در راستاي توسعه تعاملات بين الملل صورت گرفت: نشست هيأت عالي رتبه كشور کرواسی با رئيس سازمان آموزش فني و حرفه اي كشورمعاون وزيرتعاون، کار و رفاه اجتماعی و رييس سازمان آموزش فني و حرفه اي كشور و اعضاي هيأت عالي رتبه از وزارت کار كشور کرواسی در نشستي مشترك زمينه هاي همكاري آموزشی را مورد بررسي قرار دادند.

به گزارش روابط عمومي سازمان آموزش فني و حرفه اي كشور، در اين نشست سلیمان پاک سرشت، معاون وزير و رييس سازمان آموزش فني و حرفه اي كشور، معاونان و جمعی از مدیران این سازمان با خانم مايدا بوريچ، دبير دولتي State Secretary وزارت كار و سيستم بازنشستگي جمهوري كرواسی و هیئتی عالی رتبه از کارشناسان و مشاوران وزارت کار جمهوری کرواسی به همراه استریبور کیکرتس سفیر جمهوری کرواسی در ایران پيرامون راهكارهاي گسترش همكاري هاي آموزشي دو كشور گفتگو كردند.

بنا براين گزارش، رييس سازمان آموزش فني و حرفه اي كشور، در ابتدا ضمن خوش آمد گويي، به توسعه همکاری های مشترک در حوزه مهارت آموزی و اشتغال بین دو کشور ایران و کرواسی ابراز امیدواری کرد وتعامل موثر آموزشي و پژوهشی مشترك با ساير كشورها را از سياست ها و اولویت های سازمان آموزش فنی و حرفه ای ايران خواند و بیان داشت: ما بر اين باوريم كه آموزش هاي مهارتي مسيري براي توسعه و رشد و بهره وري  كشورها و ملت ها است.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار داشت: ما درتلاش هستیم که موضوع استاندارد سازی و آموزش هایمان را با نیازهای بازار کار مرتبط کرده و این فرآیند اصلاحی با حمایت جدی دولت انجام میشود و در سالهای آینده اخبار خوبی از رونق حرفه آموزی در کشور خواهیم داشت. به ویژه در سالهای اخیر جهت گیری ما به سمت مهارت آموزی با هدف رفع فقر و کمک به گروه های آسیب پذیر می باشد.

پاک سرشت  بیان داشت: ما زمینه های همکاری بسیاری داریم  و كشور ايران آماده است تا در اين حوزه به انتقال تکنولوژی آموزشی به صورت متقابل بپردازد ودر طراحي و اجراي دوره هاي آموزشي در كشورکرواسی با آنان همكاري نمايد.

 در ادامه حمیدرضا ثابت نژاد معاون پژوهش سازمان به توضيح  چگونگي آموزش هاي رسمي و غير رسمي  در ايران و سابقه 60 ساله آموزش هاي فني و حرفه اي در كشورمان اشاره كرد.

وي در ادامه  به  همكاري سازمان با سازمان هاي بين المللي نظير يونسكو ، يونيدو و سازمان جهاني كار اشاره و افزود: كشور ايران با تعدادي از كشورهاي صنعتی و پیشرفته مانند آلمان، اتریش، روسیه، کره وغیره همكاري هاي مشتركي در زمينه هاي مختلف به ويژه آموزش هاي مهارتي و تدوین استانداردهای آموزشی دارد.

حمیدرضا ثابت نژاد معاون پژوهش ، برنامه ریزی و سنجش مهارت با اشاره به  مسابقات جهاني مهارت كه هر دو سال يك بار برگزار مي شود ، از حضور و جایگاه تيم ملي مهارت كشورمان در اين مسابقات  و عضويت ايران در سازمان جهاني مهارت خبر داد.

در ادامه علی موسوی، معاون آموزش سازمان بيان داشت: سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور با 5 وزارتخانه و 70 دستگاه اجرایی دولتی و خصوصی تفاهم نامه داشته و با حدود 15000 کارمند در کل کشور درعرصه مهارت آموزی فعالیت می کند.

 وي تعداد مراكز آموزشي اين سازمان را حدود  600مركز دولتي و همچنين حدود 12000 آموزشگاه در بخش خصوصي عنوان و افزود: با بهره گیری از ظرفیت بعضی از واحدهای بزرگ صنعتی و سازمان ها در قالب طرح ها و تفاهم نامه های آموزشی به تجهیز کارگاه ها، تدوین استانداردها  و آموزش نیروی انسانی و می پردازیم. 

در ادامه اين نشست، نماينده هيأت كشور کرواسی ضمن ابراز خرسندي از بازديد از كشور ايران و بازديد از مرکز تربیت مربی و پژوهش های فنی و حرفه ای امكانات آن را بسيار عالي و مجهز به تكنولوژي روز دنيا در زمينه آموزش توصيف كرد.

وي  با اشاره به موضوع آموزش هاي فني و حرفه اي در كشور کرواسی گفت: در اين كشور افراد پس از طي تحصيلات تکمیلی نیاز است كه مهارتي را فراگيرند تا آماده جذب در بازار کار شوند. و به دليل آنکه کشور کرواسی دارای ظرفیت خوبی در حوزه توریسم میباشد به نیروی آموزش دیده و حرفه ای در این زمینه بسیار نیاز دارند.

سپس معاونان و مدیران، از هر دو کشور ایران و کرواسی با طرح پرسش و پاسخ هایی به تبادل نظرو بررسی زمینه های همکاری مشترک پرداختند.

در پایان هيأت عالي رتبه كشور کرواسی ضمن مثبت ارزيابي كردن اين نشست و ابراز قدرداني  از رييس و مديران اين سازمان دعوت كرد تا براي گسترش همكاري هاي آموزشي و همچنين تهيه فهرستي از پروژه هايي كه منافع آموزشي دو طرف را در بر دارد به اين كشور سفر نمايند.

سپس از سوي معاون وزير و رئيس سازمان آموزش فني و حرفه اي کشور، بروشور لاتین معرفي فعاليت هاي اين سازمان به هيأت كشور کرواسی اهدا و با معرفی دو نماینده فعال از هر دو کشورجلسه خاتمه یافت. 
کاربران آنلاین

نظرهای کاربران