مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خاتم که از قطب‌های کشاورزی استان یزد است، از خسارت ۳۷۰۰ میلیارد تومانی به بخش کشاورزی این شهرستان به دلیل شرایط نامساعد جوی خبر داد.

به گزارش یزدفردا به نقل از روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی استان یزد، «ابوالقاسم فلاحتی» در خصوص سرمازدگی به بخش باغبانی شهرستان اظهار کرد: در تاریخ‌های ۱۶و ۱۷ فروردین سال جاری به دلیل سرمای تشعشعی و افت شدید دما، سرمازدگی شدید محصولات زراعی و باغی، خسارت میلیاردی به کشاورزان منطقه خاتم وارد شد.

وی با اشاره به شرایط نامساعد جوی شامل سرمازدگی، گرمازدگی،طوفان و خشکسالی که باعث خسارت به ۲۵ هزار هکتار از اراضی باغی و زراعی شهرستان شده است، اوج این خسارت را متوجه محصول پسته با سطح ۱۸ هزار هکتار از اراضی منطقه دانست.

مدیر جهاد کشاورزی خاتم با اعلام خسارت حدود یه هزار و ۷۰۰ میلیارد تومانی به بخش کشاورزی عنوان کرد: این حجم از خسارت اقتصاد و معیشت بهره برداران بخش کشاورزی شهرستان خاتم را به شدت تحت تاثیر قرار داده است.

فلاحتی از تمام متولیان امر درخواست کرد تلاش‌های خود را به ویژه در راستای امهال تسهیلات بانکی بهره برداران، پرداخت خسارت حداکثری توسط صندوق بیمه، اعطای تسهیلات بلاعوض یا کم بهره معطوف دارند.

این مقام مسئول سرمازدگی را از مهمترین عوامل خسارت زا به بخش باغبانی و زراعت برشمرد و اضافه کرد با شرکت های دانش بنیان داخلی در ارتباط هستیم تا از دانش و فن آوری نوین در باغات و مزارع جهت پیشگیری از پدیده سرمازدگی استفاده کنیم.

فلاحتی در پایان افزود: تاکنون اقدامات متعددی شامل تشکیل جلسه مدیریت بحران و پیگیری های زیادی از طریق مسئولان شهرستانی و استانی و نماینده محترم مجلس صورت گرفته و قائم مقام صندوق بیمه مرکزی از منطقه نیز بازدید و در این بازدید پرداخت غرامت حداکثری توسط صندوق بیمه قول مساعد داده شده است.

  • نویسنده : یزدفردا
  • منبع خبر : خبرگزاری فردا