امام جمعه یزد با بیان اینکه فضای شهری یزد برای میزبانی از ماه رمضان آماده نیست گفت: اعضای شورای شهر یزد دست از اختلافات خود بردارند.

آیت الله محمدرضا ناصری یزدی در گفت و گو با خبرنگاران، با بیان اینکه "ماه مبارک رمضان ماه خداست و همه در این ماه میهمان خداوند هستیم" اظهار داشت: این ماه مبارک شرایط خاصی دارد و همه باید به این شرایط حساسیت ویژه‌ای داشته باشیم.

وی خاطرنشان کرد: مسئولان، مدیران و تمام افرادی که مسئولیت دیگر افراد را به‌عهده دارند و همچنین پدران و مادران باید شرایط را برای افرادی که مسئولیت آنها بر گردنشان است فراهم کنند تا بتوانند به‌خوبی روزه‌های خود را بگیرند.

نماینده ولی فقیه در استان یزد با تأکید بر اینکه پدران و مادران باید فرزندان را نسبت به روزه‌داری تشویق کنند گفت: همچنین والدین باید شرایط را به‌گونه‌ای فراهم کنند که کمتر برای فرزندانشان شرایط سخت شود.

ناصری یزدی با تأکید بر اینکه هیچ کسی نباید در محل‌های عمومی روزه‌خواری علنی داشته باشد گفت: افرادی هم که عذر شرعی دارند هم نباید روزه‌خواری علنی کنند و به‌علاوه مهمانسراها، هتل‌ها و رستوران‌ها هم باید حرمت این ایام را نگاه دارند و به‌گونه‌ای رفتار نکنند که برای روزه‌داران شرایط سخت شود.

تظاهر به روزه‌خواری در شهر یزد نداشته باشیم

امام جمعه یزد با بیان اینکه نیروهای انتظامی هم باید مراقبت لازم را در این زمینه داشته باشند گفت: به افرادی که در حال روزه‌خواری علنی هستند باید در مرحله اول تذکر داده شود و در صورتی که توجه نکردند طبق قانون عمل کنند که تظاهر به روزه‌خواری در جامعه نداشته باشیم.

وی افزود: نکته دیگر در ارتباط با شهر است که باید چهره ماه رمضان را به خود بگیرد که از جمله موارد مرتبط با این موضوع، توجه به بحث تابلوهای شهری و نصب بنرهای مرتبط با ماه مبارک رمضان است.

نماینده ولی فقیه در استان یزد خاطرنشان کرد: تبلیغات مرتبط با جلسات قرآن و همچنین بیان اصول و ارزشهای دینی و روزه‌داری از جمله مواردی است که حتماً باید از آیات و روایات در تابلوها وجود داشته باشد.

فضای شهری یزد برای میزبانی از ماه رمضان آماده نیست

ناصری یزدی اضافه کرد: یک سری جلساتی هست که در طول ایام ماه رمضان ممکن است برای مردم مانع روزه‌داری شود که حتماً باید این چنین جلسات هم جمع‌آوری شود تا هیچ کسی به گناه نیفتد.

امام جمعه یزد ادامه داد: در مجموع، فضای شهری یزد باید به‌گونه‌ای باشد که حتی گردشگرانی که در این ایام به شهر مراجعه می‌کنند هم بفهمند که ماه مبارک رمضان است و مردم یزد روزه‌دار هستند و خدای ناکرده حرمت این ماه مبارک را در یزد نشکنند.

افطاری‌ها پرشور اما ارزان و بدون اسراف برگزار شود

وی با اشاره به اینکه نسبت به افطاری دادن و ثواب آن روایت‌های بسیار زیادی وجود دارد گفت: مردم در این ایام افطاری دادن را قطع نکنند اما به‌صورت جدی از اسراف‌ها پرهیز کنند.

نماینده ولی فقیه در استان یزد تصریح کرد: مردم باید سعی کنند افطاری‌ها را خلاصه‌تر و به‌صورت ساده‌تر تهیه کنند و غذاهای مراسم افطاری را هم سعی کنند خودشان در منزل تهیه کنند تا هزینه آن تا حد امکان پایین‌تر شود.

