پیام نانوشته به رحمانی فضلی و زمانی قمیرضا سلطان زاده مدیر مسئول هفته نامه آيينه يزد

روز شنبه مورخ 13/8/96 ساعت 9:30 صبح در سالن شهید عباسپور یزد مراسم تکریم سید محمد میرمحمدی استاندار سابق و معارفه محمود زمانی قمی استاندار جدید برگزار گردید. در آن جلسه بعد از تلاوت آیاتی از قرآن کریم و نواختن سرود جمهوری اسلامی، آیت‌ا... محمدرضا ناصری نماینده ولی فقیه در یزد و مهندس سید ابوالفضل موسوی بیوکی نماینده مردم شریف یزد و اشکذر در مجلس شورای اسلامی از سوی مجمع نمایندگان و رحمانی فضلی وزیر کشور و سید محمد میرمحمدی استاندار سابق و محمود زمانی قمی استاندار جدید سخنانی ایراد نمودند. مناسب می‌داند نظر خوانندگان آیینه را به بخش‌هایی از اظهارات رحمانی فضلی و زمانی قمی جلب نماید. وزیر کشور با گرامیداشت 13 آبان گفت: «...استانداران باید سیاست‌های دولت را در استان‌ها پیاده کنند، دولت مصمم است در حوزه آسیب‌های اجتماعی به طور جدی ورود کند و البته گرچه یزد کمترین آسیب‌های اجتماعی را دارد اما همین میزان نیز برای شهرت یزد زیبنده نیست و استاندار جدید باید در این مسیر تلاش ویژه داشته باشد. دولت احزاب سیاسی را تقویت کرده و از آزادی‌های فردی و اجتماعی و رسانه‌ها حمایت می‌کند به نحوی که امروز هیچ حزب و گروهی در وزارت کشور منتظر مجوز نیست. ایجاد تفرقه میان مردم بهانه به دست دشمن است رحمانی فضلی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه در بحث انتخابات شوراها و قوانین آن با رئیس مجلس و رئیس قوه قضائیه صحبت‌هایی داشته ایم، افزود: ما به دنبال این هستیم که آزادی‌های صریح در قانون به نوعی تامین شود تا همه مردم ما بتوانند در انتخابات مشارکت داشته باشند و معتقدیم نباید با ایجاد تفرقه میان ادیان، بهانه به دست دشمن دهیم بلکه باید همه ما در هر شرایطی به قانون تن دهیم. بحث سیاست داخلی در شرایط کنونی بسیار حائز اهمیت است و به طور قطع وحدت داخلی به اندازه و شاید بیشتر از اقتصاد مقاومتی برای کشور ما لازم است زیرا اگر اتفاقاتی که در کشورهای همسایه ما رخ داده، ملاحظه کنیم، می‌بینیم که آنها یا در حوزه دین به دلیل نوآوری در دین یا در حوزه سیاسی و اجتماعی به دلیل عدم وحدت، با مشکلات امروز مواجه شده اند... اگر مردم را نادیده بگیریم، به طور قطع خدا ما را نخواهد بخشید و همه باید در مسیر حق و حقیقت حرکت کنیم و انتظار داریم که استانداران در استان‌ها این نگاه‌ها و رویکردهای دولت را پیگیری کنند. گروه‌های سیاسی برای ما مساوی هستند. وی در پایان اظهار داشت: تجربه، قدرت تعامل، هماهنگی، اجرای برنامه‌های دولت و اعتدال از شاخصه‌های استانداران دولت دوازدهم می‌باشد و تاکید کرد: اعتدال ویژگی اصلی دولت است زیرا اعتدال هم با عقلانیت و هم با شرع و عرف مورد تایید است و در روش اعتدال باید قدرت شنیدن، مشورت و همراهی را داشته باشیم.»(1)
محمود زمانی قمی استاندار جدید یزد با گرامی‌داشت یاد شهدا و ایثارگران و با نام بردن تعدادی از فقیهان و عالمان و بزرگان یزدی و تجلیل و تقدیر از آنان نکاتی را در خصوص مدیریت استان برشمرد و از جمله خاطر نشان نمود: «من دارای گرایش سیاسی شناخته شده و مدیر سیاسی هستم اما فعال سیاسی نیستم و تمام احزاب و گروه‌ها و تشکل‌ها بایستی با لحاظ این ویژگی با من گفت‌وگو کنند... آمده‌ام تا سیاست‌های دولت تدبیر و امید را در استان به همان شکلی که وزیر محترم کشور اعلام نمودند، پیاده کنم و در این راه از همه استانداران استان در بعد از انقلاب، که در راه اعتلای این دیار کوشیده‌اند سپاسگزاری می‌نمایم و مسیر آنها به سمت تعالی استان را ادامه خواهم داد. از همه مدیران و خانواده دولت در استان می‌خواهم که همه توجه خود را معطوف خدمت‌رسانی به خانواده معظم شهداء و ایثارگران و جانبازان و آزادگان سرافراز نمایند و تمام تلاش خود را برای وفاق گروه‌ها، شخصیت‌ها و موثرین استان اعم از اصلاح‌طلب و اصولگرا مبذول دارند همانگونه که خود نیز در این مسیر حرکت خواهم کرد. سیاست‌های دولت تدبیر و امید اعتدال