اداره بهداشت و مدیریت بیماری های دامی اداره کل دامپزشکی استان یزد اعلام کرد:

اجراي طرح سراسری و رایگان واکسیناسیون تب برفکی در استان یزددکتر سید خلیل موسوی اظهار داشت: به منظور كنترل و پیشگیری از شیوع بیماری تب برفکی و جلوگیری از وقوع تبعات سوء اين بيماري در صنعت دامپروری و حفظ منابع دامی، از 16 بهمن 96 ماه فاز سوم طرح سراسری واکسیناسیون تب برفکی در استان یزد آغاز و تا 15 اسفند ادامه دارد.

دکتر سید خلیل موسوی اظهار داشت: به منظور كنترل و پیشگیری از شیوع بیماری تب برفکی و جلوگیری از وقوع تبعات سوء اين بيماري در صنعت دامپروری و حفظ منابع دامی، از 16 بهمن 96 ماه فاز سوم طرح سراسری واکسیناسیون تب برفکی در استان یزد آغاز و تا 15 اسفند ادامه دارد.

وی در ادامه افزود: در این مرحله، 25 اکیپ دولتی در سطح استان این طرح را به مرحله اجرا می گذارند که در طی آن بیش از 40 هزار راس گاو و گوساله و 150 هزار راس گوسفند و بز واکسینه خواهند شد.

دکتر موسوی در ادامه یادآور شد: پیشگیری از طریق واکسیناسیون همواره به عنوان یک راهکار کم هزینه و موثر در صدر سیاست های مبارزه با بیماری های دامی و مشترک قرار داشته است. بیماری تب برفکی نیز در شمار بیماری های واگیر دار دامی است که همه ساله در 3 الی 4 نوبت تحت پوشش برنامه های واکسیناسیون دامپزشکی قرار می گیرد.

این مقام مسئول تب شدید، ایجاد تاول بر روی دهان و سم دام و کاهش شدید تولیدات دام را جزو بارزترین علائم بیماری تب برفکی دانست و گفت: در صورت بروز این بیماری در دام، درمان بیماری به سختی و با صرف هزینه بسیار خواهد بود و در عین حال قطعیت ندارد و ممکن است در نهایت منجر به تلف شدن دام شود. لذا پیشگیری از این بیماری از طریق واکسیناسیون بهترین راه به منظور مقابله با ضررهای اقتصادی ناشی از بیماری تب برفکی به شمار می رود..

وی در پایان به دامداران توصیه کرد: با واکسیناسیون به موقع و جلوگیری از جابه جایی دام (حداقل به مدت 2 هفته) پس از واکسیناسیون میزان شیوع این بیماری مسری را در استان به حداقل ممکن برسانند.

برچسب‌ها : سلامتکاربران آنلاین

نظرهای کاربران