون آمد، به همكاران عكاس ما كه منتظر خروج سوشا بودند، گفت: «دروازه‌بان پرسپوليس در اتاق افسر نگهبان نشسته و چايي مي‌خورد و مي‌گويد تا اين عكاسان و خبرنگاران نروند، از زندان خارج نمي‌شوم! او از افسر نگهبان خواسته مجوز بگيرد، اتومبيل براي بردنش به داخل زندان بيايد و با ماشين از زندان خارج شود.»

واكنش‌ها به درخواست عجيب سوشا
رسانه‌اي‌هايي كه بيرون اوين بودند، وقتي اين نقل قول را شنيدند، با خودشان گفتند يعني چي؟! يعني اگر ما از او عكس نگيريم، مردم فكر مي‌كنند از اول هم زنداني نبوده و خبر بازداشت او دروغ بوده است؟... در اين ميان يكي از حاضران گفت حق دارد، حرفي براي گفتن ندارد، نه مي‌تواند ادعا كند بيگناه هستم، نه مي‌تواند اعتراف كند گناهكارم.

شأن و شخصيت رسانه‌ها؟!
در اين ميان، يكي ديگر از كساني كه از زندان اوين خارج شد و كسي نفهميد مأمور است يا زنداني تازه آزاد شده، به نمايندگان رسانه‌هاي گروهي گفت: «شما در اين سرما پشت در مانده‌ايد تا از سوشا عكس بگيريد، آن وقت او داخل اتاق نشسته و چايي مي‌خورد و گپ مي‌زند... شأن و شخصيت شما بالاتر از اين است كه معطل شويد.» و عكاسان و خبرنگاران در جواب او گفتند: «اين شغل ماست و بايد عكس بگيريم.»

از در بالايي رفت
در نهايت هم يك پرايد سفيد رنگ از در ورودي كارمندها وارد اوين شد و سوشا مكاني را از در بالايي زندان اوين خارج كرد... گفته مي‌شد يكي از اقوام سوشا هم در اين پرايد سفيد رنگ حضور داشت و مكاني بعد از روبوسي با او، سوار پرايد شد و رفت. اين اتفاق حوالي ساعت 18 افتاد و يكي از سربازها در همان تايم با مراجعه به عكاسان و گزارشگران به آنها گفت سوشا رفت. چند عكاس تا ساعت 19 بيرون زندان اوين ماندند، به اين هوا كه شايد مكاني همچنان در زندان باشد اما خبري نشد كه نشد و او از در بالايي رفت... حالا يك نفر بايد به اين سؤال جواب بدهد كه اگر عكاس‌ها از سوشا عكس مي‌گرفتند، چه مي‌شد؟! با خروج از در پشتي اوين، همه چيز از ذهن مردم پاك مي‌شود؟!

سوشا منتظر تكميل پرونده و تشكيل دادگاه
...حالا سوشا آزاد است البته مشروط و با وثيقه... هنوز معلوم نيست آيا او در تمرين پرسپوليس شركت مي‌كند يا نه؟! برابر با شنيده‌ها، فعلاً حق بازي ندارد و حضورش در تمرين هم منوط به اين است كه ساعت تمرين پرسپوليس با ساعت بازپرسي از او همزمان نباشد. گويا قرار است سوشا براي ادامه بازپرسي به دادسرا برود تا با تشكيل پرونده، دادگاه رسيدگي به اتهامات او تشكيل شود.

21 دی ماه هواداران پرسپولیس خوشحال خبر "مکانی در تمرین پرسپولیس حضور یافت"را مطالعه کردند.
دروازه‌بان تیم فوتبال پرسپولیس در تمرین امروز تیمش حضور یافت.

 سوشا مکانی که روز گذشته (یکشنبه) از زندان آزاد شده بود، امروز در تمرین تیم فوتبال پرسپولیس حضور یافت و مورد استقبال بازیکنان و مربیان قرار گرفت.
در همان روز
برانکو: مکانی دروازه‌بان‌ ماست
سرمربی تیم فو‌تبا‌ل پر‌سپولیس می‌گوید سوشا مکانی، د‌ر‌وازه‌بان این تیم است.

