یزدفردا: استاندار یزد گفت: دولت به دنبال مردمی شدن و عادلانه کردن یارانه هاست و این هدف مهم نیازمند اصلاحات عمیق اقتصادی است.

به گزارش یزدفردا: مهران فاطمی، ظهر پنجشنبه در دیدار با جمعی از روحانیون و ائمه جمعه استان یزد با بیان اینکه برنامه اقتصادی کشور از مهمترین سئوالاتی است که در تمام ادوار به آن پرداخته شده است، اظهار داشت: در دولت سیزدهم اساس برنامه ریزی بر مبنای تحول است و این دولت به دنبال آن است که در حوزه های مختلف سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و... این مهم را اعمال کند.

وی ادامه داد: بحث اصلاحات عمیق در اقتصاد، از کلان برنامه های این دولت است که از ابتدای امر، به دنبال تحقق یافتن آن بود.

استاندار یزد با تاکید بر اهمیت مسئله تحول اقتصادی بیان کرد: اصلاحات عمیق که در حال انجام است، محورها و موضوعات گوناگون دارد که اولین مورد، اصلاحات در یارانه ها است که متاسفانه با توجه به اینکه سالانه ۱۰۰ میلیارد دلار یارانه انرژی و کالاهای اساسی پرداخت می شود، نرخ رشد اقتصادی تقریبا برابر صفر است .

وی ادامه داد: اصلاح در ساختار بودجه دولت، اصلاح در ساختار تجارت و ترانزیت، اصلاح در زمینه تولید، سرمایه گذاری و اشتغال و در نهایت مسئله فقر زدایی و حمایت از اقشار آسیب پذیر از دیگر محورهای برنامه اصلاح و تحول اقتصادی است.

استاندار یزد با اشاره به اینکه نقشه راه اقتصادی مردم در شورای هماهنگی سران سه قوه با دو رویکرد بدون فقرو بدون تورم تصویب و تایید شد، گفت: نکته اول اینکه عنوان «حذف ارز ترجیحی» عنوان غلطی است و طرحی که دولت به دنبال آن انجام است، بحث مردمی سازی و عادلانه کردن یارانه ها است.

فاطمی، علت این موضوع را نحوه اختصاص یارانه به افراد عنوان کرد و افزود: در چرخه اقتصاد، یارانه به تولید کننده و مصرف کننده پرداخت و یا در طول زنجیره یارانه پرداخت می شد؛ در صورتی که اکنون هدف این است که دست دلالان کوتاه شده و یارانه به طور مستقیم به دست مصرف کننده که مردم هستند، برسد.

ایجاد فضای رقابتی بین تولیدکنندگان

وی با اشاره به اینکه بحث حذف ارز و یارانه مطرح نیست، گفت: مقدار یارانه نه تنها کم نمی‌شود بلکه زیاد هم می‌شود و این مردم هستند که تصمیم می‌گیرند کدام کالا را انتخاب کنند و مجبور نیستند هر کالایی با هر کیفیتی را بخرند و در نتیجه فضای رقابتی برای تولیدکنندگان به وجود می آید.

استاندار یزد، علاوه بر بررسی ساختار بودجه ۱۴۰۱ و منابع مالی دولت، به علت خرید ارز آزاد و افزایش پایه پولی کشور پرداخت و گفت: بحث کرونا و استمرار آن در دنیا باعث شد که نیاز و تقاضا برای دارو و کالاهای پزشکی افزایش یابد و قیمت در این موارد به صورت جهانی افزایش یابد.

فاطمی عنوان کرد: مسئله خشکسالی به صورت جهانی و جنگ اوکراین باعث افزایش قیمت دانه های روغنی، سویا، گندم، ذرت و حبوبات شد علاوه بر آن همسایگی ایران با ۱۵ کشور و وجود هزار و ۵۰۰ کیلومتر مرز خاکی و صدها کیلومتر مرز آبی، خود عامل افزایش قاچاق و احتکار کالاهای مهم و اساسی است.

