قیمت ارز قطعا پایین می‌آید/مردم در حد نیاز خرید کنندرییس دفتر رییس جمهور با بیان اینکه مشکلات اقتصادی کشور ریشه در عوامل اقتصادی، سیاسی و روانی دارد و مشکل پیچیده‌تر از این‌هاست گفت: دولت دنبال پایین آوردن قیمت ارز است و قیمت ارز قطعا پایین می‌آید. مردم هم به اندازه نیاز خود کالا بخرند زیرا اجناس مورد نیاز مردم به اندازه کافی تهیه شده است.

به گزارش  پایگاه اطلاع رسانی دولت، محمود واعظی امشب در گفت‌وگوی تلویزیونی با بیان اینکه یک عامل فقط ریشه مشکلات امروز کشور نیست اظهار کرد: همین دولت تا چند ماه قبل ثبات اقتصادی ایجاد کرد. دولت هم تغییر رویه نداد و سیاست خود را پیش برد. آنچه موجب مشکلات شد، فشار از خارج بود. این فشار باید در داخل مدیریت می‌شد. ما باید به سرعت خود را آماده کنیم که عکس‌العمل مناسبی نسبت به فشارهای بیرونی نشان دهیم. فشارهای خارجی، اقتصادی، سیاسی و جنگ روانی و تبلیغاتی بود.

وی با بیان اینکه ریشه مشکلات کشور در مجموعه‌ای از عوامل اقتصادی، سیاسی و روانی است خاطرنشان کرد: دولت باید آمادگی کامل را به وجود آورد که به مقابله با جنگ اقتصادی برود. باید تلاش کنیم که نقاط ضعف را جبران کنیم، کاستی‌هایی داریم که باید آن‌ها را برطرف کنیم و البته باید بهتر عمل می‌کردیم. تولید کننده بخش خصوصی و بنگاه‌های اقتصادی هم باید خود را با شرایط جنگ اقتصادی وفق دهند. تولید باید به موقع عرضه شود و به بهانه مصرف و ولع برای خرید، اجناس نباید گران شود. مردم هم باید رفتار معقولی از خود نشان دهند. البته رفتار مردم معقول است ولی برخی رفتارهایی از خود نشان می‌دهند مثلا در شرایط گرانی ارز آوردن ارز به بازار بهتر است یا خرید آن؟

واعظی بیان کرد: آمریکا، امارات و عربستان بازارهایی در سلیمانیه، هرات و دبی درست کرده‌اند که قیمت ارز را در این بازارهای کوچک بالا برده و بازار ایران هم از آن‌ها تبعیت می‌کند. در حال حاضر ۱۳-۱۴ میلیارد دلار با قیمت ۴۲۰۰ تومان برای ۲۴ قلم از ارزاق عمومی مردم پرداخت می‌شود. ۲۵ میلیارد دلار هم ارزی است که نیازمندی‌های کشور از طریق سامانه نیما وارد می‌شود. یک درصد از ارز کشور هم در کوچه‌هاست که قیمت آن تعیین کننده اقتصاد کشور نیست. اگر سه مولفه دولت، تولید کننده و کسبه و مردم با هم همراهی کنند مشکلات رفع می‌شود. مردم مطمئن باشند ارزاق گران نمی‌شود و این ارزاق در حد نیاز در کشور وجود دارد و آنچه نیاز دارند بخرند.

وزیر کار و اقتصاد استیضاح شدند، حال وضع بهتر شده است؟

رییس دفتر رییس جمهور با تاکید بر اینکه دولت از مشکلات مردم آگاهی دارد و دنبال راه حل برای آن‌هاست گفت: وزیر کار و اقتصاد استیضاح شدند، اما اکنون وضع بهتر شده است؟ دولت دنبال آن بود وزیری را انتخاب کند که بهتر از قبل باشد. روی آن مطالعه می‌کرد، اما مجلس، وزرا را استیضاح کرد. به هر حال انتخاب وزرای جدید در حال بررسی است و یک شبه نمی‌توان وزیر جدید انتخاب کرد. رییس جمهور هم در حال مطالعه و مشورت گرفتن برای انتخاب وزرا است. امروز هم رییس مجلس با رییس جمهور جلسه داشت که اگر مجلس قصد دارد رای به تشکیل وزارت بازرگانی بدهد، دولت فعلا وزیر انتخاب نکند در غیر این صورت وزرای استیضاح شده در دو سه هفته آینده انتخاب می‌شوند.