برانکو ایوانکوویچ پس از خروج از باشگاه پر‌سپولیس، اظها‌ر کرد: فعلا قصد مصاحبه‌ای ندارم. روز گذشته (یکشنبه) در کنفرانس خبری صحبت کردم.

او در پاسخ به سوالی درباره سوشا مکانی هم گفت: او د‌ر‌وازه‌بان ما است و قبلا هم د‌ر‌وازه‌بان ما بوده است و باید ببینیم در آینده چه اتفاقی می‌افتد.

برانکو درباره مذاکره باشگاه پر‌سپولیس با علیرضا حقیقی هم خاطر‌ نشان کرد: نمی‌دانم این اخبار را از کجا می‌آورید. من از این موضوع چیزی نمی‌دانم.

سرمربی تیم فو‌تبا‌ل پر‌سپولیس در پایان درباره جذب د‌ر‌وازه‌بان برای پر‌سپولیس نیز، خاطر‌ نشان کرد: قطعا به دنبال جذب د‌ر‌وازه‌بان خواهیم بود، زیرا ایمان صادقی از جمع ما جدا شده است.

21 دی ماه اولین گفتگو سوشا مکانی منتشر شد" صحبت‌هایم با طاهری خصوصی بود
د‌ر‌وازه‌بان تیم فو‌تبا‌ل پر‌سپولیس می‌گوید صحبت‌هایش با سرپرست باشگاه پر‌سپولیس خصوصی بود.

سوشا مکانی پس از خروج از باشگاه پر‌سپولیس درباره جلسه‌اش با علی اکبر طاهری، اظها‌ر کرد: صحبت‌های خصوصی را مطرح کردیم. بعدا درباره این که چه اتفاقاتی خواهد افتاد صحبت می‌کنم.

او در ادامه درباره این که در پر‌سپولیس می‌ماند یا خیر؟ گفت: بعدا در مورد این مسائل صحبت خواهم کرد.

22 دی ماه روازه‌بان پرسپوليس با پژو GLX به باشگاه رفت

سوشا مکانی در زندان والیبال بازی می‌کرد!

 

 سوشا مکانی که به دلیل انتشار عکس خصوصی‌اش و داشتن شاکی خصوصی چند روزی در بازداشت به‌سر می‌برد، روز یک‌شنبه گذشته آزاد شد.

دروازه‌بان پرسپوليس يك روز پس از آزادي (بخوانيد دوشنبه) راهي دفتر باشگاه شد تا تكليف خود را مشخص كند. روز گذشته و پس از حضور سوشا مكاني در دفتر باشگاه پرسپوليس، اتفاقاتي افتاد كه در زير مي‌خوانيد.

گلر پرسپوليس با پژو GLX آمد!
حوالي ساعت 12 ظهر ديروز، سر و كله يك خودروي پژو GLX سر كوچه باشگاه پرسپوليس (ميدان شيخ‌بهايي) پيدا شد. اين ماشين چهار سرنشين داشت. سوشا مكاني، برادرش و همين‌طور دو تن از دوستان دروازه‌بان پرسپوليس كه خودشان را به دفتر باشگاه رساندند. سوشا مكاني به سرعت برق و باد از ماشين پياده شد و از پله‌هاي دفتر باشگاه بالا رفت بدون آن كه با خبرنگاران صحبت كند!

پارك خودرو جلوي پاركينگ باشگاه
از آنجايي كه خودروي حامل دروازه‌بان پرسپوليس جلوي در پاركينگ باشگاه پارك شده بود، نگهبان باشگاه از دوستان سوشا خواست ماشين را جابه‌جا كنند. در همين حين يكي از رفقاي سوشا مكاني به برادر گلر پرسپوليس به شوخي گفت كه فكرش را مي‌كردي برادرت به زندان بيفتد تا به جاي پورشه و لكسوس، سوار پژو GLX شوي؟!

