رئیس اداره نظارت بر بهداشت عمومی اداره کل دامپزشکی استان یزد اعلام کرد:

عرضه و خرده فروشی فراورده های دامی توسط خودروهای غیرمجاز یا ویژه حمل فراورده های خام دامی تحت هر عنوان ممنوع و پیگرد قانونی دارد.دکتر محمد رضا صادقپور با اعلام این خبر اظهارداشت: با توجه به نزدیک شدن به ایام عید نوروز متأسفانه برخی از سودجویان اقدام به عرضه فراورده های خام دامی از جمله ماهی در کنار معابر عمومی با خودروهای غیر مجاز یا مختص حمل فراورده های خام دامی به مراکز عرضه می نمایند که این موضوع علاوه بر اینکه می تواند بهداشت جامعه و سلامت مردم را به مخاطره بیاندازد از نظر قانونی نیز جرم محسوب می شود.

دکتر محمد رضا صادقپور با اعلام این خبر اظهارداشت: با توجه به نزدیک شدن به ایام عید نوروز متأسفانه برخی از سودجویان اقدام به عرضه فراورده های خام دامی از جمله ماهی در کنار معابر عمومی با خودروهای غیر مجاز یا مختص حمل فراورده های خام دامی به مراکز عرضه می نمایند که این موضوع علاوه بر اینکه می تواند بهداشت جامعه و سلامت مردم را به مخاطره بیاندازد از نظر قانونی نیز جرم محسوب می شود.

وی گفت: بر اساس ماده 688 قانون مجازات اسلامی، عرضه فراورده های خام دامی به صورت سیار و بدون مجوز دامپزشکی تهدید بر علیه بهداشت عمومی به شمار رفته و پیگرد قانونی دارد. در همین راستا تنها فروشگاه های دارای پروانه کسب، مجاز به فروش این محصولات می باشند. به همین دلیل و بر طبق دستورالعمل سازمان دامپزشکی کشور عرضه و خرده فروشی فراورده های خام دامی توسط خودروهای ویژه حمل فراورده های دامی تحت هر عنوان ممنوع و پیگرد قانونی داشته با فروشندگان سیار این گونه محصولات در سطح شهر برخورد می شود.

این مقام مسئول تصریح کرد: نداشتن مجوز حمل و پیشینه بهداشتی و شرایط نامناسب نگهداری و فساد پذیری فراورده های خام دامی باعث بیشتر شدن احتمال آلودگی محموله ی خودروهای سیار فروش فراورده های خام دامی می شود.

دکتر صادقپور در پایان به مردم توصیه کرد: فراورده های خام دامی را تنها از مراکز مجاز تحت نظارت ادارات دامپزشکی تهیه نمایند و در صورت مشاهده فروشندگان دوره گرد عرضه کننده فراورده های خام دامی مراتب را به شبکه دامپزشکی شهرستان ها اطلاع داده تا برخورد لازم صورت پذیرد.

برچسب‌ها : سلامتکاربران آنلاین

نظرهای کاربران