یزدفردا:معاون مقابله با عرضه و امور بين‌الملل ستاد مبارزه با مواد مخدر از کشف ۱۳ تن مواد مخدر و روان گردان در کل کشور در هفته سوم مرداد ماه خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری یزدفردا ، ناصر اصلانی در گفت‌و‌گو با روابط عمومي ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: مجموع کشفیات در هفته مزبور ۱۳۰۴۰ كيلوگرم مي‌باشد و بيشترين حجم مواد مكشوفه مربوط به ترياك به ميزان ۱۰۸۴۹ كيلوگرم است که ۸۳ درصد مجموع كشفيات را شامل مي‌شود.


این مقام مسئول ادامه داد: همچنین از این میزان ۱۰۸۵كيلوگرم حشيش، ۱۱۶ كيلوگرم شيشه، ۲۰۷ كيلوگرم هرویين، ۶۵۶ کیلوگرم مرفین، ۸۵۵۷ عدد قرص روان‌گردان و ۱۲۴ كيلوگرم ساير مواد كشف شده است.


اصلانی با بيان اينكه اين ميزان از كشفيات طي ۷۳۵ فقره عمليات صورت گرفته است، گفت: سرانه كشفيات مواد مخدر در اين دوره ۱۷.۷ كيلوگرم به ازاي هر عمليات بوده است.


وی اظهار داشت: در هفته اخیر مجموعاً  ۶۶۲۸  متهم در ارتباط با جرایم مواد مخدر و خصوصاً طی طرح‌های جمع‌آوری و ساماندهی معتادان متجاهر در سطح کشور دستگیر شده‌اند که از این تعداد ۱۰۴ نفر به اتهام قاچاق مواد مخدر و روانگردان ۲۰۱۲ نفر خرده‌فروش و توزیع‌کننده مواد و ۴۰۸۶ نفر معتاد متجاهر دستگیر شده‌اند. همچنین ۲۷۶ نفر نیز طی سایر عملیات‌های مرتبط با موضوع مواد مخدر دستگیر شده‌اند.  


معاون مقابله با عرضه ستاد افزود: از ۸۵۵۷ عدد قرص‌هاي روانگردان مكشوفه در اين مقطع، بيشترين تعداد با ۳۸۳۸ عدد مربوط به استان هرمزگان است که نشان‌دهنده ۴۵ درصد مجموع کشفیات قرص‌های روانگردان در هفته اخیر است.


اصلانی با بيان اينكه بالغ بر ۹۴ درصد كشفيات اين دوره زماني مربوط به هفت استان كشور مي‌باشد،‌ اظهار داشت: بيشترين حجم كشفيات با ۳۶۳۲ كيلوگرم مربوط به استان کرمان است كه معادل ۲۸ درصد كشفيات كشور مي‌باشد و سیستان و بلوچستان با ۳۳۷۶ کیلوگرم، بوشهر با ۱۸۰۰ كيلوگرم، خراسان جنوبی با ۱۳۵۳ کیلوگرم، فارس با ۹۵۷ کیلوگرم، هرمزگان با ۶۰۰ كيلوگرم و تهران با ۵۵۰ كيلوگرم به ترتيب در رتبه‌هاي بعدي قرار دارند.


وی افزود: سهم كشفيات ۵ استان اولويت دار حوزه مقابله يعني سيستان و بلوچستان، كرمان، هرمزگان، بوشهر و خراسان جنوبي از كشفيات كشور در هفته مذكور  ۸۳ درصد است.


اصلانی اظهار داشت: طي اين مدت، ۱۵۱ دستگاه خودرو، ۴۱ دستگاه موتورسیکلت، ۱۲ قبضه سلاح و ۳۷ دستگاه موبايل توقيف شد.

  • نویسنده : یزد فردا
  • منبع خبر : خبرگزاری فردا