ناصری یزدی ادامه داد: به این صورت هم فشار زیادی در ارتباط با افطاری دادن به مردم وارد نمی‌شود و هم اینکه این سنت بسیار خوب حفظ می‌شود.

حضور افراد مختلف در مساجد و برای نماز و قرائت قرآن افزایش یابد / والدین فرزندان خود را تشویق به روزه‌داری و قرائت قرآن کنند

امام جمعه یزد بر ضرورت آمادگی مساجد برای ماه مبارک رمضان تأکید کرد و افزود: مردم هم باید سعی کنند در ماه مبارک رمضان حضور بیشتری در مساجد داشته باشند و نمازهای یومیه خود را در مساجد و به‌جماعت بخوانند.

وی به ضرورت توجه به قرائت قرآن در طول سال تأکید کرد و متذکر شد: توجه به قرائت قرآن و توجه و تدبر در معنی آیات در طول سال از اهمیت بالایی برخوردار است ولی در ماه مبارک رمضان این موضوع اهمیت دوچندانی دارد و باید والدین فرزندان خود را نسبت به این موضوع مهم بیش از پیش حساس کنند.

نماینده ولی فقیه در استان یزد خواستار حضور هرچه بیشتر مردم به‌ویژه جوانان و نوجوانان در محافل و جلسات قرآنی به‌ویژه در ماه مبارک رمضان شد و گفت: این محافل از اهمیت بسیار زیادی برخوردار هستند و باید سعی کنیم به این وسیله زمینه انس هرچه بیشتر فرزندانمان با قرآن را فراهم کنیم.

اعضای شورای شهر یزد دست از اختلافات خود بردارند / مردم در حال ناامیدشدن از خدمات شهری هستند

ناصری یزدی به مسائل مرتبط با مدیریت شهری اشاره کرد و افزود: از اعضای شورای شهر یزد می‌خواهم که در این ایام و به‌حرمت ماه مبارک رمضان دست از اختلافات خود بردارند و بیش از پیش به مسائل شهری توجه کنند چرا که الآن مردم در سطح شهر با مشکلاتی مواجه هستند که باید این مشکلات برطرف شود.

امام جمعه یزد ادامه داد: به‌ویژه در بحث شهردار بارها تأکید کردیم که سراغ افرادی بروید که مشکلی برای تأیید شدن نداشته باشند چرا که با این کارهایی که تا به الآن انجام شده هم حیثیت افراد را زیر سؤال برده‌اید و هم سوابق و شخصیت آنها زیر سؤال رفته است.

وی تأکید کرد: الآن شایعات بسیاری در این زمینه مطرح شده و شهر هم در حال پیدا کردن اضطراب سیاسی و اجتماعی است و مردم نگرانی‌های بسیاری در ارتباط با مسائل شهری به دست آورده‌اند.
تا به الآن تنها تذکر دادم؛ الآن زمان آن است که از اختلافات دست بردارید

نماینده ولی فقیه در استان یزد خاطرنشان کرد: تا به الآن من مراعات کردم و تنها به تذکر دادن به اعضای شورای شهر و مسئولان مرتبط اکتفا کردم ولی الآن دیگر زمان آن است که اعضای شورا هم توجه بیشتری به اهمیت موضوع داشته باشند.

ناصری یزدی گفت: به‌دلیل مسائلی که به‌وجود آمده برخی شک کرده‌اند که آیا واقعاً اعضای شورا در حال خدمت به مردم هستند یا دنبال مسائل سیاسی هستند و نمی‌خواهند از افرادی که مشکل قانونی ندارند استفاده کنند.

امام جمعه یزد تصریح کرد: به هر صورت ماه رمضان باید برای مردم آرامش داشته باشد و اعضای شورای شهر هم دست از اختلافات خود بردارند و نسبت به رفع این مشکلات با توجه به نیازهای شهر و مردم حرکت کنند.

پایان پیام/

  • نویسنده : یزد فردا
  • منبع خبر : خبرگزاری فردا