استانداری یزد و نقدی بر عملکرد وزارت کشوررضا سلطان زاده مدیر مسئول هفته نامه آيينه يزد

هدف از درج و نشر این مقاله درخواست ابقا یا تغییر سمت مهندس سیدمحمد میرمحمدی که تاکنون چهار سال به‌عنوان عالی‌ترین مقام اجرایی دولت در یزد اداره امور استان را عهده‌دار بوده نمی‌باشد. تعیین وزراء بر عهده رئیس‌جمهور و با رأی اعتماد اکثریت نمایندگان مجلس شورای اسلامی تحقق می‌یابد و انتخاب استانداران نیز با پیشنهاد وزیر کشور و تصویب وزراء در جلسه هیات دولت می‌باشد. هرچند که در پیش زمینه روال این است که افراد و گروه‌هایی مورد مشورت قرار می‌گیرند. نویسنده این سطور در نظر دارد با عنایت به اتفاقات دو سه ماهه اخیر در یزد از نحوه رفتار وزارت کشور به‌ویژه عدم واکنش به‌موقع مقام عالی وزارت نسبت به وضعیت پیش‌آمده در این منطقه و رفتاری که متاسفانه عده‌ای به‌نام اعتدالگرایی و اصلاح‌طلبی یا با انواع پسوند و پیشوند نام‌های دیگر با سیدمحمد میرمحمدی دارند اعتراض و انتقاد نموده و توضیحاتی به شرح زیر ارائه نماید. سید محمد میرمحمدی به‌عنوان انسانی کوشا، متین، بادرایت و دارای سعه‌صدر و با خلقی نیکو به‌عنوان یک مدیر جمهوری اسلامی ایران شناخته شده هرچند که به نظر عده‌ای در پیشبرد بعضی امور سرعت عمل لازم لحاظ نگردیده است. مقدمتاً باید توضیح داد که از جانب دولت تدبیر و امید نه تنها هیچ‌گونه به اصطلاح رانت‌خواری و استفاده مادی نصیب این هفته‌نامه نشده بلکه باتوجه‌به سوابق و مکاتبات موجود در اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و استانداری یزد به درخواست مدیرمسئول آیینه یزد در این 4 سال مبنی بر اتخاذ روشی که منجر به توزیع عادلانه آگهی‌های دولتی برای نشریات یزد بشود تا درصدی از ضررهای مادی پی‌درپی این نشریه جبران گردد جامه عمل نپوشیده حتی دولت یازدهم در این چند سال مختصر یارانه تخصیصی به «آیینه یزد» را حذف نموده است. علاقه‌مندان می‌توانند برای اطلاع از اقدامات انجام شده در چهار سال دولت تدبیر و امید در استان یزد به کتاب‌هایی که در این زمینه به رشته تحریر درآمده است مراجعه نمایند. در این ستون مناسب می‌داند علاوه بر موارد مندرج در آن کتاب‌ها بخشی از اقدامات و نوع رفتار سیدمحمد میرمحمدی در یزد را که ماندگار شده است به اطلاع خوانندگان برساند.
الف-تلاش برای این‌که از امنیتی شدن محیط فرهنگی و کارگری جلوگیری گردد. استاندار و معاون سیاسی و امنیتی و بعضی از مقامات استانداری در 2 سال پیش مکرر و با حضور نمایندگان معلمان معترض جلسات گفت‌وشنود برگزار می‌نمودند حرف‌های منطقی آنان را می‌شنیدند به مدیران مافوق گزارش می‌دادند و صبح روزی که قرار بود بیش از یک‌هزار و پانصد نفر از فرهنگیان در حیاط مدرسه «استعدادهای درخشان» یزد تجمع کنند نویسنده به اتفاق احمد شیرزاد مدیرکل آموزش‌وپرورش در دفتر استاندار حاضر شده و درخواست نمودیم در آن جلسه شرکت نماید ضمناً بنا را بر این گذاشتیم دعوت از استاندار را برملا نکنیم. نشست برگزار گردید عده‌ای از نمایندگان فرهنگیان انتقادها و خواسته‌های معلمان را با صدای رسا و بدون دغدغه به اطلاع رساندند نوبت که به سیدمحمد میرمحمدی رسید آن‌گونه سخن گفت که مورد توجه حاضران قرار گرفت و از جمله اعلام کرد احمد شیرزاد و رضا سلطان‌زاده از من دعوت کرده‌اند در این مراسم حاضر شوم من هم به احترام شما معلمان و جامعه فرهنگیان که دست یکایک آنها را می‌بوسم شرکت نموده و مشکلات فرهنگیان را آنچه که مربوط به استان و در اختیار استانداری است انجام می‌دهم و مواردی که در ارتباط با تهران است در پی گزارش‌های قبلی مجدداً مراتب را به اطلاع و به استحضار مقامات کشوری می‌رسانم اما همانگونه‌که بارها اعلام نموده‌ام معلم باید و لازم است در ساعات رسمی در کلاس حضور داشته باشد، به موقع امتحان برگزار نماید به گونه‌ای که در همان جلسه بعضی از نمایندگان فرهنگیان اعلام نمودند ما به این عهد و پیمان وفا داریم گرچه ارزیابی نتایج این برنامه کاری باعنایت به این‌که سازمان‌ها و نهادهای دیگری نیز نقش داشته‌اند مطلب دیگری است که در جای خود باید به آن پرداخت.
ب- در نشست‌های خبرنگاران و روزنامه‌نگاران به شهادت اکثر کسانی که در آن جلسات شرکت کرده‌اند با متانت و حوصله و سعه‌صدر مطالب و سخنان خبرنگاران و مدیران مسئول نشریات و نمایندگان روزنامه‌های محلی و سراسری را که گاه با تندی و متاسفانه با تحقیر بیان می‌گردد پاسخ می‌دهد از دوستان اصولگرای حاضر در آن گردهم‌آیی‌ها بارها شنیده می‌شد که استاندار تحمل شنیدن انتقادات را دارد.
و بعضی از کسانی که خود را اصلاح‌طلب و اعتدالگرا می‌دانند مطالبی خطاب به استاندار می‌گویند که چه بسا از موازین ناصحانه و انتقاد سازنده به‌دور باشد.
در 8 سال دوران احمدی‌نژاد به کسی میدان داده نمی‌شد در جمع روزنامه‌نگاران حرفی و مطلبی برخلاف سیاست‌های دولت وقت بگوید. به عنوان نمونه مدیرمسئول آیینه یزد به خاطر اعتراض به نحوه سفر هیات دولت وقت به یزد و به تعطیلی کشاندن مدارس و کارخانه‌ها در یک روز 2 تذکر دریافت نمود که اگر پی‌گیری‌های بعدی صورت نگرفته بود و خداوند یار و یاور نبود معلوم نبود چه بر سر نگارنده می‌آمد؟!! لازم است فعالان سیاسی و علاقه‌مندان مذاکرات جلسات اصولگرایان و اصلاح‌طلبان به اصطلاح تندرو و نمایندگان احزاب و انجمن‌ها و گروه‌های سیاسی شناسنامه‌دار در این یکی دو سال اخیر و نوع مطالبی که عده‌ای از دارندگان و صاحبان تریبون‌های رسمی و یا بعضی از سایت‌ها در این است