کارشناس شبکه دامپزشکی بافق خبر داد:

کنترل بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک در حیات وحش با واکسیناسیون دام های اهلیبه گزارش روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان یزد کارشناس شبکه دامپزشکی بافق گفت: بیماری طاعون نشخوار کنندگان کوچک یک بیماری واگیردار است که از دام اهلی به حیات وحش و بالعکس منتقل می شود. خوشبختانه این بیماری تا بدین لحظه در جمعیت دام های اهلی و حیات وحش این شهرستان ها گزارش نشده است و کاملا در دست کنترل می باشد.

فرزانه سالاری در راستای اقدامات پیشگیرانه دامپزشکی در زمینه جلوگیری از شیوع این بیماری در دام های بومی و همچنین پیشگیری از سرایت آن در حیات وحش شهرستان عنوان کرد: از ابتدای سال 96 تا کنون سه فاز واکسیناسیون رایگان  ppr انجام شده است که در هر فاز بالغ بر 15 هزار راس دام سبک با اولویت روستاهای واقع در حاشیه مناطق حفاظت شده حیات وحش واکسینه شدند.

وی در ادامه افزود: امسال نیز طبق سنوات قبل طی هماهنگی با اداره محیط زیست شهرستان، مناطق پرخطر شناسایی و به صورت منظم پایش شده و دام های مناطقی مانند کوه بافق که در اولویت هستند در 3 ماه ابتدای سال واکسینه شده اند. 

سالاری خشکسالی و حمل  و نقل دام بدون اخذ مجوز از دامپزشکی را دو فاکتور مهم در رخداد این بیماری عنوان نمود و از دامداران خواست تا ضمن همکاری با دامپزشکی در زمینه واکسیناسیون به موقع دام ها و اخذ مجوزهای حمل و نقل لازم، در صورت مشاهده تلفات در دام های اهلی موضوع را در اسرع وقت به شبکه دامپزشکی شهرستان اطلاع دهند.

برچسب‌ها : سلامتکاربران آنلاین

نظرهای کاربران