واليبال در زندان!
عكاس خبرورزشي كه جلوي در باشگاه حضور داشت، از زبان يكي از رفقاي سوشا مكاني شنيد كه دروازه‌بان پرسپوليس در ندامتگاه اوين، واليبال بازي مي‌كرده است. ظاهراً در زمان بازداشت سوشا مكاني، مسابقاتي دوره‌اي در رشته واليبال در ندامتگاه اوين بين مددجويان برگزار مي‌شده و گلر پرسپوليس هم در اين رقابت‌ها شركت كرده است! گفتني است اين مسابقات بين بندها بوده است.

ببخشيد، مصاحبه نمي‌كنم!
سوشا مكاني پس از پايان جلسه با علي‌اكبر طاهري از دفتر باشگاه خارج شد و در مواجهه با خبرنگاران گفت: «خيلي ببخشيد، فعلاً صحبت نمي‌كنم البته به زودي حرف‌هايم را خواهم زد!»

22دی ما سوشا مکانی وکلای قبلی خود را عزل و وکیل جدید خود را معرفی کرد"
سوشا مکانی وکلیش را عزل کرد
دروازه‌بان تیم فوتبال پرسپولیس وکیل جدیدی را برای خود انتخاب کرد.

سوشا مکانی دروازه‌بان تیم فوتبال پرسپولیس با انتشار مطلبی در صفحه اینستاگرام خود از تغییر وکیل خود خبر داد. او در این پست نوشت: "نظر به اینکه بعضی از اظهار نظرها و اقدامات وکلای سابق اینجانب آقای بهنام علی‌محمدی و آقای مرتضی محمدی در مراجع قضایی و مصاحبه‌های صورت گرفته مورد تایید اینجانب نبوده و نمی‌باشد در تاریخ 21 / 10 / 94 مراتب عزل آن‌ها به مراجع قضایی اعلام گردید و آقای حسین اصلانی وکیل پایه یک دادگستری به عنون وکیل اینجانب معرفی گردید. لطفا به اظهار نظرها و مصاحبه‌های غیر رسمی توجه نفرمایید".
22 دی ماه توضيح يك مقام آگاه قضايي در مورد پرونده سوشا خبر ساز شد

به خاطر چند عکس شخصی از کسی وثیقه سنگین نمی‌خواهند

 از روزی که سوشا مکانی بازداشت شد، برخلاف تصور عموم که منتظر بودند با قرار کفالت یا وثیقه‌ای اندک آزاد شود، از زندان اوین سر درآورد. خیلی‌ها از خودشان می‌پرسیدند آیا واقعاً به خاطر لو رفتن چند عکس در فضای مجازی، دروازه‌بان سوم تیم ملی دستگیر می‌شود؟!

بعضي‌ها در پاسخ به اين سؤال مي‌گفتند او بد كاري كرده كه زنداني شده و عده‌اي هم معتقد بودند در حق سوشا اجحاف شده و مي‌خواهند از او آيينه عبرت بسازند.
در اين ميان علي پروين، كريم باقري و علي دايي به اتفاق مديران باشگاه پرسپوليس براي حل معضل سوشا قدم برداشتند اما آنها بعد از ملاقات با بازپرس، قاضي و آگاهي از برخي جزئيات پرونده، عقب‌نشيني كردند و فقط از اهالي فوتبال خواستند صبور باشند.

