اداره بهداشت و مدیریت بیماری های دامی اداره کل دامپزشکی استان یزد اعلام کرد:

بیش از 36000 راس دام سنگین در استان یزد علیه بیماری تب برفکی واکسینه شدند.دکتر محمد عبدالحسین زاده با اعلام این خبر گفت: بیماری تب برفکی یک بیماری خطرناک دامی است که در صورت عدم کنترل می تواند باعث کاهش شدید تولیدات و نیز منجر به تلفات بالا و زیان های اقتصادی کلان گردد.

دکتر محمد عبدالحسین زاده  با اعلام این خبر گفت: بیماری تب برفکی یک بیماری خطرناک دامی است که در صورت عدم کنترل می تواند باعث کاهش شدید تولیدات و نیز منجر به تلفات بالا و زیان های اقتصادی کلان گردد. به منظور پیشگیری از این بیماری مهلک بیش از 36000 راس دام سنگین در استان یزد توسط بخش دولتی و با همکاری بخش خصوصی بر علیه بیماری تب برفکی واکسینه شدند.

وی تصریح کرد: تب برفکی یک بیماری ویروسی می باشد که معمولا خود را به صورت تب شدید و ایجاد تاول بر روی دهان و سم حیوانات زوج سم مانند گاو و گوسفند نشان داده و در صورت عدم رسیدگی، در نهایت موجب کاهش تولید و تلف شدن دام های جوان می شود. ویروس این بیماری مقاوم بوده و می تواند تا بیش از 40 روز در بیرون از بدن دام زنده بماند و باعث گسترش این بیماری خطرناک شود.

این مقام مسئول در ادامه افزود: دامداران علاوه بر واکسیناسیون دام ها، در صورت مشاهده کانون های بیماری به منظور جلوگیری از شیوع آن، ضمن اطلاع به شبكه دامپزشكي محل و ضد عفوني جايگاه، باید از تردد بي مورد افراد به محل دامداري و حمل و نقل دام خود داری نمایند. همچنین بعد از انجام واکسیناسیون تا حداقل دوهفته لازم است هیچ گونه جابجایی دام صورت نگیرد.

عبدالحسین زاده در پایان ضمن ابراز خشنودی از همکاری دامداران با اکیپ های مایه کوبی اظهار داشت: همکاری مناسب دامداران با کارشناسان دامپزشکی در امر مایه کوبی و رعایت نکات بهداشتی- قرنطینه ای و مراقبت های پس از تلقیح واکسن می تواند نقش بسزایی در امر جلوگیری از شیوع این بیماری وکمک به ریشه کنی آن داشته باشد.

برچسب‌ها : سلامتکاربران آنلاین

نظرهای کاربران