وی تاکید کرد:‌وظیفه دولت، صداوسیما، رسانه‌ها و نخبگان این است که بیشتر با مردم صحبت کرده و مسائل را برای مردم باز کنند و آن‌ها تحت تاثیر شایعات قرار نگیرند. وقتی بر اساس نیاز کالا خریداری شود، همیشه اجناس وجود دارد، اما اگر سه چهار برابر نیاز خرید شود کمبود می‌شود. دولت ۲۰ درصد بیشتر از نیاز کشور کالا خریداری می‌کند، اما نه اینکه سه چهار برابر نیاز کشور کالاها تهیه شود. ما در دوران گذار قرار داریم. یکی دو ماه دیگر شرایط عادی می‌شود. مردم نگران نباشند. کالا به اندازه کافی خرید کرده‌ایم؛ اولویت اول دولت هم سفره مردم، ارزاق و داروست. ما با همکاری هم می‌توانیم بر مشکلات فائق آییم.

وی در پاسخ به سوالی در مورد قیمت ارز تاکید کرد: دولت دنبال پایین آمدن قیمت ارز است و قیمت فعلی ارز به هیچ وجه برای ما قابل قبول نیست. با سازوکارهایی که دولت طراحی می‌کند قیمت ارز قطعا پایین می‌آید.

رییس دفتر رییس جمهور در بخش دیگری از این گفت‌وگو با اشاره به سفر رییس جمهور به نیویورک برای شرکت در هفتاد و سومین مجمع عمومی سازمان ملل بیان کرد: هدف ما از این سفر بیان مواضع کشور، پاسخ به ابهامات، مصاحبه با رسانه‌ها و هماهنگی بیشتر با نهادهای بین‌المللی است. این سفر یکی از سفرهای خوب ما بود و به اکثر اهداف خود دست یافتیم.

واعظی با بیان اینکه ما طبق برنامه خود را آماده این سفر کرده بودیم، خاطرنشان کرد:‌دو هفته قبل از ایام سفر با توجه به اینکه آمریکا رییس دوره‌ای شورای امنیت شده بود ترامپ ااعلام کرد ریاست این جلسه را به عهده گرفته و موضوع این جلسه هم ایران است. برخی سیاسیون و دلسوزان توصیه کردند که رییس جمهور به این سفر نرود. دیدگاه دیگر این بود که ما هر وقت غیبت داشته‌ایم ضرر کردیم و چون استدلال منطقی و حقوقی داریم، مخاطبان خود را پیدا می‌کنیم. پس از بررسی‌ها و مشورت‌های لازم تصمیم گرفتیم به سفر برویم.

واعظی ادامه داد:‌در سفر همه شرایط عوض شد. موضوع جلسه شورای امنیت تغییر کرد و آمریکا مجبور به عقب نشینی شد. در جلسه شورای امنیت که با موضوع عدم اشاعه بود ترامپ حرف‌های مجمع عمومی خود را تکرار کرد، اما همه کشورهای عضو از برجام دفاع کردند و جلسه به ضرر آمریکا شد.

واعظی درباره دلیل تلاش ترامپ برای دیدار با رییس جمهور کشورمان گفت: شرایط ترامپ در آمریکا خوب نیست و در نوامبر هم در آمریکا انتخابات بسیار مهمی برگزار می‌شود که جمهوری‌خواهان و دموکرات‌ها در این انتخابات تلاش می‌کنند. ترامپ به دنبال دستاورد خارجی است و مذاکره با کره شمالی آن طور که می‌خواست جواب نداد پس به دنبال تفاهم با ایران است و در یک ماه گذشته مرتب از طریق مقامات مختلف بحث مذاکره بی‌شرط را مطرح کرده است.

برچسب‌ها : ارزکاربران آنلاین

نظرهای کاربران