قوه قضاييه هم براي اينكه با آبروي سوشا بازي نشود هيچ موضوع و موردي را توضيح نمي‌داد و فقط وقتي برخي مصاحبه‌ها از سوي اهالي فوتبال به نفع دروازه‌بان پرسپوليس در رسانه‌‌ها منتشر شد، يك مقام قضايي لابه‌لاي حرف‌هايش هشدار داد رسانه‌ها و اهالي فوتبال از هرگونه اظهارنظر مجرمانه بپرهيزند و اجازه بدهند پرونده روال قانوني‌اش را طي كند.
اما وقتي سوشا با قرار وثيقه سنگين كه گفته مي‌شد يك ميليارد تومان است، آزاد شد اين سؤال پيش آمد كه مگر غير از عكس‌هاي لو رفته ماجراي ديگري وسط بوده است.
در حد گمانه‌زني، پيش از اين خبرها و روايت‌هايي شنيده شده بود مبني بر اينكه سوشا پرونده‌اي جدا از آن تصاوير دارد و حالا انگار همه چيز در حد شايعه نبوده و اين بازداشت دلايل ديگري داشته كه مردم از آن بي‌اطلاع هستند.

برخي افراد در فضاي مجازي براي سوشا دلسوزي مي‌كنند و مي‌پرسند چرا بايد بابت چند عكس يك ورزشكار بازداشت شود؟! اما آنها هم حتماً از خودشان پرسيده‌اند واقعاً براي چند تصوير لو رفته، يك ميليارد وثيقه مي‌گذارند. ديروز يك مقام آگاه قضايي هم در اين خصوص به خبرورزشي گفت: «هيچ كس حق ندارد جزئيات پرونده‌اي كه هنوز بسته نشده را افشا كند. بايد تا تكميل پرونده تشكيل جلسه دادگاه صبر كرد. ما هم قصد نداريم با آبروي سوشا بازي كنيم و موارد اتهامي او را در اختيار رسانه‌ها بگذاريم، سوشا از نگاه قانون فعلاً متهم است. جرم رخ داده و سوشا متهم است اما هنوز مجرم نيست. آنهايي هم كه فكر مي‌كنند سوشا فقط بدشانس بوده به يك نكته توجه داشته باشند كه قاضي هيچ‌گاه بابت چند تصوير لو رفته، قرار وثيقه يك ميليارد توماني صادر نمي‌كند.» اين مقام قضايي از توضيح بيشتر خودداري كرد.

23 دی ماه "حمایت اینستاگرامی برانکو از سوشا!

برانکو ایوانکوویچ، سرمربی کروات پرسپولیس بعد از بازداشت سوشا مکانی هیچ حرفی راجع به این قضیه نزد و تنها در گفت‌وگویی کوتاه و اختصاصی با خبرورزشی از افرادی که پیگیر کار گلر اول تیمش در نیم‌فصل اول بودند، تشکر کرد

 

اما برانكو بعد از ديدن سوشا و در آغوش گرفتن اين دروازه‌بان نظر خود را رسمي اعلام كرد. او روي صفحه اينستاگرامش با انتشار عكسي از خودش و سوشا نوشت: «سوشا بهترين. آيا بايد شماره يك را از بين برد؟!»
نكته: معلوم نيست در حالي كه سوشا مكاني عملكرد خوبي نداشته چرا برانكو از او حمايت مي‌كند؟ شايد چون مي‌‌داند كه نمي‌تواند گلر خوبي جذب كند.

23 دی ماه جلسه بازپرسی سوشا مکانی برگزار شد

اولین جلسه بازپرسی «سوشا مکانی» با حضور وکیل جدیدش برگزار شد.

صبح امروز اولین جلسه بازپرسی «سوشا مکانی» دروازه بان تیم پرسپولیس برگزار شد.

سوشا مکانی امروز با وکیل جدیدش به شعبه ویژه جرائم ورزشی دادسرای فرهنگ و رسانه مراجعه کرد و پس از چند ساعت پرسش و پاسخ دادسرا را ترک کرد.

23 دی ماه سوشا مکانی اولین مصاحبه مفصل خود در باره مسائل پیش آمده را انجام و خود را بی گناه خواند !!
سوشا مکانی: اشتباهی نکرده‌ام/ با نامزدم و خانواده‌اش در منزل جشن گرفته بودیم
 دروازه‌بان تیم فوتبال پرسپولیس تاکید کرد که کار اشتباهی نکرده و سرش را بالا می‌گیرد.

