عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی یزد

زیباترین مفهوم سبک زندگی در سوره حمد نهاده شده استدکتر محمد حسین فلاح روانشناس و عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی یزد زیباترین تفسیر سبک زندگی را سوره حمد دانست

دکتر محمد حسین فلاح روانشناس و عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی یزد زیباترین مفهوم سبک زندگی را تفسیر سوره حمد دانست مهلا فلاح دانشجوی خبرنگار روابط عمومی دانشگاه درگفتگویی از وی مفهوم سبک زندگی سالم را پرسیده است:
دیدگاه من از سبک زندگی نقشه ای است که انسان برای زندگی انتخاب می کند. من احساس می کنم بهترین سبک زندگی در سوره حمد بیان شده و خلاصه قران است و نقشه زندگی انسان در این سوره ترسیم شده است، داستانی که این چنین است خدای بود که رب العالمین بود الرحمان بود و الرحیم بود و مالک یوم الدین بود موجود دو پایی را آفرید به نام انسان و به او گفت در صراط مستقیم حرکت کند در راه مغضوب و ظالمین حرکت نکند و این انسان سوال پرسید که چگونه در راه مستقیم حرکت کنم؟ خدا در پاسخ گفت دفترچه راهنمایی به تو دادم به نام قرآن و یک الگوی عملی به تو دادم به نام اهل بیت. تو ای انسان با توسل به این دو می‌توانی در صراط مستقیم حرکت کنی. حتی اگر بخواهیم به صورت تصویری آن را تصور کنید به این فکر کنید که انسانی هستید در سر سه راهی که راه مغضوب شیب به سمت پایین است، ظالین به صورت جاده ای صاف که هیچ وقت به انسان رشد نمی دهد ، صراط مستقیم که شیب رو به بالا دارد و مسیر سبک زندگی درست است؛ انسان می تواند در این راه به آن توانایی بالقوه خود که جانشین خدا شدن بر روی زمین است و همچنین قدم قدم و لحظه به لحظه به خدا نزدیک شدن دست یابد و چقدر زیباست که خداوند یک فریضه ای به نام نماز به ما داده است که ما حداقل روزی ده بار با خواندن سوره حمد در نماز نقشه زندگی خود را مرور می کنیم فراموش نکنیم سبک زندگی ما صراط مستقیم است .
آقای دکتر آیا معنویت با سلامت افراد در ارتباط است؟
در نظریه های جدید روانشناسی و در سیستم ارزشی معنی دهی، درمانی داریم به نام معنی درمانی وقتی درون انسان تهی شود همیشه احساس نیاز می کند؛ اگر این درون تهی خود را با تجملات، با اجناس لوکس و با خودآرایی پر کنند هرگز سیر نمی‌شود. بهترین روش برای پر کردن تهی های انسان باورهای دینی و معنویت است. در حال حاضر معنویت به عنوان ریشه های درمان روانشناختی است. اگر شخصی بتواند به رنجهای زندگی خود معنویت بدهد و زندگی را گذرا بداند موفق است
با توجه به مشکلات امروزی رمز شادی را در چه می دانید؟
میدانیم امروزه حتی غربی ها هم به سمت شادی های عمیق روی آوردند، شادی عمیق شادی است که انسان مقام رضا داشته باشد، بزرگترین شادی آن است که انسان از رذایل اخلاقی بیرون آید. انسان خسیس نباشد، مغرور نباشد، انسان بتواند با خرد خود و با توجه به حجت درون و پیامبر درون خود درست رفتار کنند. وقتی این پیامبر درون خود به ما مسلط شود، می‌شود اوج شادی. و اگر پیامبر درون ما که عقل ماست اسیر حسادت است، اسیر تکبر است، اسیر دنیا گرایی است، اسیر شهوات است، اسیر لذات است و این ها لذت های لایه ای هستن که ما رد نمی‌کنیم و می‌گوییم در راستای هدف باشد. به طور کلی شادی یعنی رسیدن به مقام رضا، آمیخته نشدن با دنیا، رها شدن از رذایل اخلاقی. ببینید که انسان حسود هر روز چقدر حسرت می خورد با وجود اینکه خداوند به او نعمت های زیادی داده است. انسانی که آزاد است از رضایت های اخلاقی به معنای واقعی شاد است. سپردن کارها به خدا و توکل به او باعث شادی است.
کاربران آنلاین

نظرهای کاربران