گرایانه است و سعی من بر این است که هرگز وارد افراط و تفریط نشوم و از طرفی توسعه نهادها و تشکل‌های غیردولتی و مدنی را به همان روش مورد نظر وزیر محترم کشور در دستور کار قرار خواهم داد. منزلت و مکانت روحانیت و حوزه‌های علمیه به‌ویژه حضرت آیت‌ا... ناصری به عنوان محور وحدت و صمیمیت در استان، کانون توجه دولت خواهد بود. از حقوق همه شهروندان گرامی و اقلیت‌ها، به‌ویژه زرتشتیان عزیز، آنگونه که در قانون اساسی جمهوری اسلامی آمده، دفاع خواهم کرد. جذب سرمایه‌های داخلی و خارجی، توسعه گردشگری، صیانت از واحدهای تولیدی و پرداختن به رفع مشکلات آنها، توسعه اقتصاد دانش بنیان و نزدیک کردن دانشگاه و صنعت به یکدیگر از جمله برنامه‌های من برای استان یزد است. مهمترین نیاز استان یزد، بحث انتقال آب به این استان است و این امر با کمک همه بزرگان استان، نماینده محترم ولی فقیه، نماینده محترم مردم در مجلس خبرگان رهبری و نمایندگان مردم استان در مجلس شورای اسلامی، باید مورد پیگیری قرار گرفته و به سرانجام برسد. دستور کار جدی من، تحرک بخشیدن به همه دستگاه‌ها و نهادهای استان برای تکمیل برنامه‌هایی است که برادر عزیزم آقای میرمحمدی آغاز کرده و باید به سرانجام برسد.»(2)
بیش از سیصد نفری که در جلسه حضور داشتند شاهد بودند آنگاه که سید محمد میرمحمدی گزارش اقدامات چهارساله را ارائه نمود و رحمانی فضلی درباره عضویت هم‌وطن زردشتی در شورای اسلامی شهر یزد سخن می‌گفت یا وقتی زمانی قمی از آیت‌ا... سید روح‌ا... خاتمی و از حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمد خاتمی با عنوان «رئیس جمهور سابق» یاد کرد و از دکتر محمدرضا عارف نام برد اکثریت افراد حاضر در جلسه به صورت ممتد کف می‌زدند و ابراز احساسات می‌نمودند بنابراین مناسب است وزیر کشور این پیام را به هیات دولت برساند که: در شهر یزد در جمع مدیران و فعالان سیاسی و مسئولان و مدیران مطبوعات و رسانه‌های استان و دیگر مدعوین در جلسه معارفه و تکریم استاندار هنگام آوردن اسم افراد فوق الذکر و یا طرح موضوع عضویت فردی زردشتی در شورای اسلامی شهر یزد تشویق ممتد حاضران در جلسه را در پی داشته است. راقم این سطور بدون این‌که از گروه و دسته و حزب و انجمنی نمایندگی داشته باشد نکته‌ای را یادآوری می‌نماید. آنگاه‌که وزیر کشور بنابه گفته خودش در جلسه خصوصی به استانداران منتخب می‌گوید «شما وام‌دار کسی نیستید» به‌یقین می‌داند اگر دکتر محمدرضا عارف از کاندیداتوری ریاست جمهوری استعفاء نمی‌داد یا حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمد خاتمی به کناره‌گیری دکتر عارف سفارش نمی‌کرد، آیا دکتر حسن روحانی در دوره یازدهم به ریاست جمهوری نائل می‌آمد؟ یا اگر حمایت‌های بی‌دریغ مرحوم آیت‌ا... هاشمی رفسنجانی و سید محمد خاتمی نبود آیا سرنوشت انتخابات دوره یازدهم و دوازدهم بدین صورت رقم می‌خورد؟ و آیا رحمانی فضلی وزیر کشور بود؟ بنابراین بجا و مناسب بود به شکرانه نعمت خدمتگزاری به مردم که خداوند به دولت یازدهم و دوازدهم عطا کرده است رحمانی فضلی در مرکز استان یزد از رئیس دولت اصلاحات و رئیس فراکسیون امید نام می‌برد و از آنان سپاسگزاری می‌کرد تا علاوه بر شکرگزاری در برابر خالق از مخلوق نیز سپاسگزاری نموده باشد. بدون شک هر وزیر و استاندار باید برای رفاه و آسایش 80 میلیون ایرانی تلاش ‌کند و همه گروه‌ها و احزاب و اقوام و پیروان ادیان رسمی کشور را یکسان بداند یا در یزد به موضوع آب و وضعیت صنعت و رسیدگی به خواسته‌های به حق معلمان و بازنشستگان و کارگران و اقشار آسیب‌پذیر و کاهش آمار بیکاری عنایت خاصی داشته باشد اما تحقق وعده‌های رئیس جمهور در انتخابات که نتیجه‌اش رأی 24 میلیونی بود نباید فراموش گردد آری هر مدیر و مسئول و فرماندار و استاندار و وزیر و دولتمردی در دولت تدبیر و امید وام‌دار جناح و دسته و حزب و گروه خاصی نیست اما تحقیقاً وام‌دار و مدیون مردم است که به رئیس دولت رأی داده‌اند و لازم است درخواست‌ها و شعارهای انتخاباتی و وعده‌هایی که به 24میلیون نف