سوشا مکانی در گفت‌وگو با تسنیم در خصوص اتفاقات اخیری که برای او افتاد و راهی زندان شد، اظهار داشت: من کار اشتباهی نکردم و با نامزدم و خانواده‌اش در منزل شخصی جشن گرفته بودیم. فرد دیگری اشتباه کرده و تلگرام گوشی‌ام را هک کرده است. امیدوارم این فرد به دست قانون سپرده شود.

وی در مورد اینکه گفته می‌شود شاکی خصوصی دارد، عنوان کرد: شاکی خصوصی در کار نیست. برخی‌ها شایعه‌پراکنی کرده‌اند که شاکی خصوصی دارم اما به هیچ عنوان چنین چیزی صحت ندارد. متاسفانه خیلی‌ها به حاشیه‌ها دامن زدند که این دنیا و آن دنیا باید پاسخگو باشند. کاری نکردم که پشیمان باشم و همه کارهایم قانونی و رسمی بوده است.

دروازه بان پرسپولیس ادامه داد: اگر قرار است کسی شاکی باشد خانواده نامزدم هستند و می‌توانند شهادت دهند که همه چیز بین ما رسمی و قانونی بوده است. کار اشتباه را کسی انجام داد که صفحه شخصی‌ام را هک کرد و زندگی و آینده‌ام تحت تاثیر این کار قرار گرفت. با این حال سرم را به خاطر کار اشتباهی که نکردم بالا می‌گیرم.

مکانی خاطرنشان کرد: زندان تجربه‌ای است تا دوستان و دشمنانم را بشناسم. درجایی زندگی می‌کنم که همه دوستدار من نیستند و خیلی‌ها دشمن هستند. متاسفانه آسیب اصلی را نامزدم دید و او تنها ماند. کاری به زندگی شخصی کسی ندارم اما فردی که باعث جدایی چند روزه ما در زمان زندان شد، کار اشتباهی کرد.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا نگران آینده فوتبالش نیست، گفت: بیشتر از اینکه نگران آینده فوتبالی‌ام باشم نگران آبرویم هستم. امیدوارم حق به حقدار برسد، خدا را شکر بازپرس پرونده فردی ورزشی است و صحبت‌هایم را متوجه می‌شد.

دروازه‌بان پرسپولیس در خصوص آینده حضورش در پرسپولیس خاطرنشان کرد: من تصمیم‌گیرنده نیستم. پرسپولیس خانه من است و در این سال‌ها با این تیم زندگی کرده و خواهم کرد. اگر از خانواده‌ام بیرون کنند حرفی نیست و باید گفت که صاحبخانه فرد دیگری است.
پس از چند روز سکوت روز 28 دی ماه خبر از نظر کارشناس رسمی دادگستری در مورد هک تلفن همراه سوشا بی میان آمد .
آیا تلفن سوشا مکانی هک شده است؟!
پس از حواشی رخ داده و جنجال‌هایی که انتشار عکس‌های خصوص سوشا مکانی به پا کرد، گفته شد تلفن همراه دروازه‌بان پرسپولیس هک شده و او نقشی در انتشار عکس‌ها نداشته است.

 پلیس فتا پس از انجام تحقیقات اعلام کرد هک تلفن همراه مکانی صحت ندارد. اکنون صحت هک شدن تلفن وی با درخواست وکیلش و موافقت بازپرس پرونده به کارشناس رسمی دادگستری سپرده شده تا این موضوع را بررسی کند که آیا تلفن همراه دروازه‌بان پرسپولیس هک شده یا منبع انتشار عکس‌ها، خود مکانی بوده است.

