کارشناس پیشگیری و مبارزه با بیماری های دامی شبکه دامپزشکی شهرستان بافق گفت:

اجرای طرح پایش بهداشتی واحدهای عرضه ی لبنیات در شهرستان بافق استان یزدخانم دکتر سالاری با بیان این خبر گفت: با توجه به اهمیت سلامت فراورده های خام دامی برای جامع انسانی، طرح پایش بهداشتی واحدهای عرضه لبنیات در شهرستان بافق انجام پذیرفت.

خانم دکتر سالاری با بیان این خبر گفت: با توجه به اهمیت سلامت فراورده های خام دامی برای جامع انسانی، طرح پایش بهداشتی واحدهای عرضه لبنیات در شهرستان بافق انجام پذیرفت.

وی تصریح کرد: در این پایش از دامداری های نیمه صنعتی ، سنتی و مراکز جمع آوری شیر شهرستان بافق تعدای نمونه به صورت تصادفی اخذ و به منظور انجام آزمایشات لازم به آزمایشگاه مرکزی اداره کل دامپزشکی استان یزد ارسال گردید.

سالاری در ادامه افزود: هدف از پایش فراورده های لبنی، بررسی کنترل کیفیت شیر، وضعیت بهداشتی، میزان بار میکروبی، وجود بیماری های مشترک و همچنین وجود یا عدم وجود افزودنی های غیر مجاز به شیر می باشد.

کارشناس پیشگیری و مبارزه با بیماری های دامی شبکه دامپزشکی شهرستان بافق خاطر نشان کرد: بیماری تب مالت به عنوان یکی از مهمترین بیماری های مشترک انسان و دام محسوب می شود که می تواند از طریق فراورده های لبنی آلوده انسان را مبتلا کند. در همین راستا و با توجه به اینکه حدود 49 درصد از بیماری های انسانی از طریق حیوانات به انسان منتقل می گردد می بایست کلیه واحدهای عرضه کننده فراورده های خام دامی از جمله لبنیات مورد پایش مستمر قرار گیرند.

وی با بیان اینکه نوع تغذیه و شیوه زندگی تاثیر به سزایی در پیشگیری از بیماری های مشترک بین انسان و دام دارد اظهار داشت: تامین سلامت و کیفیت در فراورده های خام دامی و بهره مندی همشهریان از سبد غذایی سالم و مطلوب در راس برنامه های دامپزشکی قرار دارد و این مهم از طریق تشدید نظارت و پایش مداوم واحدهای تولید گر و عرضه کننده، عملیاتی می گردد.

برچسب‌ها : سلامتکاربران آنلاین

نظرهای کاربران