فرمانده یگان حفاظت از اراضی اداره کل راه و شهرسازی استان یزد خبر داد:

رفع تصرف از اراضی دولتی یزد به ارزش بیش از دویست میلیارد تومان در سال جاریفرمانده یگان حفاظت از اراضی اداره کل راه و شهرسازی استان یزد گفت: در سال جاری عوامل یگان حفاظت اداره کل راه شهرسازی در سطح استان در راستای برخورد با جرائم مشهود و اجرای احکام بالغ بر 1443هزار متر مربع از اراضی دولتی به ارزش بالغ بر 232میلیارد و260 میلیون تومان را با اقدامات پیشگیرانه و اجرای احکام قضائی مورد حفاظت قرار داده اند.

سرهنگ علیرضا خالقی در گفتگو با روابط عمومی اداره کل راه و شهرسازی با اشاره به کمک و مساعدت نیروی انتظامی استان در اجرای احکام قضائی و رفع فوری تصرف اراضی دولتی بیان داشت: از ابتدای سال جاری تاکنون در سطح استان ۱۶۶ مورد گزارش تعرض به اراضی دولتی دریافت نموده ایم که از این تعداد 106 مورد با حضور نیروهای یگان حفاظت در محل بلافاصله رفع تصرف گردیده است.
وی در تشریح اقدامات صورت گرفته اظهار داشت: در این راستا بالغ بر 1374 هزار متر مربع از اراضی دولتی به ارزش 2260 میلیارد تومان با دریافت گزارش تعرض و حضور مامورین گشت یگان حفاظت در محل فورا اقدام به رفع تصرف گردیده و در این رابطه 8 نفر دستگیر و به مقامات قضایی معرفی شدند.
خالقی با بیان اینکه ۱۴ مورد احکام قضایی در خصوص تصرف اراضی دولتی اجرا شده گفت: اجرای این احکام قضائی منجر به خلع ید و قلع و قمع مستحدثات ایجادی بر روی این اراضی به مساحت بیش از 67 هزار متر مربع و به ارزش ریالی بالغ بر 5 میلیاردو و پانصد میلیون تومان شده است.
فرمانده یگان حفاظت از اراضی اداره کل راه و شهرسازی استان یزد با تاکید بر لزوم افزایش آگاهی مردم برای خرید اراضی و مسکن گفت: لازم است متقاضیان خرید زمین و مسکن قبل از انجام معامله جهت آگاهی از وضعیت اراضی مورد معامله نسبت به اخذ استعلام لازم از اداره راه و شهرسازی اقدام نمایند تا در دام کلاهبرداران گرفتار نشوند.
وی خاطر نشان کرد: یگان حفاظت از اراضی اداره کل راه و شهرسازی استان یزد براي جلوگيري از تعرض و تصرف اراضي دولتي از عوامل انتظامي مأمور به سازمان، نیروهای سازمانی به صورت ضابط خاص و همچنین افرادی که توسط موسسات حفاظتی و مراقبتی به این امر گمارده میشوند, استفاده می کند.
سرهنگ خالقی در بخش دیگری از این گفتگو به تشریح تاریخچه و اهداف تشکیل یگان حفاظت از اراضی ملی و دولتی در اداره کل راه و شهرسازی پرداخت و گفت: در سال ۱۳۹۴ بنا به درخواست مقام عالی وزارت راه و شهرسازی در راستای ماده ۲۳۳ قانون  برنامه پنجم توسعه و دستورالعمل تشکیل یگان های حفاظت در دستگاههای اجرایی مصوب مقام معظم رهبری و فرمانده کل قوا، یگان حفاظت سازمان ملی زمین و مسکن تشکیل و متعاقبا در سال 1395 در استان یزد این یگان شروع به کار نموده است.
وی ماموریت یگان را حفاظت و رفع تصرف از کلیه اراضی، اموال، تجهیزات، اموال منقول و غیر منقول، تامین و استقرار نظم و امنیت و اقدامات پیشگیرانه حفاظتی در این راستا، جلوگیری از هر گونه اقدام غیر قانونی در اجرای قوانین و مقررات، اساسنامه سازمان و آیین نامه های مربوطه دانست.
فرمانده یگان حفاظت از اراضی اداره کل راه و شهرسازی استان یزد وظایف اصلی این یگان را به چهار بخش اصلی تقسیم نموده و گفت: وظایف اصلی یگان حفاظت شامل:
حفاظت از اراضی دولتی، رفع فوری تصرف و تعرض به اراضی دولتی، اقدامات پیشگیرانه حفاظتی و جلوگیری از هر گونه اقدام غیرقانونی در این راستا می باشد.
وی در تشریح مهمترین اقدامات این یگان در حفظ اراضی ملی اظهار داشت: انجام گشت های مستمر در سطح حوزه، جلوگیری از اخلال، تصرف، تعرض، تجاوز، تخریب و ایجاد مزاحمت، ممانعت از ساخت و ساز اراضی و املاک، برخورد قانونی با افراد خاطی و متخلفین، تشکیل پرونده قضایی برای متخلفین، اتخاذ تدابیر و تمهیدات لازم به منظور جلوگیری از فرار متخلفین، تعامل با رده های انتظامی در راستای برخورد با جرائم مشهود، جمع آوری و حفظ کلیه آلات و ادوات مربوط به متخلفین از جمله مهمترین اقدامات صورت گرفته در این زمینه می باشد.
خالقی در خصوص راهکارهای موثر و مهم در رابطه با پیشگیری از تصرف اراضی دولتی، ضمن تقدیر و تشکر از معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان به جهت تدوین دستور کار پیشگیری از وقوع جرائم تصرفات اراضی دولتی، خبر داد: با تدوین این دستور کار و ابلاغ آن به دستگاههای ذیربط، از اوایل خردادماه سال جاری شاهد کاهش چشمگیری در تصرفات غیر قانونی اراضی دولتی بوده و ادامه اجرای آن بازدارندگی لازم در انجام اینگونه جرائم را در پی خواهد داشت.
وی در ادامه افزود: این دستور کار شرکتهای خدمت رسان آب، برق، گاز را مکلف نموده تا قبل از واگذاری هرگونه انشعاب در محدوده هایی که اراضی دولتی وجود دارد نسبت به اخذ استعلام از اداره راه و شهرسازی اقدام نموده و این موضوع تاثیر بسزایی در کاهش خرید و فروش اراضی دولتی و تصرفات جدید داشته است.
فرمانده یگان حفاظت از اراضی اداره کل راه و شهرسازی استان یزد از دیگر اقدامات پیشگیرانه در جلوگیری از تصرف اراضی ملی و دولتی را اطلاع رسانی و آموزش همگانی در بافت های آسیب پذیر، حضور مستمر واحدهای گشتی بصورت شبانه روزی و استفاده از اطلاعات و گزارش های مردمی در خصوص تصرفات اراضی دولتی برشمرد و درخواست کرد: شهروندان عزیز در صورت مشاهده هرگونه تعرضی به اراضی دولتی، مراتب را به صورت تلفنی به یگان حفاظت اداره کل راه و شهرسازی گزارش نمایند تا نسبت به پیگیری موضوع در اسرع وقت اقدام گردد.
کاربران آنلاین

نظرهای کاربران