البته اثبات این مسئله کمک زیادی به روند پرونده مکانی می‌کند اما جرم عمومی او همچنان پابرجاست. کارشناس رسمی دادگستری ظرف چند هفته آینده، این موضوع را بررسی خواهد کرد.
29 دی ماه وای بروزی پرده برون افتد "
كارشناس رسمي دادگستري تعيين مي‌‌كند چه كسي عكس‌ها را لو داد؟

جرم عمومی سوشا پابرجاست

 
 پرونده سوشا مکانی همچنان در شعبه جرائم ورزشی دادسرای فرهنگ و رسانه باز است و بازپرسی از این دروازه‌بان که با قرار وثیقه سنگین آزاد شده، ادامه دارد.

اما ديروز خبر رسيد با اينكه درپي ادعاي سوشا مكاني مبني بر هك شدن گوشي تلفن همراه او، پليس فتا پس از انجام تحقيقات اعلام كرد هك تلفن همراه مكاني صحت ندارد، وكيل سوشا درخواست كرد پرونده به كارشناس رسمي دادگستري سپرده شود و با موافقت بازپرس پرونده، قرار شد كارشناس رسمي دادگستري اين موضوع را بررسي كند و بگويد آيا تلفن همراه دروازه‌بان پرسپوليس هك شده يا منبع انتشار عكس‌ها خودش بوده است؟! البته يك منبع آگاه قضايي به خبرورزشي گفت: «اگر چه اثبات اين مسئله به روند پرونده مكاني كمك مي‌كند اما جرم عمومي سوشا همچنان پابرجاست.»

هفتم بهمن خبر از عدم حضور سوشا مکانی در تمرینات پرسپولیس منتشر شد "
طاهری: سوشا بازیکن ماست ولی به مراجع قضایی احترام می گذاریم
سرپرست باشگاه پرسپولیس گفت: «تا وقتی حکم سوشا صادر نشود او در تمرین شرکت نمی کند.»

علی اکبر طاهری سرپرست باشگاه پرسپولیس در مراسم ختم همایون بهزادی درباره وضعیت سوشا مکانی گفت: «ما به مراجع قضایی احترام می گذاریم. تا وقتی که حکم سوشا صادر نشود او در تمرین شرکت نمی کند. سوشا بازیکن ماست و ما به مراجع قضایی احترام می گذاریم.»

او درباره گزارش کمیسیون اصل نود مجلس درباره فساد در فوتبال گفت: «این گزارش ارائه شده اما هنوز چیزی به اثبات نرسیده. اگر از فوتبال صیانت نشود این رشته ورزشی زیبایی خود را از دست می دهد. فساد اگر وجود داشته باشد در همه جای فوتبال است و مربوط به جای خاصی نیست.»

10 بهمن پرسپوليسي‌ها در انتظار يك دردسر جديد

لوبانف دروازه‌بان اول است یا سوشا؟!

 
 با اینکه به نظر می‌رسید اطراف باشگاه پرسپولیس آرام‌تر از گذشته شده و آنها به آرامش رسیده‌اند اما باید در انتظار یک دردسر جدید برای این تیم و باشگاه باشیم.

ماجرا از حدود دو هفته قبل شروع شد. مسئولان باشگاه پرسپوليس هنگام عقد قرارداد با الكساندر لوبانوف، به اين دروازه‌بان ازبكستاني قول دادند كه او دروازه‌بان اصلي اين تيم در ليگ برتر باشد مديران و مربيان كادر فني پرسپوليس تصور مي‌كردند سوشا مكاني به دليل حواشي و مسائلي كه برايش پيش آمده تا پايان فصل نمي‌تواند اين تيم را همراهي كند اما ظاهراً مشكلات اين دروازه‌بان حل شده است تا جايي كه او ديروز (جمعه) در تمرين تيمش حاضر شد.

حتي مسئولان كميته اخلاق فدراسيون فوتبال مصاحبه‌هايي كرده‌اند كه نشان مي‌دهد سوشا نه تنها ديگر مشكلي براي تمرين كردن با تيم ندارد بلكه مي‌تواند به همراه سرخپوشان در بازي‌ها نيز شركت كند. اين اتفاق در حالي رخ مي‌دهد كه لوبانف فكر مي‌كرد دروازه‌بان اول شده و تا پايان فصل در 13 هفته پاياني مي‌تواند پشت‌سر كاپيتان در هر بازي به ميدان برود.

