آیا تاکنون لباس‌هایتان را روی شوفاژ خشک کرده اید؟

به گزارش یزدفردا: اگر شما هم جزو افرادی هستید که در زمستان از وسایل گرمایشی مانند شوفاژ برای خشک کردن لباس‌هایتان استفاده می‌کنید در این مطرح سعی می‌کنیم ضرر‌های این کار معمول را بررسی کنیم:

بالا رفتن هزینه، اولین ضرر

هنگامی که به منظور خشک شدن لباس ها، آن‌ها را روی رادیاتور قرار می‌دهید در واقع دارید با جذب کردن گرمای شوفاژ توسط لباس مانع گرم شدن فضای اتاق می‌شوید.

در واقع رادیاتور‌ها تلاش می‌کنند تا دمای محیط را در حد ثابتی نگه دارند، اما با این کار میانگین دمای کل سیستم پایین می‌آید و درنتیجه سیستم باید برای جبران افت دما بیشتر تلاش کند و همین کار باعث افزایش کار سیستم و در نتیجه بالا رفتن هزینه‌ها می‌شود.

قارچ‌هایی که رشد می‌کنند

خشک شدن لباس‌ها یعنی خروج رطوبت از آن‌ها توسط تبخیر و تداخل این پدیده با جریان همرفتی که توسط شوفاژ شکل گرفته است باعث می‌شود رطوبت هوا در جریان هوا صعود کند و به اولین سطح سردی که برخورد می‌کند بچسبد. همین موضوع باعث به وجود آمـدن مشکلات مربوط به قارچ یا کپک خواهد شد.

از احساس خستگی تا علایمی شبیه آنفلوآنزا

آیا به تازگی احساس خستگی غیرمعمولی داشته اید؟ آبریزش بینی چطور؟ همان‌طور که گفتیم رشد قارچ‌ها ممکن است به مرور باعث بروز مشکلاتی در سیستم تنفسی مشابه بیماری آنفلوآنزا در شما شود. این نشانه‌های قارچی می‌تواند مانند یک آلرژی یا به صورت‌های پیشرفته‌تر هم دیده شود، پس بهتر نیست دست از خشک کردن لباس‌ها روی رادیاتور برداریم؟

پس چه کنیم؟

یک اتاق با تهویه مناسب معمولا کنار حمام خانه، یا اتاق رخت شویی یا استفاده از فضای باز و نور خورشید (در صورت امکان)

شاید بهترین ایده باشد، اما بهترین راه نصب حوله خشک‌کن در داخل خانه است تا با کمترین زمان لباس‌های داخل خانه را بدون ضرر‌های رادیاتور خشک کند. پس اگر تاکنون برای خشک کردن لباس هایتان از رادیاتور استفاده می‌کردید، بهتر است این روش را کنار بگذارید یا از روش‌های معمول دیگر استفاده کنید.

  • نویسنده : یزدفردا
  • منبع خبر : خبرگزاری فردا