وی، با اشاره به وجود مرزهای مختلف آبی و خاکی با کشورهای همسایه و همچنین تفاوت فاحش قیمت های کالاهای اساسی با این کشورها، اظهار کرد: کشش قاچاق و احتکار کالاهای اساسی در ایران بسیار زیاد است، به عبارتی ایران بهشت قاچاقچیان است.

استاندار یزد با اشاره به نقش دلالان اظهار داشت: استفاده نادرست دلالان از ارز دولتی و فروش کالا به مردم به قیمت آزاد، خود عاملی است که تولیدکننده بیشتر متضرر شود.

فاطمی ادامه داد: افراد ثروتمند جامعه، بیشتر از یارانه استفاده می‌کنند و دهک های پایین که نمی توانستند کالاهای مورد نیاز خود را تامین کنند، مجبور شدند کمتر از کالاهای اساسی استفاده کنند.

رانت زا بودن مشکل شیوه اقتصادی فعلی است

وی، علاوه بر توضیح علت تفاوت در سرانه مصرف کالاها بین اقشار مختلف جامعه؛ غیر عادلانه بودن، غیر شفاف بودن و رانت‌زا بودن را مشکلات این شیوه اقتصادی دانست و گفت: دولت برای اصلاح این ریل غلط ورود کرد تا این شیوه ناعادلانه یارانه را اصلاح کند.

استاندار یزد در بخش دیگری از سخنان خود به علت واریز نشدن یارانه ها به حساب برخی سرپرست‌های خانوار پرداخت و گفت: افرادی که اخیرا ازدواج یا طلاق داشته اند، افرادی که از ابتدا ثبت نام نکردند و متولدین ۹۹ به بعد می توانند با مراجعه به سامانه هدفمندی یارانه ها به آدرس www.refahi.ir نسبت به ثبت اعتراض خود اقدام کنند.

فاطمی عنوان کرد: افرادی که از دریافت یارانه انصراف دادند، افرادی که قطع یارانه شده اند و افرادی که جزو سه دهک پایینی هستند و به اشتباه در دهک های بالا ثبت شده اند، می‌توانند با مراجعه به سامانه حمایت معیشتی نسبت به ثبت درخواست خود اقدام کنند.

وی با اشاره به اینکه در مسئله نان و دارو، یارانه به خود مردم داده نمی‌شود، گفت: در این مسئله یارانه به خود نانوا داده می‌شود و نان با همان قیمت قبلی به دست مردم می رسد.

استاندار یزد در مورد کمک هزینه معیشتی نیز گفت: افزایش قیمت ها برای یک خانواده چهار نفره برابر ۸۰۰ هزار تومان است و این در حالی است که کمک هزینه معیشتی با توجه به دهک های مختلف، بین یک میلیون و ۶۰۰ هزار تومان و یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان، به سرپرست خانوارها تعلق داده شده است.

فاطمی ضمن توضیحات لازم در خصوص کالا برگ الکترونیکی گفت: این کالابرگ همانند کارت بنزین است و صرفا با این یارانه می‌توان خرید کرد و پول نقدی نیست که این خود دارای دو حسن اساسی است؛ تخصیص این کالابرگ ها، نقدینگی در جامعه را افزایش نمی یابد در نتیجه تورم زیاد نخواهد شد و حسن دوم این است که با توجه به سرانه مصرف هر خانوار و نیاز آنها به کالاهای اساسی، اعتبار خرید به مردم داده می‌شود و ارزش سهم مردم و یارانه ای که به آنها داده می شود در طول خرید و در طول سنوات مختلف تغییر نمی کند.

استاندار یزد با تاکید بر اینکه مسئله وفور کالا و تامین کالاهای مورد نیاز مردم در راس این برنامه است، گفت: قیمت کالاهای انحصاری در دست تولید کننده است و با آزادسازی قیمت، یک فضای رقابتی بین تولیدکنندگان به وجود می‌آید که با قیمت پایین، کالایی با کیفیت بالا به مردم ارائه کنند.

  • نویسنده : یزدفردا
  • منبع خبر : خبرگزاری فردا