یزدفردا: مدیر عامل شرکت آب منطقه ای یزد ضمن تشریح وضعیت منابع آب استان، گفت: متاسفانه کسری مخازن آب یزد به ۳۸۰ میلیون متر مکعب رسیده و از همه بخش‌ها انتظار می‌رود که مدیریت مصرف را به صورت ویژه ادامه دهند.

به گزارش یزدفردا: محمدمهدی جوادیان زاده این مقدار کسری مخزن در سال آبی ۱۳۹۹-۱۴۰۰ را نشان دهنده کاهش میزان تاب آوری آبخوان‌ها دانست و گفت:وقتی برداشت از آبخوان‌ها بیشتر از ورودی آنها (بارندگی ها) باشد، مخازن دچار شیب نزولی شده و علیرغم بارندگی‌های خوب، برگشت پذیری سفره به شکلی که در گذشته اتفاق می‌افتاده نیست.

وی برداشت ۱۳۰ درصدی از منابع آب زیرزمینی بدلیل خشکسالی های مستمرو طولانی مدت را یکی از اساسی‌ترین آسیب ها به مخازن آبی استان دانست و گفت:این برداشت های بی‌رویه، سفره‌ها را آسیب‌پذیرتر از قبل کرده است به طوری که در سال آبی ۹۶-۹۷ با بارندگی ۷۰ میلیمتر، کسری مخزن ۳۱۵ میلیون متر مکعب بوده ولی در سال آبی ۹۹-۱۴۰۰ با ۷۵ میلیمتر بارندگی، کسری مخزن به ۳۸۰ میلیون متر مکعب رسیده است.

به گفته‌ی جوادیان‌زاده، همه برنامه‌ریزی‌ها از طرف استان و وزارت نیرو بر مبنای تامین پایدار آب شرب است تا از طریق مدیریت کردن برنامه‌های سازگاری با کم آبی نیز تابستان پیش رو را بدون افت فشار یا قطعی آب پشت سر بگذاریم، هرچند که بر صرفه جویی و مدیریت مصرف شهروندان نیز حساب ویژه‌ای بازکرده‌ایم.

  • نویسنده : یزدفردا
  • منبع خبر : خبرگزاری فردا