جالب اينكه سوشا در پرسپوليس نشان داده هيچ علاقه‌اي ندارد كه گلر دوم تيم باشد. او در زمان حضور نيلسون، هر وقت نيمكت‌نشين شد، يك حاشيه جديد براي تيم ساخت و در زمان سرمربيگري حميد درخشان و وقتي كه مسعود همامي جانشين نيلسون شده بود هم دلخوري داشت درست دو هفته مانده به پايان ليگ چهاردهم، درخشان رأي به نيمكت‌نشيني سوشا و بازي همامي داد كه سوشا با داد و بيداد فراوان، از هتل محل اسكان تيم خارج شد و به خانه برگشت. حالا بايد ديد اگر سوشا اجازه قطعي براي انجام بازي‌هايش را بگيرد، در كنار لوبانف باز هم خاطرات گذشته را براي هواداران تكرار مي‌كند يا از نظر اخلاقي دچار تحول شده است؟

10 بهمن خبری دیگر  از سوشا

با وجود ادعاي باشگاه پرسپوليس در مورد حكم كميته اخلاق

 

سوشا شانس بازی ندارد

- باشگاه پرسپولیس بعد از حضور مکانی در تمرین سرخپوشان ادعا کرد کمیته اخلاق حضور مکانی در بازی‌های پرسپولیس را هم بلامانع دانسته است

 

اما يك منبع آگاه در آخرين ساعات شب گذشته به خبرورزشي گفت: «در شرايط فعلي، امكان بازي كردن سوشا براي پرسپوليس وجود ندارد. او مي‌تواند در روزهايي كه قرار نيست براي ادامه بازپرسي به شعبه جرائم ورزشي دادسراي فرهنگ و رسانه برود، تمرين كند اما اين به معني صدور مجوز بازي كردن او نيست.»
به نظر مي‌رسد سوشا براي بازي كردن بايد منتظر بسته شدن پرونده‌اش و صدور حكم قطعي باشد.

 

توضيح باشگاه پرسپوليس در مورد مكاني

 

هنوز برای بازی کردن سوشا فکری نشده

 

 

 

 ساعت 11 دیروز سوشا مکانی در تمرین پرسپولیس حاضر شد و بعد از غیبتی نسبتاً طولانی‌مدت به تمرین پرداخت.

 

اين موضوع البته شائبه‌هاي جديدي را در مورد بازي كردن سوشا مكاني بعد از اتفاقاتي كه براي او رخ داده، به وجود آورد. بعد از آن كه مديرعامل پرسپوليس در مورد سوشا گفت: كميته اخلاق اعلام كرده از ديد آنها منعي براي تمرين و بازي كردن سوشا وجود ندارد، احتمالات و معادلات جديدي براي بازي كردن او به وجود آمد.

 

با اين وجود، مدير روابط عمومي پرسپوليس در مورد احتمال بازي كردن مكاني و مجوز جديد براي دروازه‌بان پرسپوليس مي‌گويد: سوشا فعلاً با پرسپوليس تمرين كرده و مشكلي از اين بابت ندارد اما فكري براي بازي كردن مكاني نشده است و لازم است در اين مورد بررسي‌هاي لازم انجام شود!

 

نكته: بررسي‌هاي لازم يعني گرفتن مجوز از مراجع ذيصلاح. اما كاش باشگاه پرسپوليس زودتر از اينها مكاني را كنترل مي‌كرد و كاش حداقل روزي كه او به سمت داور حمله‌ور شد باشگاه دست روي دست نمي‌گذاشت هر چند كه سوشا امسال از نظر فني هم خوب نبوده.هشتم بهمن خبر امیدوارکنند اول این مطلب منتشر شد "سوشا مکانی به تمرینات پرسپولیس باز می‌گردد
سوشا مکانی دروازه‌بان تیم فوتبال پرسپولیس که چند وقتی بود به دلیل مشکلات پیش آمده قادر به حضور در تمرینات این تیم نبود از فردا در تمرینات تیم فوتبال پرسپولیس شرکت خواهد کرد.

