مدیر کل دامپزشکی استان یزد اعلام کرد:

کانون بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در یکی از واحدهای مرغداری یزد به طور کامل مهار شد.دکتر علی اکبر حداد زاده با اعلام این خبر گفت: با توجه به گزارش درگیری یکی از واحدهای مرغداری مرغ تخمگذار در یکی از روستاهای اطراف یزد به بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان، دامپزشکی استان یزد با همکاری سایر دستگاه های مرتبط، با اقدام به موقع این کانون را تحت کنترل کامل درآورد.

دکتر علی اکبر حداد زاده با اعلام این خبر گفت: با توجه به گزارش درگیری یکی از واحدهای مرغداری مرغ تخمگذار در یکی از روستاهای اطراف یزد به بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان، دامپزشکی استان یزد با همکاری سایر دستگاه های مرتبط، با اقدام به موقع این کانون را تحت کنترل کامل درآورد.

وی در ادامه افزود: بیماری آنفلوانزای پرندگان یکی از بیماری های ویروسی و واگیر دار تنفسی طیور است و دارای قدرت انتشار بالا می باشد که برای تشخیص بیماری در مواردی که سویه های فوق حاد ویروس آنفلوانزا مطرح هستند، ابتدا به میزان واگیری و تلفات جوجه ها و عوارض کالبدگشایی آنها توجه نموده و سپس جهت تایید تشخیص به آزمایشگاه ارسال می گردد.

این مقام مسئول تصریح کرد: پس از اطلاع از درگیری یکی از واحدهای مرغداری به بیماری تنفسی و بروز تلفات در مرغداری مذکور، اکیپ های تشخیصی به محل اعزام شدند و پس از بررسی تخصصی و تایید آزمایشگاهی بیماری مطابق با دستورالعمل های بهداشتی سازمان دامپزشکی کشور اقدام به معدوم سازی طیور موجود در سالن پرورش و ضدعفونی محل نمودند.

مدیر کل دامپزشکی استان یزد در ادامه افزود: اکیپ های اعزام شده به محل کانون بیماری شامل: اکیپ های  قرنطینه، معدوم سازی، ضدعفونی، نمونه بردای، نظارتی و پشتیبانی می باشند که در مدت زمان حداکثر 48 ساعت موفق به معدوم سازی و پاک سازی محل کانون بیماری شدند.

دکتر حداد زاده در پایان یادآور شد با توجه به گسترش سریع این بیماری مهلک و حجم بالای تلفات و خسارات ناشی از آن، لزوم کنترل سریع آن محرز می باشد. لذا انتظار داریم با همکاری و همدلی مسئولین و مردم هرگونه رخداد این بیماری را در استان به حداقل برسانیم.

برچسب‌ها : سلامتکاربران آنلاین

نظرهای کاربران