مسئول شبکه دامپزشکی شهرستان مهریز استان يزد خبر داد:

تعداد 600 قطعه طیور به دلیل عدم رعایت موازین بهداشتی معدوم شد.در طی بازدید بازرسین بهداشتی دامپزشکی از مراکز تولید، توزیع و عرضه شهرستان مهریز تعداد 600 قطعه طیور به دلیل عدم رعایت موازین بهداشتی معدوم شد.

در طی بازدید بازرسین بهداشتی دامپزشکی از مراکز تولید، توزیع و عرضه شهرستان مهریز تعداد 600 قطعه طیور به دلیل عدم رعایت موازین بهداشتی معدوم شد.

دکتر نجیب ا... محمدی با بیان این خبر گفت: به منظور اطمینان از رعایت موازین بهداشتی توسط عاملان تولید، توزیع ، فراوری و عرضه ی    فراورده های خام دامی، کارشناسان دامپزشکی در قالب اکیپ های بازرسی اقدام به سرکشی از این مراکز به صورت دوره ای و منظم می نمایند.

وی در ادامه خاطر نشان کرد: در همین راستا با عاملان زنده فروشی و یا کشتار غیر مجاز در شرایط فاقد استانداردهای لازم برخورد به عمل می آید. زنده فروشی و کشتار غیر مجاز طیور در سطح شهرها به دلیل نامشخص بودن پیشینه بهداشتی، زمینه را برای شیوع بیماری های خطرناک واگيردار و مشترک طیور فراهم می آورد و چه بسا سلامت و سرمایه افراد به دلیل اقدامات این چنینی با خطر جدی روبرو شود. به همین دلیل لازم است از فعالیت موارد غیر مجاز ممانعت به عمل آید.

این مقام مسئول با اشاره به قرار گرفتن در فصل سرما و احتمال شیوع بیماری مهلک آنفلوانزا تصریح کرد: از آنجا که اکثر طیور فروشی توسط فروشندگان دوره گرد و زنده فروشان در شرایط غیر بهداشتی و بدون نظارت های لازم پرورش یافته اند احتمال این موضوع که ناقل بیماری های مختلف از جمله بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان باشند بسیار بالا است به همین دلیل به شهروندان توصیه می کنیم ضمن پرهیز از خرید طیور زنده در صورت مشاهده ی فروشندگان دوره گرد و زنده فروش مراتب  را از طریق شماره تلفن 1512 به کارشناس دامپزشکی جهت پیگیری اطلاع دهند.

برچسب‌ها : سلامتکاربران آنلاین

نظرهای کاربران