نشست خبری مدیرکل اسناد و کتابخانه ملی یزد با اصحاب رستانهمدیرکل اسناد و کتابخانه ملی استان یزد ،داود پاک‌طینت، به واسپاری ۸۵۱ نسخه کتاب توسط ناشران یزدی در سال گذشته اشاره کرد و گفت: بیش از ۶۵۰۰ پرونده اسناد اداری به سازمان اسناد یزد منتقل شد.

به گزارش پایگاه خبری یزد فردا، داود پاک‌طینت بعد از ظهر دیروز در نشست خبری با اصحاب رسانه استان یزد با اشاره به اینکه فعالیت‌های این مرکز در سه حوزه اسنادی، کتابخانه و تاریخ شفاهی تقسیم‌بندی می‌شود، اظهار داشت: بخش اسناد اداری این سازمان هم شامل اسناد اداری و اسناد اهدایی است.

مدیرکل اسناد و کتابخانه ملی یزد به فرآیند شناسایی اسناد اداری اشاره کرد و گفت: با توجه به اهمیت و ارزشی که این اسناد دارند و در مجموعه ادارات تولید و نگهداری می‌شوند، یا به سازمان منتقل یا امحا می‌شود.

پاک‌طینت خاطرنشان کرد: اسناد اهدایی هم شامل آن دسته از اسنادی است که ارزش نگهداری دارد و در اختیار شهروندان قرار گرفته و در صورتی که تمایل به ثبت این اسناد داشته باشند، با مراجعه به سازمان آنها را اهدا می‌کنند.

وی اهدای اسناد را در سه حالت امکان‌پذیر دانست و گفت: برخی افراد اقدام به اهدای اسناد خود کرده، برخی دیگر تمایل به فروش اسنادشان دارند که این دو در روند خود انجام می‌شوند ولی یک بخش دیگر نه تمایل به اهدا و نه فروش دارند و اسناد آنها اسکن دیجیتال شده و تصویر آن در سازمان اسناد نگهداری می‌شود.

وی � خاطرنشان کرد: در راستای کمک به فعالیت‌های پژوهشی در کشور، تالار رقومی دیجیتال در سازمان اسناد ملی ایجاد شده که افراد می‌توانند با مراجعه به این تالار به اسناد مختلف دسترسی داشته باشند.

پاک‌طینت با بیان اینکه 13 درصد اسناد سازمان اسناد و کتابخانه ملی استان یزد به صورت استاندارد، دیجیتال شده‌اند، عنوان کرد: در سال 94 تعداد کل اسناد اداری انتقال یافته به این سازمان 258 پرونده بوده در حالی که این رقم در سال گذشته به شش هزار و 588 پرونده رسیده است.

وی ادامه داد: این موضوع نشان دهنده حجم توجه بالای سازمان در سال گذشته نسبت به جمع‌آوری اسناد مختلف در استان یزد بوده و ما شاهد رشد دو هزار و 550 درصدی یا 25 برابری در این حوزه بودیم.

مدیرکل اسناد و کتابخانه ملی استان یزد به کسب رتبه اول کشور توسط سازمان اسناد و کتابخانه ملی استان یزد در بخش ارزشیابی عملکرد اشاره و خاطرنشان کرد: این اسناد در سال 94 شامل 39 هزار برگ و سه هزار و 290 کیلوگرم بوده و در سال گذشته به 988 هزار برگ و 65 هزار و 296 کیلوگرم رسیده است.

پاک طینت در ارتباط با آزادسازی فضای بایگانی اطلاعات این اداره کل در استان یزد اشاره کرد و گفت: در سال 94 میزان 108 متر مربع فضای بایگانی اطلاعات این اداره آزاد سازی شده و در سال گذشته 588 متر بوده است.

وی� با اشاره به اینکه در سال گذشته در حالی 40 نمایشگاه اسناد در استان یزد برگزار شده که سال قبل آن تنها 25 مورد نمایشگاه برگزار شده بود، تصریح کرد: همچنین در سال 94 تعداد دو هزار و 184 مورد در سامانه الکتریکی ثبت شده و در سال گذشته این رقم به سه هزار و 481 مورد رسیده است.

مدیرکل اسناد و کتابخانه ملی استان یزد� از واسپاری 411 کتاب در سال 94 و 851 نسخه در سال 95 توسط ناشران یزدی و واسپاری پنج هزار و 100 نسخه پایان‌نامه تا سال 94 و چهار هزار و 810 نسخه در سال 95 خبر داد و عنوان کرد: افزود: در بخش تاریخ شفاهی هم در سال 94 در مجموع 25 جلسه فعالیت صورت گرفته که سال گذشته مجموع جلسات تاریخ شفاهی به 32 جلسه بوده است.کاربران آنلاین

نظرهای کاربران