حضور مکانی در تمرینات پرسپولیس با تلاش‌های مسئولان این باشگاه و مساعدت مقام قضایی بوده و با موافقت صورت گرفته این دروازه‌بان بعد از مدت‌ها دوری از تمرینات پرسپولیس دوباره در کنار سایر سرخ‌پوشان به تمرین خواهد پرداخت.

علی‌اکبر طاهری  این خبر را تأیید کرد.

به هر حال باید منتظر بود تا رای دادگاه اعلام شود و تکلیف سوشا مکانی روشن شود و آنچه که حائز اهمیت است این است که بازیکنانی که مردم برایشان ارزش قائل می شوند باید خود بیشتر از هر کس دیگری پلیس کارهای خود باشند و برای مردمی که هوادارشان هستند ارزش قائل شوند و کاری را انجام ندهند که به قول خودشان سرشان پایین باشد وای به حال کسانی  که هواداران بدانند که الگوهای ورزشی اشان حاضر به رعایت حرمت جامعه و خودشان نیستند و آنوقت است که مردم آنها را از ته دلشان خط زده و هرگز حاضر به یاد آوری خاطرات خوش خود با آنها نمی شوند
عزیز شدن در بین مردم کار مشکلی نیست اما حراست از عزیز بودن کاری سخت و طاقت فرسا است که تنها با حفظ ارزشهای جامعه ممکن خواهد بود .
همانگونه که از هزاران ورزشکار دوست داشتنی و عزیز،تنها معدودی از آنها در خاطرات مردم زنده مانده اند و بقیه حتی نامشان نیز در لیست خاطرات مردمی  باقی نمانده است .
فوتبالیست های ما باید سیروس قایقرانها ، حجازی ها ،پروین ها وده ها ورزشکار لایق را الگوی کار خود قرار دهند و روحیه جوانمردی را ترویج کنند نه ....
یاد آوری  غزل شاعر شیرین سخن سعدی بد نیست "

بخت بازآید از آن در که یکی چون تو درآید

روی میمون تو دیدن در دولت بگشاید

صبر بسیار بباید پدر پیر فلک را

تا دگر مادر گیتی چو تو فرزند بزاید

این لطافت که تو داری همه دل‌ها بفریبد

وین بشاشت که تو داری همه غم‌ها بزداید

رشکم از پیرهن آید که در آغوش تو خسبد

زهرم از غالیه آید که بر اندام تو ساید

نیشکر با همه شیرینی اگر لب بگشایی

پیش نطق شکرینت چو نی انگشت بخاید

گر مرا هیچ نباشد نه به دنیا نه به عقبی

چون تو دارم همه دارم دگرم هیچ نباید

دل به سختی بنهادم پس از آن دل به تو دادم

هر که از دوست تحمل نکند عهد نپاید

با همه خلق نمودم خم ابرو که تو داری

ماه نو هر که ببیند به همه کس بنماید

گر حلالست که خون همه عالم تو بریزی

آن که روی از همه عالم به تو آورد نشاید

چشم عاشق نتوان دوخت که معشوق نبیند

پای بلبل نتوان بست که بر گل نسراید

سعدیا دیدن زیبا نه حرامست ولیکن

نظری گر بربایی دلت از کف برباید

منبع"
میزان
 تسنیم
فارس
روزنامه شهروند
 میزان
ایسنا
ایلنا
خبرآنلاین
ایسنا
 عصر ایران
خبرآنلاین
تماشاگران
  • نویسنده : یزد فردا
  • منبع خبر : خبرگزاری فردا